Neděle, 10 prosince, 2023
spot_img

Nominujte ty, kteří se nebojí jít proti korupci a chtějí férové a čisté politické prostředí

Nadační fond proti korupci už od roku 2011 uděluje Cenu za odvahu určenou pro whistleblowery, kteří se pustili do boje nejen s korupcí, ale i se šlendriánem a nezákonnými postupy úřadů či firem. Znáte někoho takového?


Prvním oceněným se v roce 2011 stal Ondřej Závodský, který v právním oddělení Zařízení služeb ministerstva vnitra neúnavně upozorňoval na podezřelé smlouvy, což ho stálo místo.

Mezi dalšími držiteli Ceny za odvahu byl například magistrátní úředník Jiří Chytil, který jako utajený svědek pomáhal rozplétat kauzu Opencard, nebo bývalý primář psychiatrického oddělení Nemocnice v Ostrově Martin Konečný, jenž se nebál oznámit informace o úplatcích v nejvyšších patrech politiky. Konkrétně v případě odsouzené ženy, která si zaplatila milost u tehdejšího prezidenta Václava Klause. Martin Konečný byl posléze donucen vzdát se pozice primáře a z práce odejít.

Aktivní studenti i spolky

Cenu již získali ale také lidé, kteří neměli žádnou vysokou funkci a do práce politiků a úřadů nahlíželi z vlastní iniciativy se smyslem pro spravedlivé a transparentní jednání. Student Jakub Čech soustavně upozorňoval na problematické hospodaření radnice v Prostějově, student Lukáš Blažej zase vytrvale žádal úřady o poskytnutí informací k podezřelému rozdělování odměn mezi politiky v Ústí nad Labem a je také zodpovědný za rozsudek, který ústeckému zastupitelstvu zakazuje bránit občanům vystupovat na zasedáních.

Cenu za odvahu mohou získat i organizace a sdružení. Oceněn byl například spolek Romea za své aktivity proti obchodování s bídou a politické korupci ve vyloučených lokalitách. V loňském roce to byla občanská iniciativa Ze dobrý život na Jemnicku, zaměřující se na rozvoj regionu a ochranu životního prostředí, ktera poukázala na kšeftování s veřejnými zakázkami.

Jak nominovat

Znáte podobné případy ze svého okolí? Víte o někom, kdo by si Cenu za odvahu, spojenou s finanční odměnou, zasloužil? Nominovat je můžete do půlnoci 30. listopadu prostřednictvím webového formuláře.

Nadační fond Proti korupci upozorňuje na korupční kauzy a motivuje všechny generace k tomu, aby před rozkrádáním veřejných financí nezavíraly oči. Nadační fond, jehož spoluzakladatelem je matematik a sociální inovátor Karel Janeček, pracoval na víc než dvou desítkách velkých případů a pomohl tak nám všem ušetřit přes dvě miliardy korun.

Roční předplatné + dárek

Předplaťte si WHAT a my vám darujeme kousek té nejčistší přírody. Díky biOrganica.cz si užijete hýčkání aktivizující super-food maskou nebo pečující čokoládovou maskou z dílny britské 100% bio značky Inlight.

Vychází 28. listopadu

S výukou finanční gramotnosti je třeba začít od útlého věku, tvrdí...

Ačkoli si české děti podle průzkumů finanční gramotnosti nestojí špatně, není rozhodně výjimkou, že žáci základních škol netuší, jakou hodnotu mají předměty, které vlastní,...

Zpěvačka Rihanna a zakladatel Twitteru rozdávají miliony. Dostanou je bezdomovci, lesbičky...

Zpěvačka Rihanna dokáže oslnit nejen svými sexy tvary a silným hlasem. Barbadoská kráska už totiž v minulosti několikrát dokázala, že má srdce na správném...

Zkusme mít místo strachu odvahu a sílu, mluví o současné situaci matematik Karel Janeček

Slovem, které v těchto dnech asi nejvíce rezonuje celou společností, je strach. Právě strach ve všech svých podobách je...

Negativní motivace může pomoci k úspěchu i způsobit úzkosti. Víte, do jaké skupiny patříte?

Nikdo nám netvrdil, že to bude jednoduché. Život neustále prověřuje naši trpělivost a častokrát nás dožene k tomu cítit...

Oslovit, či neoslovit první lásku? Často ji kontaktujeme, když se nám v současném vztahu nedaří

Je první láska opravdový osud, nebo jen sentimentální vzpomínání na první hormonální bouřku? První lásky ovlivňují náš emoční život víc, než si zatíženi běžným životním provozem uvědomujeme.
Vychází 28. listopadu
Zavří­t reklamu