Středa, 1 února, 2023

Hudebník přišel s originální metodou, jak skládat hudbu pomocí kostek. Podobně prý tvořil i Mozart

Známý britský skladatel Edward Chilvers se rozhodl, že klasickou hudbu pojme po svém a trošku si ji okoření. Unaven z přehrávání děl světových velikánů tak začal komponovat skladby pomocí herních kostek. A výsledek stojí za to.

Když Edwarda Chilverse začal frustrovat život koncertního pianisty, v němž se stále snažil jen přiblížit k dokonalé interpretaci známých děl, řekl si, že než trávit veškerý čas tím, jak světoznámé skladby zahrát čistě a ve správném tempu, začne objevovat, kolik různorodých možností hudba nabízí.

Kostky v hlavní roli

Inspirací, jak své hudební pokusy pojmout, mu byla aleatorická hudba, která se proslavila zejména ve 20. století díky skladatelům jako Charles Ives a později i John Cage. Hlavním znakem aleatorické hudby je pak fakt, že určitá část kompozice je ponechána náhodě. Na konci 18. století třeba podobným stylem vytvořil rakouský skladatel Wolfgang Amadeus Mozart hru, ve které bylo možné uspořádat 176 fragmentů hudby v různých verzích, založených na hodu kostkou.

Právě kostky se staly hlavním pomocníkem i pro Edwarda Chilverse, který už má za sebou řadu úspěchů. Na klavír začal hrát ve čtyřech letech, ve dvanácti už hrál profesionálně a ve čtrnácti začal učit. Edward koncertoval po celém světě, vystupoval také v různých kapelách a za posledních sedm let se pravidelně objevoval na významných festivalech, jakými jsou třeba Glastonbury, BoomTown Fair a The Shambala.

Ke skládání opravu působivých děl tak hudebník používá různé druhy hracích kostek, ať už jde o čtyřboké, dodekahedrální kostky nebo ty kubické. Právě ty pak určují modusy, řazení tónů, klíče i rytmy, v nichž se skladby budou hrát. Chilverse, který s tímto experimentem začal hlavně proto, aby se vymanil ze stereotypu a zajetých kolejí, tak díky několika hodům vytváří zajímavé hudební počiny, které by měly být vydány jako album v březnu příštího roku.

Vychází 31. ledna

Jak vypadá umění ze skládky. Zvířata z recyklovaného kovu nám mají...

Skládky asi nejsou lákavou destinací na nedělní procházku nikoho z nás. Ind Gopal Namajoshi se po nich ale potuluje rád. Hledá na nich totiž...

Štědrý mecenáš i problematický alkoholik. Jaké jsou všechny tváře herce Johnnyho...

Hned tři velké hvězdy letos přijedou na Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary. Michael Caine i Ethan Hawke jsou bezesporu zvučná jména, ale zaručeně největší...

Být doma s novorozencem až šest měsíců a pobírat u toho osmdesát procent platu? To rodičům nabízí Volvo Cars

Malý krok pro společnost Volvo Cars, ale velký skok pro rodiče napříč Evropou a nejen tam. Zaměstnanci švédské automobilky...

Sex, drogy a deprese: Druhá řada seriálu Euforie je tady. Dosáhne Zendaya na další cenu Emmy?

Chyběla vám víc Rue, nebo Jules? Obě se vrací v nových epizodách seriálu, který před dvěma lety rozbouřil televizní...

Restaurace, kde chutnalo Johnu Travoltovi či Tomu Jonesovi

Přijměte pozvání do restuarace Le Grill. Při posezení v kouzelné zahradě mezi zelení a živými pávy zapomenete na to, že jste v rušném centru Prahy.
Zavří­t reklamu