Sobota, 9 prosince, 2023
spot_img

Bára Poláková a Dan Bárta představili nový videoklip. Ukazuje, co chybí dětem v kojeneckých ústavech

Zpěváci Bára Poláková a Dan Bárta se spojili s inciativou Dobrý start, aby upozornili na to, jak důležité je, aby nejmenší děti nebyly umísťovány do kojeneckých ústavů, ale aby našly své místo přímo v rodinách. Videoklip k jejich nové skladbě Domů je tak emotivní sondou do mysli dítě, které touží po stabilním zázemí a rodičovské lásce.

Emotivní videoklip k nové písni Domů představili Bára Polákova a Dan Bárta, kteří v prvním společném duetu ukazují, jak moc rozdílný je život dětí v kojeneckých ústavech a v rodině. S pomocí nové písničky s videoklipem chce organizace Dobrý start vtáhnout do pomoci dětem v kojeneckých ústavech veřejnost.

„Když si představím, že jediný svět, který znám, je pokoj s dalšíma postýlkama, společná místnost na jídlo a hřiště před domem, přijde mi logické, že vstup do toho druhého světa, musí být šíleně těžký. Napojení na jednoho člověka, na jednu vůni, na jedno místo, může, myslím, dítěti výrazně pomoci v celoživotním pocitu bezpečí, v chápání sebe sama i okolí,“ říká Bára Poláková. „Při vší upřímné úctě ke všem hodným tetám zůstává po startu ‚z kojeňáku‘ v dětské duši nutně zmatek. Takže ten náš kus je vlastně i poklonou těm, kteří mají sílu a odvahu, hm, a nervy, vzít na sebe tu odpovědnost takový zmatek mírnit a rovnat,“ dodává Dan Bárta.

Píseň s videoklipem v režii Jana Látala a produkci NICE.film vznikla v rámci kampaně Doma je doma, do které se zapojili také Martha Issová, Marek Taclík, Anna Polívková, Hana Vágnerová, Tomáš a Tamara Klusovi nebo Petra Nesvačilová. Osobnosti upozorňují, že je potřeba najít nové pěstouny a dostat děti z kojeneckých ústavů.

Pryč z ústavů

Benefity domácí, rodinné či pěstounské péče o děti oproti drahé a silně poškozující péči ústavní jsou nevyčíslitelné. Kvůli absenci podpůrné sítě služeb pro rodiny a nedostatečné podpoře pěstounů končí v kojeneckých ústavech každý rok stovky dětí, což je potřeba omezit nejen ze sociálních důvodů, ale také z důvodů zdravotních. „Rodinu potřebuje každé dítě, děti se zdravotním znevýhodněním možná o to víc. Česká republika je k omezení péče v kojeneckých ústavech vázána i aktuálním rozhodnutím Evropského sociálního výboru a není možné z potřeby rodinné péče stovky dětí se zdravotním znevýhodněním vyloučit,“ říká Klára Laurenčíková, předsedkyně Výboru pro práva dítěte a členka iniciativy Dobrý start.

Pro změnu systému bude rozhodující podoba aktuálně dokončované novely zákona o sociálně-právní ochraně dětí. Iniciativa Dobrý start upozorňuje, že stát může v době nutného seškrtávání výdajů promarnit příležitost zvýšit počet pěstounů, jejichž péče je o 30 až 50 % levnější než drahá a neefektivní péče ústavní.

Dobrý start také zdůrazňuje, že pro efektivní změnu musí novela zákona o sociálně-právní ochraně dětí přinést záruky ochrany nejmenších dětí do 3 let před umístěním do ústavní péče a také mechanismy pro rozvoj pěstounské péče. Odměna většiny pěstounů totiž nedosáhne ani na úroveň minimální mzdy. „Pěstounství se nedá dělat pro peníze. Obohacuje mě, ale rozhodně ne finančně. Sama mám štěstí, že si díky podpoře rodiny mohu dovolit tímto způsobem dětem pomáhat, faktem ale je, že z odměny přechodného pěstouna lze v Praze zaplatit sotva nájem. Peníze se nikdy nestanou motivací pěstounů, je ale potřeba zajistit, aby nebyly zásadní překážkou,“ říká pěstounka na přechodnou dobu Gabriela Pošmourná.

Věděli jste, že….

…více než dvě třetiny malých dětí do zařízení přivedou přímo jejich rodiče, protože jim stát nenabízí jinou možnost pomoci v krizové situaci?

…ústavní péče je mnohonásobně dražší? Že rok dítěte v kojeneckém ústavu stojí více než 840 tisíc korun, zatímco pobyt u pěstouna 300 tisíc a roční preventivní práce 72 tisíc korun?

…více než 50 % dětí, které projdou ústavní péčí, spáchá trestný čin? A že tyto děti jsou v dospělosti výrazně více ohroženy nezaměstnaností, bezdomovectvím či psychiatrickými diagnózami?

…Česká republika je jednou z posledních zemí v Evropě, kde jsou do ústavů umisťovány i malé děti do 3 let?

…každý rok je do kojeneckých ústavů a dalších zařízení umístěno okolo 1800 těch nejmenších dětí?

Foto: Archiv iniciativy

Roční předplatné + dárek

Předplaťte si WHAT a my vám darujeme kousek té nejčistší přírody. Díky biOrganica.cz si užijete hýčkání aktivizující super-food maskou nebo pečující čokoládovou maskou z dílny britské 100% bio značky Inlight.

Vychází 28. listopadu

S výukou finanční gramotnosti je třeba začít od útlého věku, tvrdí...

Ačkoli si české děti podle průzkumů finanční gramotnosti nestojí špatně, není rozhodně výjimkou, že žáci základních škol netuší, jakou hodnotu mají předměty, které vlastní,...

Obaly z hub, které se samy rozloží, nebo vzpomínky na porcelánových...

To jsou příklady projektů, jejichž autoři se dostali mezi finalisty nominované na Cenu kreativních hrdinů. Platforma vyzdvihuje šikovné lidi a jejich nápady, které mají pozitivní dopad na společnost nebo životní prostředí.

Tulipány všude, kam se podíváte

Jestli milujete pestrobarevné tulipány, přijďte jejich krásu oslavit v pondělí 8. května na květinovou farmu ve středočeské Stehelčevsi, kde květinářství Gardenista pořádá Tulipánové slavnosti.

Její syn měl porodní váhu 420 gramů. Lucie Svobodová teď vrací dobro lékařům, kteří dávají šanci předčasně narozeným dětem

Lucie Svobodová je zakladatelkou neziskové organizace Aponedo – Apolinářská nedonošeňátka, která pomáhá rodičům předčasně narozených dětí i personálu Zemské porodnice u svatého Apolináře v Praze.

6 tipů na výlety: Nejkrásnější české vyhlídky a rozhledny

Prázdniny se chýlí ke konci, ale stále jsou před námi dny s krásným počasím, kdy můžeme vyrazit na výlet, ať už máme celý víkend anebo jen jedno odpoledne. O tipy na zajímavé výhledy a rozhledny se s námi podělili tvůrci cestovatelského seriálu Počesku a jeden tip přidává WHAT.
Vychází 28. listopadu
Zavří­t reklamu