Pondělí, 21 června, 2021

Bisexuální americká Miss přiznala, že byla bezdomovkyní a chtěla se zabít. Dnes pomáhá pečovat o duševní zdraví ostatních

Červen je známý jako duhový měsíc, kdy po celém světě bujaře oslavují všechny LGBTQ osoby. Uctívají svou kulturu, bojují za svá práva a pořádají velké pochody. Na podporu stále se rozrůstající komunity vystoupila i loňská Miss Utah Rachel Slawson první účastnice americké soutěže krásy, která se otevřeně hlásí k bisexualitě. I letos připomněla příběh o svém bezdomoveckém období, bipolární poruše nebo cestě ke svému pravému já.

Začal měsíc, během něhož si kolem sebe můžete víc než kdy jindy všímat duhových vlajek. Právě červen je totiž obdobím, kdy probíhají oslavy lesbických, gay, bisexuálních, transgender a queer osob. Už v roce 1969 se totiž v Americe v tomto období objevily první protesty těchto komunit, které reagovaly na policejní razii v gay baru Stonewall v Greenwich Village a o rok později pak odstartovaly pravidelné pochody a průvody nazývané gay pride. Ty jsou nyní v oblibě po celém světě a například naše Prague Pride, která letos proběhne v srpnu, přilákala dva roky zpět desetitisíce účastníků. Každoročně se k oslavám připojují například i známé osobnosti, společnosti jako Facebook nebo oblíbené značky oblečení, které sexuálním menšinám nejrůznějšími způsoby vyjadřují podporu. Třeba duhovými kolekcemi.

Plastické operace i sebevražedné myšlenky

Další osobností, která se rozhodla otevřít veřejnosti svůj osobní příběh a pomoci tak se sebepřijetím ostatním, je i Rachel Slawson – první soutěžící v americké Miss, která se otevřeně hlásí k bisexualitě. Sympatická tmavovláska loni získala titul Miss Utah, a i když v celonárodním kole neuspěla, jak by si představovala, rozhodně se stala jeho nejzapamatovatelnější tváří. Už minulý rok se totiž v médiích rozpovídala o tom, jak bojovala s bipolární poruchou, ztratila práci, dům i rozum. „Čtyři měsíce jsem žila jako bezdomovec a bez pomoci ostatních bych rozhodně nebyla tam, kde dnes,” vyprávěla pro magazín Glamour. Trable započaly jejím podlomeným duševním zdravím. Ničilo ji totiž například i to, že se jí několik let korunku krásy získat nepodařilo. Snažila se o ni dokonce sedmkrát. „Když mi bylo 19 let, pokusila jsem se o sebevraždu. Bylo to podruhé, co jsem do Miss Utah šla a už tehdy mě sžíraly psychické problémy. Chtěla jsem se stát někým, kým jsem nebyla, podstupovala plastické operace a trpěla poruchou příjmu potravy. Když jsem pak v soutěži neuspěla, rozložilo mě to a chtělo se mi umřít,” přiznala.

 

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Rachel Slawson (@saltyrachel)

Osvěta a pomoc ostatním

Další problém se objevil záhy – nevysvětlitelné a nevyzpytatelné chování. Snažila se například skočit do jezera, protože si myslela, že tam na ni čeká její bývalý přítel, který se s ní rozešel. Tehdy málem přišla o život, naštěstí ji ale zachránil tým hasičů. Právě po tomto incidentu skončila bez práce a po nějaké době i bez domova. Nakonec ji pomohla až diagnostika bipolární poruchy a následná léčba. Časem pak založila projekt I Am Why, kde se snaží s psychickými problémy a nalezením cesty k sobě samým pomáhat i ostatním. A to skrze několik typů workshopů. S osvětou ohledně péče o své nitro bez stigmat ji pomáhá právě její titul ze soutěže krásy, díky kterému se stala slavnou. Uznání ale dívka, která vyrůstala v konzervativní mormonské rodině, získala také za své přednášky nebo upřímnost, s níž se otevřeně hlásí k LGBTQ komunitě. Právě tu se během duhového měsíce rozhodla opět podpořit převyprávěním svého životního příběhu a sdílením cesty, kterou musela ujít, aby se přijala taková, jaká skutečně je.

 

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Rachel Slawson (@saltyrachel)

„Jsem bisexuálka ale pocházím z Utahu, takže jsem se moc bála, že s tím, kým skutečně jsem, bych se nedostala příliš daleko. Se vším okolo mé bisexuality jsem se svěřila rodině dva roky zpět. Pamatuju si, jak byli tehdy v šoku a v podstatě mi řekli, že jako rodiče selhali. O rok a půl později mě ale začali podporovat, a dokonce dorazili na Miss,” svěřila se magazínu Glamour. Rachel Slawson se také nedávno vyjádřila na svých sociálních sítích, že rozhodně bude dále obhajovat LGBTQ komunitu, přednášet o duševním zdraví, pořádat workshopy a učit o sebe pečovat jedince, kteří bojují se svými psychickými problémy. „Vše je o lidech, které zastupuju. Možná si myslíte, že jde jen o mě, protože já jsem známá a také ta, která nosí korunu. Jenže já se jen snažím jít příkladem těm, co mě sledují a učí se ode mě,“ uvedla modelka pro NBC News.

Foto: Unsplash

Roční předplatné + dárek

Předplaťte si WHAT a my vám darujeme kousek té nejčistší přírody. Díky biOrganica.cz si užijete hýčkání aktivizující super-food maskou nebo pečující čokoládovou maskou z dílny britské 100% bio značky Inlight.

spot_img

S výukou finanční gramotnosti je třeba začít od útlého věku, tvrdí...

Ačkoli si české děti podle průzkumů finanční gramotnosti nestojí špatně, není rozhodně výjimkou, že žáci základních škol netuší, jakou hodnotu mají předměty, které vlastní,...
Denisa Lhotová šperky

Denisa Lhotová: Od potápění ke šperkům, které pomáhají

Denisa Lhotová se odmalička věnovala potápění, sbírala úspěchy v soutěžích a žila svůj sen. Právě díky tomuto sportu se ale nakonec dostala i k...

Propít se do mládí

Elixír mládí. Kdo by ho nechtěl vyzkoušet? Než se ale objeví na trhu, můžete si k mladší a pružnější...

Bitcoin dál roste a drží se nad bájnou hranicí 60 tisíc dolarů. Víte, kam uložit svou první kryptoměnu?

Bitcoin na cestě do mainstreamu. Poprvé překonal bájnou hranici 60 tisíc dolarů. Budí emoce a zažívá nejlepší časy. Elon...

Za oponou se skrývá dřina, slzy, pot i frustrace. Přesto je ale povolání baletky výjimečné, říká Markéta Pospíšilová

Jako první Češka získala angažmá v prestižním souboru Les Ballets de Monte Carlo a posledních pět let si tak...
Zavří­t reklamu