Úterý, 30 května, 2023
spot_img

Kupte si ramínko a podpořte právo na legální potrat

Polské ženy ztratily právo rozhodovat o svém těle a svém životě. Kampaň s červeným ramínkem jim chce pomoct.

„Moje těhotenství bylo následkem domácího násilí, a proto jsem se ho rozhodla ukončit ve 4. týdnu. V té době mi bylo 41 a měla jsem tři nádherné děti. Ale vzhledem k okolnostem a opravdu složité životní situaci jsem už čtvrté dítě nechtěla.“

To je příběh Weroniky, jedné z víc než tisícovky polských žen, kterým už pomohla nezisková organizace Ciocia Czesia. Založily ji polské aktivistky, které žijí v České republice, v reakci na zpřísnění už tak dost přísných pravidel pro provedení potratu v Polsku. Jak uvedlo Centrum pro lidská práva, rozhodnutí Ústavního soudu z října 2020 prakticky znemožnilo ukončit těhotenství i v případě poškození plodu, který nemá šanci přežít.

Aby Weronika a další Polky nemusely podstupovat zdravotní riziko spojené s nelegálním potratem ve své zemi, Ciocia Czesia jim zprostředkovala interrupci v bezpečeném prostředí na českých klinikách. Tuto aktivitu financuje díky darům od veřejnosti. Pomoct má také aktuální kampaň s červenými ramínky.

„Ramínko je symbolem protestů za právo na svobodný přístup k potratům v Polsku. Dříve sloužilo jako nástroj, který zoufalé ženy používaly k ukončení nechtěného těhotenství,“ informuje Ciocia Czesia.

Akci podpořily oděvní brandy Never Enough a Freshlabels. Drátěné ramínko si v jejich prodejnách můžete koupit za rovných 10 tisíc Kč. Proč zrovna tolik? „10 000 Kč je cena za bezpečný potrat zde v České republice. Bohužel ne každá žena si to může dovolit, a právě těm pomáháme,“ uvádí Ciocia Czesia na svých stránkách Pravonapotrat.cz. Veškerý výtěžek kampaně zašle na transparentní účet platformy Znesnaze21.cz. Pokud nedáte dohromady celých 10 tisíc, můžete samozřejmě přispět menší částkou přímo prostřednictvím crowdfundingové sbírky.

Tričko z limitované edice od Myokard, foto: Never Enough

Iniciativu bude možné taky podpořit zakoupením trička z limitované edice s motivem od ilustrátorky Myokard. Trička budou k sehnání v Never Enough od září 2022.

 

Roční předplatné + dárek

Předplaťte si WHAT a my vám darujeme kousek té nejčistší přírody. Díky biOrganica.cz si užijete hýčkání aktivizující super-food maskou nebo pečující čokoládovou maskou z dílny britské 100% bio značky Inlight.

Vychází 29. května

S výukou finanční gramotnosti je třeba začít od útlého věku, tvrdí...

Ačkoli si české děti podle průzkumů finanční gramotnosti nestojí špatně, není rozhodně výjimkou, že žáci základních škol netuší, jakou hodnotu mají předměty, které vlastní,...

Nastartujte svoje podnikání, které změní svět k lepšímu

Máte neziskovku nebo rozjíždíte společensko prospěšný projekt a cítíte, že potřebujete popostrčit nebo prostě chcete nasát tipy od zkušenějších? Pomůže vám akcelerátor 3-2-1 dílna. Do uzavření přihlášek zbývají už jen necelé dva týdny.

Už máte stromeček? Dejte šanci „odpadu“ z českých lesů

Živý vánoční stromek je živý vánoční stromek. Tyhle smrčky a borovice možná nejsou nejkrásnější a nejkošatější, zato jsou levnější a rozhodně udržitelnější. A voní lesem.

3 tipy na dárky, které zabodují u každého milovníka krásné pleti

Vzduch voní po sladkých perníčcích a svařeném víně, ulice zdobí tisíce světel. To znamená jediné – Vánoce jsou už...

Design z Vysočiny inspirovaný Středomořím a Skandinávií

Karolína Stryková je ilustrátorka a grafička, která se svým mužem Teodorikem Menšlem založila značku In August Company. Inspiraci často čerpají na cestách, hlavně u moře.
Vychází 29. května
Zavří­t reklamu