Pondělí, 5 června, 2023

Hudebník přišel s originální metodou, jak skládat hudbu pomocí kostek. Podobně prý tvořil i Mozart

Známý britský skladatel Edward Chilvers se rozhodl, že klasickou hudbu pojme po svém a trošku si ji okoření. Unaven z přehrávání děl světových velikánů tak začal komponovat skladby pomocí herních kostek. A výsledek stojí za to.

Když Edwarda Chilverse začal frustrovat život koncertního pianisty, v němž se stále snažil jen přiblížit k dokonalé interpretaci známých děl, řekl si, že než trávit veškerý čas tím, jak světoznámé skladby zahrát čistě a ve správném tempu, začne objevovat, kolik různorodých možností hudba nabízí.

Kostky v hlavní roli

Inspirací, jak své hudební pokusy pojmout, mu byla aleatorická hudba, která se proslavila zejména ve 20. století díky skladatelům jako Charles Ives a později i John Cage. Hlavním znakem aleatorické hudby je pak fakt, že určitá část kompozice je ponechána náhodě. Na konci 18. století třeba podobným stylem vytvořil rakouský skladatel Wolfgang Amadeus Mozart hru, ve které bylo možné uspořádat 176 fragmentů hudby v různých verzích, založených na hodu kostkou.

Právě kostky se staly hlavním pomocníkem i pro Edwarda Chilverse, který už má za sebou řadu úspěchů. Na klavír začal hrát ve čtyřech letech, ve dvanácti už hrál profesionálně a ve čtrnácti začal učit. Edward koncertoval po celém světě, vystupoval také v různých kapelách a za posledních sedm let se pravidelně objevoval na významných festivalech, jakými jsou třeba Glastonbury, BoomTown Fair a The Shambala.

Ke skládání opravu působivých děl tak hudebník používá různé druhy hracích kostek, ať už jde o čtyřboké, dodekahedrální kostky nebo ty kubické. Právě ty pak určují modusy, řazení tónů, klíče i rytmy, v nichž se skladby budou hrát. Chilverse, který s tímto experimentem začal hlavně proto, aby se vymanil ze stereotypu a zajetých kolejí, tak díky několika hodům vytváří zajímavé hudební počiny, které by měly být vydány jako album v březnu příštího roku.

Vychází 29. května
Foodstylistka Denisa Bartošová

Foodstylistka Denisa Bartošová: Blogeři zkazili ceny na trhu

 Denisa Bartošová je jednou z žen, které pozvedávají jídlo na umělecký zážitek. Nejprve působila jako dekor stylistka pro časopisy a s foodstylisty jen spolupracovala.   Když...

Už znáte zpěvačku Zeu? Její nová skladba Out of Touch je...

Ještě ani nestihl utichnout rozruch okolo létem provoněného hitu Loco, v němž zpěvačka a tanečnice Zea hostuje známému rapperovi Pauliemu Garandovi, a talentovaná Slovenka...

Tip na netradiční DIY věnce: Sami si vyzkoušejte, jak se vije radost

Martina Malá se ke květinám přimkla v době, kdy cítila vyhoření. Hrátky s květinami a větvičkami jí pomáhaly se zklidnit. Tak vznikla květinová značka Uvila radost.

Pozitivní covídka: Kočičí život

Life koučka Erika Bach začala psát v době covidu povídky, aby sobě i ostatním zlepšila náladu. Každý měsíc si na našich stránkách můžete přečíst jednu z jejích pozitivních covídek, jak je nazvala.

Shopaholic, nebo altruista? Klidně obojí! Společensky odpovědné chování je teď pohodlnější

Společensky odpovědné chování nikdy nebylo snazší. Darovací widget GoodyDo nyní umožňuje přispívat na dobročinné sbírky přímo z prostředí e-shopů. Vydělávat i utrácet tak můžete s dobrým pocitem.
Zavří­t reklamu