Zase pondělí. Jestli vás první jarní víkend dostatečně nedobil pozitivní energií, přichází na pomoc WHAT. Možná zrovna nepotřebujete nic jiného, než vidět fotku roztomilého štěňátka. A kdyby to nestačilo, je tu náš souhrn dobrých zpráv.
Rekordní jezevčíci
Jestli milujete tyhle sympatické a chytré psy, musíte se někdy vypravit do německého Regensburgu, kde se nachází Dackelmuseum – muzeum věnované jezevčíkům. Najdete v něm soukromou sbírku více než 30 tisíc artefaktů týkajících se tohoto plemene, kterou dali dohromady manželé Seppi Küblbeck a Oliver Storz. Lásku ke zvířatům a pozitivní energii chtěli přenést i do ulic a loni na podzim uspořádali průvod pro všechny majitele jezevčíků. A byl z toho zápis do Guinnessovy knihy rekordů. Oficiálně se totiž akce zúčastnilo 897 psíků.
Dárci života
Asi vás v médiích a na sociálních sítích neminula zpráva o téměř dvouleté Madlence, jíž lékaři na začátku března diagnostikovali aplastickou anémii, která způsobuje nedostatečnou tvorbu krvinek a krevních destiček. Proto Madlenka nutně potřebuje najít dárce kostní dřeně. Vhodného dárce nenašla ani v rodině, ani v Českém registru dárců krvetvorných buněk. Protože měla zpráva o holčičce, jíž bez transplantace zbývá jen pár týdnů života, velkou odezvu, zorganizoval IKEM hromadný nábor dárců. V pátek a sobotu se před budovou táhla dlouhá fronta. Takový zájem zdravotníky překvapil. Za oba dny se přišlo zapsat 730 zájemců o pomoc jak Madlence, tak dalším nemocným. Pokud je vám mezi 18 a 35 lety, jste zdraví a také chcete někomu pomoct, můžete přijít na některou z následujících akcí, které pořádá nezisková organizace Nábor hrdinů. O tom, jak probíhají odběry nebo jaké mýty kolem panují, nám před časem vyprávěla v rozhovoru její zakladatelka Martina Chmelová, která získala ocenění Laskavec.

Štěstí v lese
Před pár dny byla zveřejněna nová Světová zpráva o štěstí, která každoročně udává žebříček nejšťastnějších zemí na planetě. Vychází z faktorů jako sociální podpora, svoboda rozhodování o svém životě, vnímání korupce nebo očekávaná délka života ve zdraví. Mockrát se psalo o tom, že řadu benefitů pro zdraví i psychiku má pobyt v přírodě a pohled do zeleně. Nejspíš tedy nebude úplná náhoda, že nejštastnější země světa za rok 2024 je zároveň nejlesnatějším evropským státem. A je to Finsko, které je zalesněné z 66,2 %. Pokud by vás zajímalo, jak jsme na tom s lesy a štěstím u nás, v rámci Evropy jsme na třinácté pozici, respektive na dvanácté. Celosvětově je pak Česká republika 20. nejšťastnější zemí. To je přece super!
Občanská odpovědnost
Kněz Tomáš Halík zachránil Kolínský klášter – centrum duchovních cvičení a křesťanské spirituality, které kromě meditací pro kněží nabízí například individuální pobyty. „Je třeba spojovat hluboce prožívanou víru s kritickým myšlením, stálým vzděláváním a občanskou odpovědností. Naše aktivita je odpovědí na výzvu papeže Františka, že církev musí projít reformou, nejen reformou vnějších struktur, nýbrž především změnou mentality, prohloubením duchovního života, aby lidé mohli z hlubokých zdrojů čerpat sílu k uzdravování církve i společnosti,“ řekl pro Aktuálně.cz Halík. Raně barokní stavbu koupil od kapucínského řádu za 15 milionů korun a dal ho spolku, který zde byl v nájmu, k bezplatnému užívání. Část peněz pocházela z finanční odměny, která se váže k Templetonově ceně, přezdívané duchovní Nobelova cena, již Halík převzal v roce 2014 v Londýně.
Nikdy se nevzdávej!
Tak by mohlo znít heslo jihokorejské seniorky Cha Sa-Soon, která se čtrnáct let snažila získat řidičské oprávnění. Podařilo se jí to až v 69 letech a na 960. pokus. Písemný test musela psát 860krát a jízdy pak zvládla napodesáté. Zpráva zrovna koluje sociálními sítěmi, i když tohoto kuriozního rekordu dosáhla už před pár lety. Jestli od té doby jezdí bez nehod, už se ovšem nikde nepíše. Budeme doufat, že ano.