Čtvrtek, 30 března, 2023

Evropa zná nejlepší fotografie divoké přírody. Bodovali hroši i medvědi

Do soutěže Evropský fotograf divoké přírody se přihlásilo 935 autorů z 35 zemí. Vítězové jedné z kategorií dokumentovali medvědí festival v Rumunsku a důsledky mizejícího přirozeného prostředí pro divoká zvířata.

Německá společnost pro fotografie přírody (GDT) každoročně pořádá soutěž European Wildlife Photographer of the Year a vybírá nejlepší autory mezi amatérskými i profesionálními fotografy, kteří na svých snímcích zachycují přírodu ve všech jejích podobách.

Z celkového počtu téměř 18 tisíc přihlášených snímků od autorů z 35 zemí vybrala mezinárodní porota složená ze zkušených fotografů vítěze v celkem deseti kategoriích. Žánrové kategorie se zaměřovaly na ptáky, savce, krajinu či podvodní svět, zvlášť byli ocenění i mladí fotografové do 14 let a od 15 do 17 let.

Medvědi v Rumunsku

Od roku 2007 GDT ve spolupráci s nakladatelským domem Tecklenborg vybírá také výjimečné snímky ve speciální kategorii Cena Fritze Pölkinga, která je pojmenovaná podle německého fotografa, držitele ceny World Press Photo, autora a vydavatele knih o přírodě. V juniorské části této kategorie byla oceněna reportáž nizozemských fotografů Davida Hupa a Michiela van Noppena z Rumunska, kde dokumentovali respekt a úctu k medvědům hnědým, ale také konflikty s místními lidmi, k nimž vede zmenšující se přirozené prostředí pro život medvědů.

Nad to se letos poprvé udílela zvláštní cena Rewilding Europe Award. Rozhodovala o ní nezávislá porota, v níž usedli zástupci nizozemské neziskové organizace Rewilding Europe, jejímž cílem je udržovat a rozšiřovat divokou přírodu na území Evropy a podporovat biodiverzitu. Členkou poroty byla také princezna Laurentien Nizozemská. Cenu si odnesl mladý německý cestovatel a fotograf Joshi Nichell.

Originalita i drama

Celkovým vítězem se stal ruský fotograf Mike Korostelev se svým záběrem hroší rodinky. Pořídil ho v solném jezeře v Jihoafrické republice pomocí podvodního dronu.

„Většina mých snímků je pořízena pod vodou pomocí širokoúhlého objektivu nebo rybího oka. Občas používám i drony a fotopasti. Jedním z mých oblíbených projektů je fotografování medvědů hnědých pod vodou na Kamčatce nedaleko Kurilského jezera. Čtyři roky jsem tam trávil každoročně zhruba měsíc v období tření lososů. Abych dosáhl co nejlepších výsledků, použil jsem vzdálené fotoaparáty na stativech. Prostřednictvím fotografií přírody chci lidem ukázat, jak je příroda křehká a jak je proto důležité ji chránit a nechovat zvířata v zajetí, zejména ne mořské savce. Mnoho lidí v Rusku bojovalo proti odchytu kosatek v Ochotském moři kvůli prodeji do delfinárií. Nakonec byla tato praxe zastavena,“ popisoval svou práci Korostelev.

„Jsem si dobře vědom, že posuzování soutěže není matematika s jasnou definicí toho, co je správně a co špatně. Jsem si ale jistý, že jsme při hledání fotografií, které nejen zobrazují přírodu, ale také prvky originality, překvapení a emocí, učinili spravedlivá rozhodnutí,“ komentoval práci poroty jeden z jejích členů, švédský fotograf, pedagog a autor publikací o přírodě Felix Heintzenberg. „Letošní vítězný snímek hrochů od Mika Korosteleva takovou fotografií je. Zprostředkovává něco, co jsme nikdy před tím neviděli, stejně jako interakci, účast a drama.“

Po dvou letech, kdy soutěž probíhala pouze online, se opět předávání cen odehrálo živě, večer 28. října v rámci Mezinárodního festivalu fotografií přírody, který probíhá v německém městě Lünen do neděle 30. října. Výstava oceněných snímků poté bude putovat po Německu i jiných evropských zemích.

Kompletní přehled oceněných a porotou vybraných snímků si můžete prohlédnout na stránkách pořádající GDT.

Vychází 29. března

Kam na výlet? Vyrazte za letošními nejlepšími počiny české architektury

Patnáct staveb a rekonstrukcí nominovaných na Českou cenu architektury je veřejně přístupných. Možná máte některou z nich za humny. A možná vás některá zláká...

Jana Zielinski: Každý večer si připomínám věci, za které jsem vděčná

Festival Designblok pořádá již 24. rokem. Původně malou akci pro několik firem postupně proměnila v největší přehlídku designu ve střední a východní Evropě. Přesto v její práci rutinu ani stereotyp nehledejte. „Když jsem byla mladší, každý rok jsem tajně doufala, že letos už něco půjde samo. Ale postupně zjišťuji, že taková situace asi nikdy nenastane,“ směje se neúnavná propagátorka designu Jana Zielinski.

Příběh ze života: Jak být v kondici i po čtyřech dětech

I když se vám podaří zhubnout nabraná těhotenská kila, postava se změní, někomu se zhorší celulitida, přibudou křečové žíly,...

Když přichází jablečný čas aneb Vyzkoušejte recept na jablečné vdolky nebo tradiční závin

Jablko patří mezi nejoblíbenější i nejprodávanější ovoce u nás a v některých končinách už nastává jeho sklizeň. V českých...

Jakou cenu má pro vás svoboda?

Kam až může zajít svoboda projevu? A jak účinně bojovat s nenávistnými projevy v online prostoru? Na tyto a...
Zavří­t reklamu