Čtvrtek, 30 března, 2023
spot_img

Kupte si karafiát a pomozte bojovat proti sexuálnímu obtěžování

Karafiátem pořízeným 14. a 15. února podpoříte činnost nezávislé organizace Konsent, která s heslem „Když to nechce, tak to nechce“ šíří osvětu a soustředí se na prevenci sexuálního násilí.

Každá 10. Češka a každý 33. Čech zažije znásilnění. Cizí člověk je však oproti všeobecně rozšířené představě pachatelem takového činu jen v pouhých deseti procentech případů, uvádí organizace Konsent, která se tomuto tabuizovanému tématu věnuje od roku 2016. Součástí její činnosti je i změna definice znásilnění v české legislativě. Dosud se u nás znásilnění definuje pouze jako čin, při němž bylo použito násilí, výhružka násilím či zneužití bezbrannosti. Do této definice ovšem dle informací Konsentu nespadá až 70 % případů, při nichž oběť zamrzne a nebrání se, proto pachatel nemusí vyvíjet násilí. Konsent už dva roky usiluje o to, aby se znásilnění definovalo absencí souhlasu. Oběti se pak nebudou bát čin nahlásit a nebudou čelit zlehčování a nedůvěře.

Dle průzkumu ve spolupráci s NMS Market Research je většina společnosti změně nakloněna, stejně tak vyslovuje souhlas i řada politiků, někteří však stále v problematice nejsou dostatečně zorientovaní, případně prosazení nové legislativy blokují.

Pokud si ve dnech 14. a 15. února koupíte za 50 Kč karafiát v obchodě Kytky od Pepy, pomůžete financovat práci advokačního týmu Konsentu. Virtuální karafiáty od vás pak budou v podobě krepových květů předány 22. února politikům v rámci happeningu před sněmovnou s názvem Chce to souhlas: Happening za nápravu definice znásilnění. Součástí akce bude také představení příběhů znásilněných ve spolupráci se studentskou iniciativou Proč jsme to nenahlásili. Konsent můžete podpořit také přes platformu Darujme.

Roční předplatné + dárek

Předplaťte si WHAT a my vám darujeme kousek té nejčistší přírody. Díky biOrganica.cz si užijete hýčkání aktivizující super-food maskou nebo pečující čokoládovou maskou z dílny britské 100% bio značky Inlight.

Vychází 29. března

S výukou finanční gramotnosti je třeba začít od útlého věku, tvrdí...

Ačkoli si české děti podle průzkumů finanční gramotnosti nestojí špatně, není rozhodně výjimkou, že žáci základních škol netuší, jakou hodnotu mají předměty, které vlastní,...

Víkend je plný trhů s lokální tvorbou – hurá pro dárky!

O tomto víkendu máte možnost oběhnout hned několikery trhy a pořídít dárky od českých designérů a lokálních značek. Kam se vyplatí podívat? A co ještě stihnete do Vánoc?

„Kabelka je naše vizitka,“ říká designérka Lucie Kalousová

Kabelkám, které prodává pod značkou Patrick Poppet, říká poppetky. Název vznikl složením jména jejího syna Patrika a anglického výrazu poppet, který znamená zlatíčko. Ke kabelkám v roce 2021 přidala „zero waste“ obrazy ze zbytkových materiálů.

Hypnoterapie pomáhá při poruchách nálad, nespavosti a vyléčil jsem i kuřáky, tvrdí psycholog Martin Dlabal

Hypnoterapie je v posledních letech na vzestupu a stala se z ní jedna z velmi využívaných metod, jak pomoci...

Víte, kdo šije vaše oblečení? Podívejte se, jak uspěly velké módní značky v žebříčku transparentnosti

Víte, kdo šije oblečení, které nosíte, nebo kde se na ten stylový letní top shání materiál? A jak moc...
Vychází 29. března
Zavří­t reklamu