Úterý, 3 října, 2023
spot_img

Lenka Vacvalová běží 2000 km přes Alpy a chce vybrat 3 miliony korun

Dnes ráno odstartovala ultratrailová běžkyně Lenka Vacvalová svoji další běžeckou a charitativní výzvu. Běh po trase Via Alpina má přinést peníze pro dětské kardiocentrum v Motole.

„Holka, na kterou by si před pěti lety nikdo nevsadil, na začátku sedmé trasy,“ představuje Lenku ve stories na jejím instagramovém profilu její manžel, fotograf Jan Poláček. „Připravená nasbírat minimálně 3 miliony,“ dodává na videu z dnešního rána Lenka. „Jak minimálně tři? Já jsem říkal minimálně pět!“ odpovídá jí partner, který její běžecké výpravy dokumentuje a poskytuje jí psychickou i praktickou podporu.

Lenka Vacvalová je slovenská herečka a moderátorka, která se od roku 2018 věnuje hlavně ultramaratonům a dálkovým běhům v horách, které propojuje s charitativními sbírkami. V roce 2019 přeběhla 770 km přes slovenské hory cestou hrdinů SNP a při tom vybírala peníze na Bátor Tábor, který nabízí zážitkovou terapii pro onkologicky nemocné děti. Vše pak zaznamenala v knize Najdu odvahu. Druhá kniha Víc odvahy, která vyšla loni, mapovala její zážitky z trasy GR11 přes španělské Pyreneje. A například v roce 2021 uběhla 1020 km přes Colorado Trail, Skalnaté hory a Never Summer Mountains v USA a díky tomu vybrala 3 100 000 Kč pro kliniku dětské plastické chirugie FN Královské Vinohrady. Víc o této cestě i o Lenčině souhře s partnerem na takových výpravách si můžete přečíst v našem rozhovoru z loňského roku.

Přes osm států

Teď má Lenka před sebou dvojnásobnou délku. I proto poslední noc před startem nervozitou pořádně nespala. Momentálně běží horskou trasu Via Alpina od východu na západ. Výzva s názvem Věř svojí cestě započala před pár hodinami v italském Terstu, vede alpským pohořím přes Slovinsko, Rakousko, Švýcarsko, Německo, Lichtenštejnsko a Francii a po 2000 kilometrech skončí v Monaku. Celkem čtyřiačtyřicetkrát přetne státní hranice.

Během cesty si můžete „adoptovat“ Lenčiny kilometry a zapojit se do finanční sbírky na platformě Darujme pod hlavičkou Nadačního fondu BeCharity. Tentokrát se vybírají peníze na speciální ultrazvuk, který dětskému kardiocentru ve Fakultní nemocnici v Motole výrazně pomůže s včasnou diagnostikou srdečních vad.

„Naše srdce jsou stejně divoká jako trasa Via Alpina, a právě proto poběžím 2000 kilometrů, abychom společně mohli pořídit přístroj pro dětské kardiocentrum Motol, keré dokáže zdiagnostikovat onemocnění srdce už od 12. týdne,“ říká ve videu doprovázejícím sbírku Lenka Vacvalová.

„Díky tomuto ultrazvukovému přístroji operujeme, ještě než se vůbec ta vrozená srdeční vada na dítěti projeví,“ uvádí prof. MUDr. Jan Marek, Phd. FESC. „Když nefunguje dobře srdce, život nemusí být kvalitní a jakákoli pomoc strašlivě pomáhá nejenom v záchraně života, ale ve zvýšení jeho kvality.“

Na Colorado Trail v roce 2021, foto: Jan Poláček

Ultrazvukový přístroj v ceně 2 milionů korun pro dětské kardiocentrum je ovšem jen první částí výzvy. Až se podaří vybrat dostatek peněz na ultrazvuk, prozradí Lenka další cíl sbírky.

Roční předplatné + dárek

Předplaťte si WHAT a my vám darujeme kousek té nejčistší přírody. Díky biOrganica.cz si užijete hýčkání aktivizující super-food maskou nebo pečující čokoládovou maskou z dílny britské 100% bio značky Inlight.

Vychází 30. října

S výukou finanční gramotnosti je třeba začít od útlého věku, tvrdí...

Ačkoli si české děti podle průzkumů finanční gramotnosti nestojí špatně, není rozhodně výjimkou, že žáci základních škol netuší, jakou hodnotu mají předměty, které vlastní,...

Pražská MHD patří k nejlepším na světě

Říká to průzkum cestovatelského webu Time Out, který podle hlasování místních obyvatel sestavil žebříček 19 měst, kde je cestování hromadnou dopravou pohoda. Praha obsadila druhé místo. Kde se taky dobře svezete?

Konec rozpraskané kůži. Jak o sebe v zimě pečovat?

Jakmile se teploty začnou pohybovat pod nulou, vaše rty, ruce, tváře i paty pokryjí větší či menší prasklinky. Připadá...

Děsivý příběh vůdce polygamní sekty, v níž ženy nemají žádná práva, přitahuje filmaře

Warren Jeffs měl 78 manželek, z toho 24 nezletilých. Zplodil 50 dětí. Zmanipuloval 15 tisíc členů církve. Ovládal jejich...

Ester Rišková zachraňuje týrané a vysloužilé dostihové koně

Když se před pár lety rozhodla koupit ex-dostihovou klisnu Relace, která měla kvůli nezvladatelné povaze skončit na jatkách, netušila, jak moc se tím změní její vlastní život.
Vychází 30. října
Zavří­t reklamu