Čtvrtek, 21 září, 2023

Emancipace v architektuře. Jaká byla úloha a obraz žen během posledních dvou století?

Asi nejznámější dámou, která posouvala hranice architektury byla rodačka z Iráku Zara Hadid, která jako první žena dosáhla na Pritzkerovu cenu a její jméno bylo navíc považováno za synonymum emancipace v tomto oboru. Jak ale celý proces boje za rovnoprávnost žen probíhal? To se můžete dozvědět už za pár dní ve Veletržním paláci.

Bylo emancipační hnutí v souladu s ideálem moderní a socialistické ženy, nebo vůči němu stálo v protikladu? Jaké bylo postavení žen v Československu ve srovnání s Německem či střední Evropou? V pražském Veletržním paláci se ve dvoudenní symposium o úloze a obrazu ženy v architektuře 20. a 21. století uskuteční několik přednášek, kulatých stolů či panelových diskusí předních architektů kurátorů i teoretiků z tohoto oboru. 

„Symposium sleduje vizi emancipace ženy v architektuře a emancipační úsilí osobností Bauhausu a funkcionalismu v rámci modernismu, a to až do současnosti. Zvláštní pozornost přitom věnujeme migraci idejí a osob s nimi spojených ve střední Evropě i za jejími hranicemi,“ komentuje kurátorka sympozia Helena Doudová z Národní galerie Praha.

Prvním hlediskem je obraz moderní ženy, tak jak byl veřejně prezentován bez ohledu na to, zda tento obraz vytvářeli muži, nebo ženy. Druhou perspektivu tvoří každodennost architektek a designérek, které byly průkopnicemi ženské emancipace. Vedle mimořádných uměleckých děl konkrétních autorek, jako je např. nedávno zesnulá Růžena Žertová, si mluvčí všimnou zejména překážek a problémů, které ženskou emancipaci brzdily, a na náležitého ocenění toho, čeho tyto ženy dosáhly. 

„Na architektuře, tedy oboru, v němž tradičně dominovali muži, můžeme názorně ukázat obtíže, s nimiž byla emancipace žen spjata, a to jak v Československu, tak např. v Německu. Je zajímavé tyto fakta a zkušenosti reflektovat například s ohledem na aktuální jubileum německé školy Bauhaus, což byla instituce, která začala architektkám a designérkám dávat šanci na seberealizaci jako jedna z prvních institucí svého druhu, a to přesně před sto lety,“ komentuje vedoucí Programového oddělení Goethe-Institutu Luisa Rath.

Více informací najdete zde: www.ngprague.cz/program-detail/sympozium-moderni-zena-architektka/

Datum konání: 31.10.2019 10:00 – 1.11.2019 21:00

Místo konání: Veletržní palác

Vychází 2. října

Polštář s prezidentem Zelenským nebo lístky do divadla na podporu Ukrajiny

Do pomoci válkou zasažené zemi se zapojuje čím dál více umělců či podnikatelů. Pořádají se benefiční koncerty a aukce a přispět můžete také nákupem...

Umělecké fotografie, nebo pornografie? Prozkoumejte hranice erotiky známých umělců

V redakci WHAT umění zbožňujeme. Vzhledem k tomu, že se řadíme k laické veřejnosti, oslovili jsme Máriu Gálovou, která dlouhá léta řídila pobočku aukční...

Krása ukrytá v kalhotkách

Dokonalý vzhled nezná hranic. Dávno už se neřeší, že věk může prozradit jen povislá kůže na krku. Nyní se...

Z jogurtu do kosmetiky: Probiotika dokáží s vaší pletí zázraky

Když jsem byla malá, u moře jsem si spálila ramena. Starostlivá maminka přispěchala a měla hned řešení: na kůži...

Kupte si ramínko a podpořte právo na legální potrat

Polské ženy ztratily právo rozhodovat o svém těle a svém životě. Kampaň s červeným ramínkem jim chce pomoct.
Zavří­t reklamu