Úterý, 3 října, 2023

Evropa zná nejlepší fotografie divoké přírody. Bodovali hroši i medvědi

Do soutěže Evropský fotograf divoké přírody se přihlásilo 935 autorů z 35 zemí. Vítězové jedné z kategorií dokumentovali medvědí festival v Rumunsku a důsledky mizejícího přirozeného prostředí pro divoká zvířata.

Německá společnost pro fotografie přírody (GDT) každoročně pořádá soutěž European Wildlife Photographer of the Year a vybírá nejlepší autory mezi amatérskými i profesionálními fotografy, kteří na svých snímcích zachycují přírodu ve všech jejích podobách.

Z celkového počtu téměř 18 tisíc přihlášených snímků od autorů z 35 zemí vybrala mezinárodní porota složená ze zkušených fotografů vítěze v celkem deseti kategoriích. Žánrové kategorie se zaměřovaly na ptáky, savce, krajinu či podvodní svět, zvlášť byli ocenění i mladí fotografové do 14 let a od 15 do 17 let.

Medvědi v Rumunsku

Od roku 2007 GDT ve spolupráci s nakladatelským domem Tecklenborg vybírá také výjimečné snímky ve speciální kategorii Cena Fritze Pölkinga, která je pojmenovaná podle německého fotografa, držitele ceny World Press Photo, autora a vydavatele knih o přírodě. V juniorské části této kategorie byla oceněna reportáž nizozemských fotografů Davida Hupa a Michiela van Noppena z Rumunska, kde dokumentovali respekt a úctu k medvědům hnědým, ale také konflikty s místními lidmi, k nimž vede zmenšující se přirozené prostředí pro život medvědů.

Nad to se letos poprvé udílela zvláštní cena Rewilding Europe Award. Rozhodovala o ní nezávislá porota, v níž usedli zástupci nizozemské neziskové organizace Rewilding Europe, jejímž cílem je udržovat a rozšiřovat divokou přírodu na území Evropy a podporovat biodiverzitu. Členkou poroty byla také princezna Laurentien Nizozemská. Cenu si odnesl mladý německý cestovatel a fotograf Joshi Nichell.

Originalita i drama

Celkovým vítězem se stal ruský fotograf Mike Korostelev se svým záběrem hroší rodinky. Pořídil ho v solném jezeře v Jihoafrické republice pomocí podvodního dronu.

„Většina mých snímků je pořízena pod vodou pomocí širokoúhlého objektivu nebo rybího oka. Občas používám i drony a fotopasti. Jedním z mých oblíbených projektů je fotografování medvědů hnědých pod vodou na Kamčatce nedaleko Kurilského jezera. Čtyři roky jsem tam trávil každoročně zhruba měsíc v období tření lososů. Abych dosáhl co nejlepších výsledků, použil jsem vzdálené fotoaparáty na stativech. Prostřednictvím fotografií přírody chci lidem ukázat, jak je příroda křehká a jak je proto důležité ji chránit a nechovat zvířata v zajetí, zejména ne mořské savce. Mnoho lidí v Rusku bojovalo proti odchytu kosatek v Ochotském moři kvůli prodeji do delfinárií. Nakonec byla tato praxe zastavena,“ popisoval svou práci Korostelev.

„Jsem si dobře vědom, že posuzování soutěže není matematika s jasnou definicí toho, co je správně a co špatně. Jsem si ale jistý, že jsme při hledání fotografií, které nejen zobrazují přírodu, ale také prvky originality, překvapení a emocí, učinili spravedlivá rozhodnutí,“ komentoval práci poroty jeden z jejích členů, švédský fotograf, pedagog a autor publikací o přírodě Felix Heintzenberg. „Letošní vítězný snímek hrochů od Mika Korosteleva takovou fotografií je. Zprostředkovává něco, co jsme nikdy před tím neviděli, stejně jako interakci, účast a drama.“

Po dvou letech, kdy soutěž probíhala pouze online, se opět předávání cen odehrálo živě, večer 28. října v rámci Mezinárodního festivalu fotografií přírody, který probíhá v německém městě Lünen do neděle 30. října. Výstava oceněných snímků poté bude putovat po Německu i jiných evropských zemích.

Kompletní přehled oceněných a porotou vybraných snímků si můžete prohlédnout na stránkách pořádající GDT.

Vychází 30. října

Výstava Prague Photo ukáže, jak vidí svět mladí fotografové

V úterý 18. října startuje čtrnáctý ročník přehlídky fotografií studentů a čerstvých absolventů uměleckých škol, ale i etablovaných autorů. Svou tvorbu představí například Robert Carrithers, který spolupracoval s Keithem Haringem nebo Basquiatem.

Objevil se další odvážný návrh na rekonstrukci Notre-Dame. Jak by mohla...

Skleník, park nebo třeba luxusní byt. To jsou jedny z mnoha nápadů, jak by mohla vypadat slavná katedrála Notre-Dame po rekonstrukci. Přesto, že se...

Akademie stylu a módy jako balzám na duši i pomocník v životě

Ve skleničce sektu na stole tančí maliny, plamínky svíček osvětlují stojany s oblečením a do místnosti vchází, jako vždy...

Po celém světě je potřeba vysázet jeden bilion stromů. Pomoci zabránit klimatickému průšvihu můžete i vy

Naše planeta je jako obrovský organický počítač – o tom už byla řeč ve Stopařově průvodci po galaxii a...

Designérské duo Janský Dunděra pracovalo pro Lasvit i Cappellini

Šéf slavné nábytkářské firmy a lovec talentů Giulio Cappellini objevil jejich křeslo na Designbloku, kde však původně chtěli vystavovat něco úplně jiného...
Zavří­t reklamu