Do kin dnes přichází film On se bojí od režiséra hororu Slunovrat. Joaquin Phoenix se do náročné hlavní role (včetně kaskadérských kousků) pustil stejně zapáleně, jako se věnuje boji za práva zvířat.
Film On se bojí se nedá jednoduše zaškatulkovat. Je to mix dramatu, hororu a černé komedie. Hlavním hrdinou je úzkostný Beau, kolem něhož se cestou za matkou vrší absurdní situace.
Režisér Ari Aster, který na sebe upozornil nezávislými horory Děsivé dědictví a Slunovrat, se s Phoenixem snažil vytvořit co nejživější a nejuvěřitelnější postavu v už tak málo uvěřitelném světě. Společně nesčetněkrát procházeli scénář a diskutovali o postavě, o jejím chování, o tom, jak vypadá, co nosí, jak by mohl znít její hlas, jaké měl asi vlasy. „Joaquin se ptal na všechno možné, na co se herec může ptát, a rád prochází scénář velmi podrobně – zkoumá všechny možnosti,“ pochvaloval si Ari Aster. „Dělali jsme to tak před natáčením a dělali jsme to i na place při natáčení. Procítili jsme si cestu filmem.“ Podle Astera byla Phoenixova naprostá oddanost roli, s jakou se vrhl do každé scény, ohromující. Phoenix si většinu kaskadérských kousků prováděl sám. Proskakoval sklem, padal z výšky, celý den se s kaskadérem prudce převaloval ve vaně. „Jako herec se chce co nejvíc vtělit do postavy, ať už je to kdekoli,“ říká Aster. „Joaquin není ješitný – do role dává všechno ze sebe.“
Krávy na Oscarech
To je o něm ostatně známo, že jde do všeho naplno. Když loni přebíral Oscara za titulní roli ve filmu Joker, využil děkovnou řeč k apelu na veřejnost, aby věnovala pozornost nespravedlnosti a násilí, které lidstvo páchá na hospodářských zvířatech. Někteří diváci ceremoniálu překvapeně hleděli a asi nechápali, proč si herec neužívá svou chvilku slávy a místo toho mluví o telatech, která se odebírají kravám. Ti, kteří Joaquina Phoenixe sledují delší dobu, ovšem dobře vědí, jak oddaný je ochraně zvířat a veganství. Organizace PETA ho v roce 2019 jmenovala osobností roku.
„Nevěděl jsem přesně, co v tu chvíli řeknu. Ale evidentně to bylo něco, co jsem potřeboval sdělit. Co bych jinak dělal? Vstal a poděkoval agentovi za svoji kariéru?“ reagoval na událost loni na podzim v rozhovoru pro server zabývající se veganstvím VegNews. Prozradil v něm také, že se mu podařilo přimět pořadatele Oscarů ke změně jídelníčku. Veganskou stravu nebo zákaz oděvů z pravé kůže ostatně vyžaduje při práci na každém filmu.
Aby se mu dařilo dostávat informace k ještě více lidem, podílí se na dokumentárních filmech k tématu. Už v roce 2005 namluvil komentář k dokumentu Pozemšťané, který pomocí skrytých kamer ukazuje krutou realitu na farmách, ve zvířecích množírnách nebo v laboratořích, kde se na zvířatech provádějí pokusy. Loni se svou partnerkou Rooney Mara produkoval dokument Konec medicíny, který propaguje rostlinnou stravu.
„Nerad někomu říkám, co má dělat. Každý si musí najít svou cestu. Když jsme byli mladší a dali se na veganství, určitě to nebylo o zdraví. Udělali jsme to, protože jsme pochopili, jak funguje živočišný průmysl. Byl za tím opravdu jen soucit. Teď si ale uvědomujeme, jaký dopad má naše spotřeba na celou planetu. A tak už mi to nepřipadá jen jako osobní volba,“ říká. „Myslím, že máme povinnost zjišťovat si toho co nejvíc o tom, jaké má naše jednání dopady. Jsme globální komunita a naše rozhodnutí ovlivňují lidi po celém světě.“
Veganem od dětství
V rozhovoru vzpomíná také na událost, která ho přivedla ke změně pohledu na zvířata. V dětství se sourozenci viděl, jak rybáři vytahují ryby z vody a pak s nimi mrští o zeď, aby je omráčili. Tehdy k rybám neměl žádný vztah a něco takového viděl poprvé. „I když jsme byli malí, bylo nám jasné, že to, co se děje, je nespravedlnost. Bylo to vykořisťování, násilí – zbytečné násilí. A tohle nám došlo i bez toho, aby nám to museli rodiče vysvětlovat. Naopak jsme to byli my, kdo s tím doma přišel, a byli jsme docela naštvaní, že nás něčím takovým rodiče krmí. Do té doby nás nenapadlo, že ryba byla kdysi tou živou bytostí, která si zaslouží právo na nezávislost.“
„Ryby jsou po hmyzu to poslední, co lidi berou v úvahu. Začnou u domácích mazlíčků, pak se třeba přesunou k divokým zvířatům, jako jsou sloni, a pak možná ke kravám. Ale ryby jsou vždycky poslední. Mám kamarády, kteří klidně řeknou: ,Jsem vegetarián, ale občas si dám rybu.‘“
„Když se podíváme na svět očima jiného zvířete, vidíme, že uvnitř jsme všichni stejní a že si zasloužíme žít bez utrpení,“ řekl ke kampani organizace PETA, pro niž se v roce 2021 nechal vyfotit na plakáty se slepicí a sloganem: Všichni jsme zvířata.
Budoucnost každopádně nevidí úplně černě. „V posledních letech veganství narůstá exponenciálně. To je skvělé,“ myslí si. „Pořád musíme mít tu víru a optimismus, že dokážeme změnit svět.“