Čtvrtek, 21 září, 2023

6 záblesků z letošního Designbloku. Co nás na udržitelném ročníku nejvíc okouzlilo?

Ahoj Future! Letošní Designblok se nesl v duchu  zkoumání  role designéra při navrhování produktů v dnešním věcmi přeplněném světě i pokládání si otázek, jaká je zodpovědná cesta výrobců při samotném procesu. Povedený 21. ročník se tak snažil přijít na to, co všechno může design udělat pro naši lepší budoucnost a v rozlehlých prostorách holešovického Výstaviště nám představil desítky inspirativních výrobků i značek. A jaké  okouzlily nás? A co nám na sebe během festivalu jejich zástupci prozradili?

 

Freshlabels, Foto: Archiv události

Freshlabels

Poprvé a rovnou se dvěma instalacemi se na každoroční přehlídce designu uvedl český concept store Freshlabels. Návštěvníkům Designbloku představil vybrané značky a produkty ohleduplné k lidem i přírodě, interaktivní laboratoř a hlavně celý koncept boje za lepší a udržitelnou budoucnost módy. Ten se promítnul i do samotné stavby výstavních stánků. Obě instalace s důrazem na upcyklaci použitého materiálu vznikly ve spolupráci s architektkou Lenkou Míkovou, autorkou pobočky v Berlíně a také nejnovějšího pop-up obchodu.

Co děláme pro udržitelnější  budoucnost?

„Freshlabels razí sustainable vizi už nějaký čas a nebude to jinak ani v budoucnu. Například náš nový pop-up na Letné bude nabízet pouze udržitelné produkty. Kartony se u nás používají a posílají tak dlouho, dokud je to možné, máme papírové lepící pásky, celá firma recykluje a nikdo nepoužívá jednorázové lahve. Myslím, že je důležité, že udržitelná vize Freshlabels není jen navenek, ale uvnitř celé struktury. Z našich výrobků bych pak za sebe vypíchla asi lahve/termosky, ze kterých se dá složit i sklenička, u toho se lidé na Designbloku zastavují asi nejvíc a myslím, že je to zrovna jedna z věcí, které mají opravu smysl,” říká Šárka z Freshlabels.

www.freshlabels.cz

MODESK, Foto: Archiv události

MODESK

Pokud se velká část vašeho života odehrává zpoza stolu, máme pro vás řešení, jak si i čas v práci užít. Společnost MODESK totiž navazuje na tradici českého designu a truhlářské výroby v jedinečné kombinaci minimalistického funkčního designu. Přináší spojení výškově nastavitelných stolů a prvotřídního designu, vše s důrazem na individualitu každého zákazníka.

Co děláme pro udržitelnější budoucnost?

„Naše forma je novinkou na českém trhu a co se výroby a udržitelnosti týká, snažíme se využívat pouze lokální zdroje a dodavatele. Máme lokálního mistra truhláře i výrobu, rozhodně nevozíme komponenty z Číny, takže se snažíme alespoň omezovat uhlíkovou stopu tímto způsobem,” svěřil se zástupce firmy MODESK.

www.modesk.cz

Debra, Foto: Instragram

NADOTEK/DEBRA ČR

Pacientská organizace DEBRA ČR ve spolupráci s oděvní designérkou Liběnou Rochovou a výtvarníkem Lukášem Musilem představili limitovanou série oděvů na podporu pacientů s nemocí motýlích křídel – NADOTEK.  Jedná se o volné pokračování loňského projektu a tentokrát byli mezi tvůrce přizváni sami pacienty. Nyní jsme chtěli do celého dění vtáhnout samotné pacienty. Je to postupný proces. Každý rok chceme s Lukášem Musilem přijít s novými impulsy a rádi bychom naší pomocí přispívali k osvětě o této strašné nemoci. Chceme pacientům dát sílu a radost při společném tvoření,” přibližuje autorka myšlenky NADOTEK Liběna Rochová na webových  stránkách a dále vysvětluje: “Na společném workshopu, který jsme uspořádali v rámci ozdravného pobytu, který pro děti s nemocí motýlích křídel každý rok pořádá DEBRA, jsme všichni společně namalovali obraz. Děti, jejich rodiče a my s Lukášem. Vzniklo plátno s úžasně barevným motivem. Ten byl následně natištěn na různé typy látek a z nich vznikla mini kolekce oděvů.”

Co děláme pro udržitelnější budoucnost?

„Všechna trička jsou vyrobena z bio bavlny. Snažíme se, aby každý kousek byl kvalitní a udržitelný, nechceme jen vyrábět trendové záležitosti, které opadnou za jednu sezonu. Proto je jedním z hlavních znaků našich výrobků nadčasovost. Snažíme se také, abychom neplýtvali zdroji, takže třeba tady na Designbloku nemáme naskladněných několik tisíc kusů, máme tady jen pár z modelů vystavených a pokud má někdo zájem o jejich koupi, tak to probíhá formou objednávky a následného doručení domů. Snažíme se zabránit neustálým přesunům věcí,” vysvětluje za neziskovku DEBRA ČR Pavel Melichárek.

www.debra-cz.org/nadotek

Kartoons, Foto: Instragram

Kartoons

Výrobky, které vás dostanou na první pohled. V Kartoons totiž berou použitý karton a doslova pro něj hledají nový domov. Jinde vyřazené kusy citlivě přetváří v plně užitný design do domácnosti či kanceláří. V bytelný nábytek. V krásu vyzařující lampy. Nebo třeba v houpací psíky CARDDOG.

Co děláme pro udržitelnější budoucnost?

„Veškeré naše výrobky jsou z kartonu, které doplňujeme překližkou nebo dřevem. Udržitelnost razíme i tak, že veškerý karton bereme od společností, které už ho nijak dál nevyužijí a je to pro ně odpadní materiál, co by jinak musel jít na recyklaci, na což by se musely vynaložit další a další energie. My ho ale dokážeme přetavit v nádherné designové kousky,” říká za společnost Petra Šuranová.

www.kartoons.cz

Chic By Pig, Foto: Archiv události

Chic By Pig

Pro své děti chceme pohodlné a funkční věci, když jsou navíc designové a stylové, není o čem přemýšlet. Kolekce Wood & White české značky dětského nábytku a doplňků Chic By Pig kombinuje minimalistické linky, bílé detaily a jedinečnou kresbu březové překližky. Její čistý design i hravost ocení jak děti, tak rodiče. Jednoduše. Simple but fun.

Co děláme pro udržitelnější budoucnost?

„Udržitelnost se pokoušíme razit tím, aby se rodiče začali vracet do svých dětských let, aby znovu nacházeli věci, které používali, když oni sami byli malí. Což v sobě skrývá tajemné objevování věcí na půdě, návraty emocí i dávno zapomenutých předmětů. Proto se snažíme vyrábět kvalitní produkty, ke kterým budou mít děti opravdu vztah, hračky, co se nebudou vyhazovat, ale přetrvají desetiletí. Prostě tak, jak to bylo ve starých dobách, kdy si ještě lidé věcí opravdu vážili a chovali se k nim hezky. Já osobně mám například ráda například naši postel s kolečkem, která získala i mezinárodní ocenění za design ve Slovinsku,” říká Kateřina Kupcová.

www.chicbypig.cz

Situs, Foto: Archiv události

Situs

Rodinná manufaktura vyrábějící nábytek z masivního dřeva. Za vytvořením jejich produktů navíc stojí příběh. Příběh o týmu lidí, kteří svým řemeslným umem posouvají výrobky dál, dál ta hranice běžného, na hranici přirozeného. Dávají jim rozměr, tvar, pocit, duši. Každý kus s sebou pak nese rukopis lidí, kteří dřevo milují a berou ho jako sebe sama.

Co děláme pro udržitelnější budoucnost?

„Třeba naše nová sedačka je vyrobena tak, aby byla využitelná i ve více směrech a nemuselo se kupovat několik různých kusů nábytku. Její polštáře se dají posouvat, nebo se dá úplně odhalit a lze na ni velmi kvalitně spát, na čemž si zakládáme. Naším cílem je také zpracovávat veškeré dřevo až do úplného konce, takže i z těch nejmenších odřezků a kousků děláme další a další doplňky,” říká Eva Husičková ze společnosti Situs.

www.situs.cz

Vychází 2. října

Tanec Praha slaví 35 let. Na co zajít? Máme pár tipů...

Mezinárodní festival Tanec Praha, jeden z vrcholů kulturní sezony v České republice, se letos odehraje od 3. do 28. června. Divákům v 25 městech...

Design z Vysočiny inspirovaný Středomořím a Skandinávií

Karolína Stryková je ilustrátorka a grafička, která se svým mužem Teodorikem Menšlem založila značku In August Company. Inspiraci často čerpají na cestách, hlavně u moře.

Plovoucí města mají zabránit katastrofám. Co na ně říkáte vy?

Podle odborníků by v důsledku klimatických změn mělo být do roku 2050 zasaženo až devadesát procent světových pobřežních měst...

Pojďte si zaběhat, pomůžete tím sobě i nemocným dětem

Startuje další ročník běžecké výzvy Adventní běhání, která mění naběhané kilometry na peníze pro handicapované děti. Přidat se může úplně každý.

Aktivujte v sobě smyslnost! Které vůně podpoří erotickou touhu a čím vám pomůže jóga?

Tak schválně, kdy naposledy jste se cítili opravdu svůdně? Naše těla nejsou nastavena k přijímání a čekání, až to...
Zavří­t reklamu