Neděle, 10 prosince, 2023
spot_img

Zlatá vážka: Czech Social Business Awards ukazují pracovní trh budoucnosti – spravedlivý a inkluzivní

První ročník cen Zlatá vážka se zaměřením na sociální podnikání vyzdvihl inspirativní osobnosti, instituce a firmy, které jdou dobrým příkladem, zaměstnávají hendikepované nebo ukazují, jak dobře může byznys spolupracovat se státní správou.


Ceny se udělovaly v pátek 3. listopadu v Černínském paláci v Praze. Stojí za nimi Deklarace odpovědného podnikání z.s. – iniciativa zastřešující víc než sto tuzemských sociálních podniků. Cílem cen je popularizovat téma zaměstnávání hendikepovaných občanů, práci sociálních podniků a přinášet inspiraci v oblasti spolupráce mezi sociálními firmami, korporátními společnostmi, státní správou a samosprávou.

„Načasování vzniku prvního ročníku Zlaté vážky nemohlo být vhodnější. Ceny přišly v době, kdy se připravuje předložení návrhu zákona o sociálním podniku na zasedání vlády. Sociální podniky se začínají v současnosti profilovat jako moderní a progresivní část chráněného trhu práce a my hledáme a oceňujeme ty nejinspirativnější z nich,“ informoval ředitel národních cen Zlatá vážka Zdeněk Kosour.

Ocenění

Odborná porota vybírala vítěze ve čtyřech kategoriích. Post čestné předsedkyně přijala poslankyně Markéta Pekarová-Adamová a vedle dalších političek a organizátorů v porotě usedly například také Monika Granja z Výboru dobré vůle Olgy Havlové nebo reportérka ČT Lea Surovcová, zabývající se sociální problematikou.

V kategorii Inovativní podnik bodoval spolek Revenium, který se propojováním osob se zdravotním postižením se zaměstnavateli snaží o to, aby žádný člověk nemusel kvůli zdravotnímu znevýhodnění marnit svůj talent. Druhé místo obsadila firma Cider Bohemia vyrábějící mošty, která splňuje charakteristiku sociálního podniku například tím, že přes polovinu zisku reinvestuje do rozvoje sociálního podniku nebo společensky prospěsných cílů a víc než 30 % jeho zaměstnanců pochází ze znevyhodněných skupin. Třetí v kategorii skončila nezisková společnost Institut pro péči o památky a kulturu, jež šíří osvětu v oblasti příkladné péče o kulturní dědictví.

V kategorii Inspirativní spolupráce byly oceněny kooperace DobroDílo + Lindström.cz, Aranžérie + Delloite a Chrpa a Lagardere Travel.

Asistentkou roku je Věra Hošková, zastupující sociální podnik Kolibřík CSR, který zaměstnáváním lidí s hendikepem outsourcuje služby pro korporáty a veřejnou službu. Druhé místo patří Janě Kubáčkové z kavárny Láry Fáry, která v Rychnově nad Kněžnou dává práci osobá s mentálním hendikepem, a třetí místo připadlo Petře Fukové z Domova sv. Anežky, kde se věnují péči o seniory.

Kategorii nazvanou Rozvoj regionu ovládla Květná zahrada, druhé místo obsadily Sady sv. Prokopa v Temelíně. Na třetím místě skončila firma Dobroty s příběhem, která se zrodila z pracovní terapie lidí s mentálním postižením v sociálně terapeutické dílně na Slapech.

Osobnost a instituce roku

V dalších dvou kategoriích rozhodovala veřejná odborná porota složená z odborníků napříč oblastí sociálního podnikání, ESG a udržitelnosti. Jako Osobnost roku vybrala Ondřeje Závodského. Během svého působení na Ministerstvu vnitra si vysloužil pověst nezkorumpovatelného politika, který upozorňoval na porušování předpisů. Nyní pracuje jako právník Nadačního fondu proti korupci. A je sám zrakově postižený.

Institucí roku byl jmenován Královehradecký kraj a jeho regionální investiční a rozvojová agentura CIRI.

Laureáti si odnesli výhry v hodnotě stovek tisíc korun a pozlacenou sošku z dílny sochaře Viléma Friče. Foto: Zlatá vážka

Zlatá vážka získala záštitu Poslanecké sněmovny PČR, Ministerstva zahraničních věcí ČR, Ministerstva práce a sociálních věcí ČR a zmocněnkyně vlády pro lidská práva Kláry Šimáčkové Laurenčíkové.

„Přála bych si, aby Zlatá vážka ukázala, jak může vypadat trh práce v budoucnosti, co nejvíce inkluzivní, spravedlivý a plný příležitostí,“ uvedla vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková.

Roční předplatné + dárek

Předplaťte si WHAT a my vám darujeme kousek té nejčistší přírody. Díky biOrganica.cz si užijete hýčkání aktivizující super-food maskou nebo pečující čokoládovou maskou z dílny britské 100% bio značky Inlight.

Vychází 28. listopadu

S výukou finanční gramotnosti je třeba začít od útlého věku, tvrdí...

Ačkoli si české děti podle průzkumů finanční gramotnosti nestojí špatně, není rozhodně výjimkou, že žáci základních škol netuší, jakou hodnotu mají předměty, které vlastní,...

Startuje Designblok. Co byste na přehlídce současného designu neměli minout?

Dnes začíná největší oslava designu u nás, Designblok, která se koná opět na dvou hlavních lokacích – ve smíchovském bývalém klášteře Gabriel Loci a UPM. Letošním tématem je les.

Zkusme mít místo strachu odvahu a sílu, mluví o současné situaci matematik Karel Janeček

Slovem, které v těchto dnech asi nejvíce rezonuje celou společností, je strach. Právě strach ve všech svých podobách je...

Už jste někdy nocovali v kostele? Zkuste champing

Ve Velké Británii můžete strávit dovolenou opravdu originálně. Zažijete výjimečnou noc, třeba v gotickém chrámu z 12. století, a...

3 způsoby, jak si letos užít svátek zamilovaných

Večeře při svíčkách už pro vás ztrácí kouzlo, a tak přemýšlíte, jak si nejzamilovanější den v roce udělat zase...
Vychází 28. listopadu
Zavří­t reklamu