I když se v dnešní době digitálních technologií stalo již běžnou součástí to, že prosedíme více jak polovinu našeho dne, není nic ztraceno. Zásadní je si uvědomit, že se musíme aspoň trochu hýbat. Jak? Je to jednodušší, než si myslíte…
Pravidlo třiceti minut
Pojďme si říct, že taková procházka cestou z práce nebo hodinka kardia či jógy během dne samozřejmě velmi pomáhá, ale neměli bychom zapomínat ani na pohyb mezi dlouhými bloky sezení. Základní pravidlo zní: nesedět víc než třicet minut v kuse. Přibližně každou půlhodinku je dobré se postavit, trochu se projít a protáhnout se. „Je důležité vykonávat několikaminutový pohyb vícekrát během dne, protože pokud příliš dlouho sedíme, dochází k tělesnému nepohodlí. To se nejčastěji projevuje ztuhlým tělem nebo ztrátou koncentrace, v krajním případě může pravidelné příliš dlouhé a nepřerušované sezení vést i ke kardiovaskulárním problémům,“ říká Lucia Švaral, trenérka a spoluzakladatelka Fitshaker, platformy pro domácí cvičení, kladoucí důraz na pravidelný pohyb a zdravý životní styl. Trenérka také dodává, že pomáhá stoupnout si na špičky a natáhnout ruce vzhůru nebo jít do hlubokého dřepu, případně udělat deset dřepů. Takové cviky pomohou celkovému prokrvení těla.
Hlavně nenápadně
Pokud nemůžete dělat větší pohyby v kanceláři, učebně či ve vlaku, existují i jednoduché cviky na prokrvení těla, které můžete praktikovat téměř kdekoli, bez ohledu na prostor:
Kroužení v kotnících ve směru hodinových ručiček a poté zase naopak.
Zvedání nohy nad nad zem. Držte ji zhruba deset sekund kousek nad zemí a poté ji pomalu položte. Pak nohy vystřídejte.
Zvedání špičky a paty. Skvělý cvik na lymfu, ale i mozek. Chodidla mějte přilepené k zemi a zvedejte najednou pravou špičku a levou patu, poté vyměňte. Opakujte aspoň desetkrát.
Kroužení rameny, kdy je jemně zvednete a potáhne jimi dozadu a dolů, přičemž děláte malé kroužky.
Uvolnění krku provedete spuštěním pravého ucha k pravému rameni a potom levého ucha k levému rameni.
„Praktikovat protahovací cviky během sezení považuji za samozřejmost. Mimo to je ale žádoucí věnovat trochu pozornosti i dalšímu pohybu v našem volném čase, když zrovna nesedíme. Stačí jen půlhodinka denně s tím, že vybrat si můžeme to, co vás baví, ať už je to běh, jóga, plavání či posilování. Pak vás jistě mile překvapí, jak pohyb dokáže skvěle uvolnit od stresu a zajistí vám lepší psychickou odolnost i rychlejší spalování,“ dodává trenérka Lucia Švaral.
Víte, jak sedíte?
Poslední, ale neméně důležitý bod, je správné držení těla při sezení. Seďte na obou sedacích kostech a přední horní část pánve nakloňte dopředu. Noha přes nohu je špatně, vždy mějte nohy rozkročené na šířku pánve a ve stejné šířce držte i chodidla.