Středa, 1 února, 2023
spot_img

Kupte si ramínko a podpořte právo na legální potrat

Polské ženy ztratily právo rozhodovat o svém těle a svém životě. Kampaň s červeným ramínkem jim chce pomoct.

„Moje těhotenství bylo následkem domácího násilí, a proto jsem se ho rozhodla ukončit ve 4. týdnu. V té době mi bylo 41 a měla jsem tři nádherné děti. Ale vzhledem k okolnostem a opravdu složité životní situaci jsem už čtvrté dítě nechtěla.“

To je příběh Weroniky, jedné z víc než tisícovky polských žen, kterým už pomohla nezisková organizace Ciocia Czesia. Založily ji polské aktivistky, které žijí v České republice, v reakci na zpřísnění už tak dost přísných pravidel pro provedení potratu v Polsku. Jak uvedlo Centrum pro lidská práva, rozhodnutí Ústavního soudu z října 2020 prakticky znemožnilo ukončit těhotenství i v případě poškození plodu, který nemá šanci přežít.

Aby Weronika a další Polky nemusely podstupovat zdravotní riziko spojené s nelegálním potratem ve své zemi, Ciocia Czesia jim zprostředkovala interrupci v bezpečeném prostředí na českých klinikách. Tuto aktivitu financuje díky darům od veřejnosti. Pomoct má také aktuální kampaň s červenými ramínky.

„Ramínko je symbolem protestů za právo na svobodný přístup k potratům v Polsku. Dříve sloužilo jako nástroj, který zoufalé ženy používaly k ukončení nechtěného těhotenství,“ informuje Ciocia Czesia.

Akci podpořily oděvní brandy Never Enough a Freshlabels. Drátěné ramínko si v jejich prodejnách můžete koupit za rovných 10 tisíc Kč. Proč zrovna tolik? „10 000 Kč je cena za bezpečný potrat zde v České republice. Bohužel ne každá žena si to může dovolit, a právě těm pomáháme,“ uvádí Ciocia Czesia na svých stránkách Pravonapotrat.cz. Veškerý výtěžek kampaně zašle na transparentní účet platformy Znesnaze21.cz. Pokud nedáte dohromady celých 10 tisíc, můžete samozřejmě přispět menší částkou přímo prostřednictvím crowdfundingové sbírky.

Tričko z limitované edice od Myokard, foto: Never Enough

Iniciativu bude možné taky podpořit zakoupením trička z limitované edice s motivem od ilustrátorky Myokard. Trička budou k sehnání v Never Enough od září 2022.

 

Roční předplatné + dárek

Předplaťte si WHAT a my vám darujeme kousek té nejčistší přírody. Díky biOrganica.cz si užijete hýčkání aktivizující super-food maskou nebo pečující čokoládovou maskou z dílny britské 100% bio značky Inlight.

Vychází 31. ledna

S výukou finanční gramotnosti je třeba začít od útlého věku, tvrdí...

Ačkoli si české děti podle průzkumů finanční gramotnosti nestojí špatně, není rozhodně výjimkou, že žáci základních škol netuší, jakou hodnotu mají předměty, které vlastní,...

Nejkrásnější fotografie přírody ukazují kouzla, která se dějí kousek od našich...

Obrázky z mechu a kapradí, křídla vážky nebo roháč před startem... Prohlédněte si snímky, které bodovaly v soutěži GDT fotograf přírody roku 2022.

Martin Salajka – umělec i vášnivý rybář a chovatel chameleonů

Villa Pellé hostí Mimikry, dosud největší samostatnou výstavu jednoho z našich nejvýraznějších současných expresivních malířů.

Aromantismus: Proč někdo nesnáší Valentýna, kytky a vyznání lásky

Motýlci v břiše, bezesné noci, zamilované pohledy. To, co většina lidí považuje za neodmyslitelnou součást života, je pro aromantika...

Nový trend v beauty světě zkoumá propojení psychiky a stavu pokožky. Takhle se na naší pleti projevuje úzkost, šok nebo vztek

Být krásná uvnitř je fajn, ale vypadat dobře i navenek je ještě lepší. Co když se to všechno smíchá...
Vychází 31. ledna
Zavří­t reklamu