V lifestylových novinách WHAT pravidelně přinášíme výběr pozitivních, inspirativních a zábavných událostí, abychom aspoň trochu naředili ten příval negativních zpráv, co se na nás každý den valí ze všech stran.
Římské kočky
Gattare. Tak se nazývají lidé, kteří pečují o tisíce toulavých koček po celém Římě. Na čtyřnohé mňoukající průvodce můžete narazit u řady tamějších památek. Jeden z nejstarších a nejznámějších římských útulků Colonia Felina di Torre Argentina byl postaven přímo na ruinách historického místa spjatého s atentátem na Cézara. Jiný útulek najdete třeba u Cestiovy pyramidy. Město teď pomohlo pozvednout péči o místní kočky tím, že některým útulkům udělilo oficiální status ochrany přírody.
Mladý génius
V únoru mu bylo teprve devatenáct a už je držitelem několika lingvistických světových rekordů, přičemž některých dosáhl v mnohem mladším věku. Indický student Mahmood Akram ve dvanácti letech ovládl slovem i písmem 400 řečí, z toho 46 z nich hovoří plynně. Studium jazyků ho chytlo už ve čtyřech letech, kdy se během šesti dnů naučil anglickou abecedu a za tři týdny už znal 299 znaků tamilštiny. V šesti letech na tom byl lépe než jeho otec, lingvista, který mluví šestnácti jazyky. Od čtrnácti začal sám vyučovat řeči na YouTube a pořádá jazykové workshopy po celém světě.
Staré dámy pod vodou
Jak se baví seniorky v americkém státě Massachusetts? Se šnorchly se vrhají do nádrží a rybníků na poloostrově Cape Cod. Nehledají ale poklady ani ryby, nýbrž haraburdí, které tam nemá co dělat. Říkají si OLAUG – Old Ladies Against Underwater Garbage, čili Staré dámy proti podvodnímu odpadu. „Skvělou službou není jen čištění vod, ale i šíření radosti z toho, že mohou pracovat na ochraně přírody,“ říká zakladatelka spolku, jehož nejmladší členka má 64 let a nejstarší 85.
Chlebový servis
Vyrážíte na dovolenou a potřebujete, aby někdo pohlídal vaše mazlíčky? Psí a kočičí hotely už jsou běžně rozšířená záležitost. Co když ale chcete, aby se někdo postaral o váš pečlivě pěstovaný kvásek na chleba? Už v roce 2011 se ve Švédsku otevřel první kváskový hotel na světě. Restaurace Urban Deli ve Stockholmu pečovala o kvásky jednoho sběratele, který je posbíral po celém Švédsku, z nichž nejstarší vzešel před 130 lety! Pro zábavu pak tuto službu začala nabízet i veřejnosti. Dnes už se takových míst po světě najde vícero.
Alternativa k plastům
Američané vypijí tolik kávy, že to ročně znamená téměř 500 tun kávové sedliny, která skončí v lepším případě na kompostu, v horším ve smíšeném odpadu. Přitom je to ideální hmota pro růst houbového mycelia, jehož schopnosti a vlastnosti už využívá řada vědců. Danli Luo, doktorandka z Washingtonské univerzity, s týmem kolegů vyvinula metodu 3D tisku z pasty mycofluid, kterou vytvořili z kávové sedliny, spór houby reishi, xanthanové gumy a mouky z hnědé rýže. Výsledek je pevný jako polystyren a může se využít jako obalový materiál. Tato ekologická alternativa k plastům je navíc plně kompostovatelná.

Letištní lamy
O psech, kteří pomáhají lidem ve školách nebo na letištích tlumit stres, už jste určitě slyšeli. Na letišti v americkém Portlandu to zkusili ještě jinak a angažovali terapeuty v podobě huňatých lam. Jejich úkolem je přinášet radost cestujícím. Focení a objímání povoleno! Na začátku byl lamí kluk jménem Rojo z organizace Mountain Peaks Therapy Llamas and Alpacas, který v roce 2007 prošel terapeutickým výcvikem a stal se prvním lamím terapuetem na světě a nejoblíbenějším zvířetem v Portlandu. Když pak po dvanácti letech, během kterých pomáhal při více než 2000 akcích na různých místech, odešel do důchodu, rozjel se na jeho počest projekt, v rámci něhož převzali Rojovu štafetu další zástupci jeho druhu. Na instagramovém profilu @rojothellama vyhlížíme informace, kdy mají lamy Beni a Panda na letišti službu, a už pomalu balíme kufry.