Čtvrtek, 30 března, 2023

Emancipace v architektuře. Jaká byla úloha a obraz žen během posledních dvou století?

Asi nejznámější dámou, která posouvala hranice architektury byla rodačka z Iráku Zara Hadid, která jako první žena dosáhla na Pritzkerovu cenu a její jméno bylo navíc považováno za synonymum emancipace v tomto oboru. Jak ale celý proces boje za rovnoprávnost žen probíhal? To se můžete dozvědět už za pár dní ve Veletržním paláci.

Bylo emancipační hnutí v souladu s ideálem moderní a socialistické ženy, nebo vůči němu stálo v protikladu? Jaké bylo postavení žen v Československu ve srovnání s Německem či střední Evropou? V pražském Veletržním paláci se ve dvoudenní symposium o úloze a obrazu ženy v architektuře 20. a 21. století uskuteční několik přednášek, kulatých stolů či panelových diskusí předních architektů kurátorů i teoretiků z tohoto oboru. 

„Symposium sleduje vizi emancipace ženy v architektuře a emancipační úsilí osobností Bauhausu a funkcionalismu v rámci modernismu, a to až do současnosti. Zvláštní pozornost přitom věnujeme migraci idejí a osob s nimi spojených ve střední Evropě i za jejími hranicemi,“ komentuje kurátorka sympozia Helena Doudová z Národní galerie Praha.

Prvním hlediskem je obraz moderní ženy, tak jak byl veřejně prezentován bez ohledu na to, zda tento obraz vytvářeli muži, nebo ženy. Druhou perspektivu tvoří každodennost architektek a designérek, které byly průkopnicemi ženské emancipace. Vedle mimořádných uměleckých děl konkrétních autorek, jako je např. nedávno zesnulá Růžena Žertová, si mluvčí všimnou zejména překážek a problémů, které ženskou emancipaci brzdily, a na náležitého ocenění toho, čeho tyto ženy dosáhly. 

„Na architektuře, tedy oboru, v němž tradičně dominovali muži, můžeme názorně ukázat obtíže, s nimiž byla emancipace žen spjata, a to jak v Československu, tak např. v Německu. Je zajímavé tyto fakta a zkušenosti reflektovat například s ohledem na aktuální jubileum německé školy Bauhaus, což byla instituce, která začala architektkám a designérkám dávat šanci na seberealizaci jako jedna z prvních institucí svého druhu, a to přesně před sto lety,“ komentuje vedoucí Programového oddělení Goethe-Institutu Luisa Rath.

Více informací najdete zde: www.ngprague.cz/program-detail/sympozium-moderni-zena-architektka/

Datum konání: 31.10.2019 10:00 – 1.11.2019 21:00

Místo konání: Veletržní palác

Vychází 29. března

Umělkyně chce poukázat na plýtvání a tvoří působivá díla ze zvířecích...

Emma Witter tvoří nádherné vázy a do nich i jemné květiny. Na tom by nebylo nic zas až tak zvláštního, kdyby celá díla nebyla...

Mateřská škola budoucnosti, která u dětí rozvíjí kreativitu, hravost a psychiku

Podle analytického indexu se z celého Česka žije nejlépe lidem v Říčanech, a to už několik let v řadě. Vítězná šňůra asi jen tak neskončí, protože k moderním vymoženostem města se přidala i nová mateřská školka od architekta Davida Krause.

Iva Pazderková: Celý život jsem chtěla být někdo jiný

Iva Pazderková je herečka, nikoli komička, to označení nesnáší, přestože dokáže lidi pořádně rozesmát. Jaká je ve skutečnosti? Netají...

Nejkrásnější fotografie přírody ukazují kouzla, která se dějí kousek od našich vrat

Obrázky z mechu a kapradí, křídla vážky nebo roháč před startem... Prohlédněte si snímky, které bodovaly v soutěži GDT fotograf přírody roku 2022.

Výstava s díly Alberta Giacomettiho představuje neznámé malby i ikonického Kráčejícího muže

Sochař a malíř Alberto Giacometti, který svou tvorbou inspiroval mnoho dalších umělců a jehož díla se draží za miliony...
Zavří­t reklamu