Herečka je patronkou sbírky, která odstartovala symbolicky 21. března na světový den Downova syndromu a vyvrcholí při hokejovém mistrovství světa. Sbírka má za cíl plnit sny nadaným sportovcům s Downovým syndromem, které v účasti na světových soutěžích nelimituje jejich handicap, ale nedostatek financí.
V turecké Antalyi aktuálně probíhá jedna z nejvýznamnějších sportovních akcí pro sportovce s Downovým syndromem, Trisome Games. Vyrazit tam mohly ale jen dvě dívky s doprovodem. Stejná omezení čekají členy České federace sportovců s Downovým syndromemi v červnu, kdy se ve Švédsku koná mistrovství Evropy. I tam je navzdory neobyčejnému talentu limitují v účasti peníze. Dárcovská platforma Znesnáze se rozhodla tuto bariéru odstranit a využít pro dobrou věc dvě vlastnosti, které charakterizují český národ: lásku k hokeji a schopnost pomáhat ostatním.
Právě 21. března ukazují lidé svůj respekt k lidem s Downovým syndromem oblečením ponožek z dvou odlišných párů. Protože lidé s Downovým syndromem se narodili s přebytečným chomozomem 21, který svou podobou připomíná spojení pat.
Respekt a uznání má přinést také kampaň Kdo neskáče nepomáhá, není Čech!, která vyvrcholí v době MS v ledním hokeji. Hlavní účast na podpoře by měla přicházet z řad fanoušků, kteří prostřednictvím čísla účtu, QR kódu nebo DMS budou moci po každé vstřelené brance českých hráčů při květnovém mistrovství světa v ledním hokeji přispět do sbírky libovolnou částkou. Tak, aby se sportovní radost mohla spojit a získat na síle, protože na své vysněné mistrovství by měl mít šanci dosáhnout každý. Za každou vstřelenou branku českých hokejistů v průběhu celého MS v hokeji dá dárcovská platforma Znesnáze na konto sbírky 1221 Kč. Věří navíc, že to může být i motivace pro české hokejisty, aby to zlato cinklo hned několikrát! V květnu v Česku a v červnu ve Švédsku.
Příběh, který ukáže, že respekt je víc než tolerance
Peníze, které se podaří sbírkou získat, poputují České federaci sportovců s Downovým syndromem, aby na červnovou výpravu mohli vyrazit už čtyři sportovci, kteří mají velké šance na úspěch. „Děkuju všem, kteří byť sebemenší částkou umožní našim svěřencům přiblížit se k jejich snu. Z jejich úspěchů se radujeme společně s nimi, ale možná ještě důležitější pro ně je samotná možnost, zážitek, sebedůvěra a radost, co jim takové závody přináší,“ vzkazuje všem dárcům předseda ČeFeS Josef Filip, díky jehož myšlence a úsilí jsou mladí sportovci s Downovým syndromem v naší zemi tak aktivní a úspěšní.
Celý příběh a kampaň může být motivací pro děti s Downovým syndromem, ale také pro zdravé sportovce, se kterými díky houževnatosti a odhodlání předsedy spolku často své síly poměřují na atletických závodech. Dokazují, že inkluze je nejen možná, ale také velmi důležitá a přínosná. Cílem Znesnáze je na tento fakt poukázat a podpořit ho. „Česká federace sportovců s Downovým syndromem je závislá na podpoře dárců, přesto dosahuje neuvěřitelných výsledků nejen na poli sportovním, ale i společenském. Na kontě mají už nespočet medailí z klání republikových, evropských i světových, ale také nová přátelství a překonané předsudky. Ukazují, jak láska ke sportu a respekt společnosti umí opravdové zázraky, a my jim v jejich úsilí jen chceme umést cestičku. Ukázat, že na mistrovství se může a musí dostat každý, kdo na to má a kdo po tom touží,“ vysvětluje celou myšlenku zakladatel dárcovské platformy Znesnáze Čestmír Horký.
Patronkou sportovců je Aňa Geislerová, která je jejich velkou fanynkou
Česká herečka Aňa Geislerová není jen tváří sbírky, která má podpořit zájem a důvěryhodnost. Je skutečnou a velkou podporovatelkou České federace sportovců s Downovým syndromem a nezřídka kdy také hlasitou fanynkou při sportovních kláních. Pojí jí navíc hluboké přátelství s jedním z úspěšných sportovců federace Davidem Vodstrčilem, který se po úspěšném castingu stal jejím hereckým kolegou při nedávno dotočeném filmu Karavan. Vyhrál mezi 120 účastníky castingu, který trval rok, protože produkce stále nemohla najít správného mladého muže s handicapem. Během natáčení vzniklo mezi Aňou a Davidem silné přátelství, které se promítlo nejen do kvality snímku, ale také právě do její podpory ve sportu.
Sbírce Kdo nepomáhá, není Čech! fandí i české firmy prostřednictvím darovacího doplňku Znesnáze GoodyDo, který umožňuje přispívat na dobročinné sbírky přímo v prostředí e-shopu. Jednoduchou cestou tak obchodníci dávají možnost svým zákazníkům před dokončením objednávky přispět právě na podporu českých sportovců s Downovým syndromem a umožnit jim tak účast na mistrovství, na které rozhodně mají. Talent, a brzy snad i peníze. Ty přece nemůžou stát v cestě nikomu, komu sport, potlesk a skvělý tým přináší tolik radosti a smyslu do života.