Úterý, 26 září, 2023
spot_img

Alicia Vikander: 5 nejlepších filmů (a jeden seriál), které by vám neměly utéct

Švédská herečka Alicia Vikander bude jednou z hvězd, které dorazí na letošní filmový festival do Karlových Varů. Co si zatím můžete nakoukat, než se její nový film Královnin gambit, který přiveze do Varů, dostane do naší distribuce?

Královská aféra (2012)

Že Alicii sluší dobovky, prokázala už v koprodukčním historickém dramatu, jímž si vydobyla mezinárodní renomé. Snímek přibližuje pikantní kapitolu z dějin Dánska, která je v oněch končinách všeobecně známá. My ostatní se necháme do aféry u královského dvora v 18. století zasvětit filmovým příběhem. Milostný trojúhelník v něm tvoří pološílený dánský král Kristián VII., jeho mladá manželka Karolina Matylda Hannoverská a pokrokový lékař Johan Struensee. Toho hraje Mads Mikkelsen a není zde jen tajným milencem královny, ale i hybatelem dějin a strůjcem proměny Dánska z konzervativní země v osvícenou.

Ex Machina (2014)

Sci-fi scenáristy a režiséra Alexe Garlanda zkoumá umělou inteligenci, která zde má podobu krásné Avy (Alicia Vikander). Přitažlivá robotická žena pobývá v sídle vynálezce Nathana (Oscar Isaacs) uprostřed pustiny, kam si Nathan na týden přizve svého zaměstnance Caleba (Domnhall Gleeson). Caleb si myslí, že má pobyt za odměnu, ve skutečnosti se ale stává součástí Nathanova experimentu… Alicia byla za svůj výkon nominovaná na Zlatý glóbus a Garland si připsal nominaci na Oscara za scénář.

Ex Machina, foto: Universal Pictures

Dánská dívka (2015)

Stejnojmenná knižní předloha z roku 2000 románově přibarvuje skutečný příběh z 20. let 20. století. Jeho ústřední hrdinkou je Lili Elbe, jedna z prvních transžen v historii, která podstoupila operaci vedoucí ke změně pohlaví. Lili zpočátku ženatým mužem Einarem, malířem, v němž náhodná zkušenost, kdy jednou pózuje své manželce (taktéž malířce) v dámských šatech, rozproudí pochybnosti o vlastní sexuální identitě. Eddie Redmayne byl za roli Einara odměněn nominací na Oscara, Alicia Vikander coby jeho filmová manželka svoji oscarovou nominaci proměnila.

Světlo mezi oceány (2016)

Michael Fassbender je v tomto romantickém dramatu válečným veteránem, který hledá po první světové válce klid daleko od lidí, proto se stane správcem majáku na ostrově u západního pobřeží Austrálie. Brzy jsou na drsné životní podmínky i na lásku dva. Jeho mladá žena, kterou hraje Alicia, ovšem nemůže donosit dítě a nad majákem se začnou stahovat mračna… Filmová láska přerostla hereckému páru i do života, v roce 2017 se stali skutečnými manželi.

Královnin gambit (2023)

Anglie v době vlády Jindřicha VIII., tak jak nám ji představuje životopisné drama francouzského režiséra Karima Aïnouze, rozhodně nebyla přívětivým a bezpečným místem. Bezpečně se nemohla cítit ani Jindřichova poslední manželka Kateřina Parrová, již hraje Alicia. Krále (Jude Law) sžírá paranoia, dvůr je plný intrik a občas to někdo ošklivě odskáče… Film letos v Cannes soutěžil o Zlatou palmu. V Karlových Varech bude uveden v sekci Pocta Alicii Vikander a herečka si z rukou Jiřího Bartošky převezme Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary.

Královnin gambit, foto: FilmNation Entertainment / KVIFF

+ seriál Irma Vep (2022)

Olivier Assays má zkušenosti nejen jako režisér a scenárista, ale i jako filmový kritik. A to všechno se odrazilo v jeho minisérii Irma Vep, která nahlíží do zákulisí, utahuje si z filmové branže a stírá rozdíly mezi realitou a fikcí. Už v 90. letech Assays natočil film Irma Vep a loni měla na HBO Max premiéru stejnojmenná osmidílná minisérie s obměněným obsazením, která na film volně navazuje. Alicia Vikander v ní představuje slavnou americkou herečku, která má v Paříži natáčet novodobý remake francouzského němého mysteriozního seriálu Les Vampires, v němž ztvární záhadnou nymfu a lupičku šperků Irmu Vep.

Irma Vep, foto: HBO Max

Vychází 2. října

Vaše tělo po dvaceti letech v kanceláři? Chlupy v uších, hrb...

Seznamte se s Emmou. Nezdravě vypadající shrbenou paní s křečovými žilami a chlupy v uších. Přesně jako tato figurína v životní velikosti prý můžete...

Měsíc žen na Wikipedii: Nechceme k svátku kytku, ale článek

Věděli jste, že je na české Wikipedii pětkrát víc článků o mužích než těch o ženách? A že mezi autory je dokonce desetkrát víc mužů než žen? Pojďte to změnit.

Cestou necestou s Bárou Bočkovou: O síle moře i odpadcích v Glastonbury

„V životě by mě nenapadlo, že zrovna já budu dávat rozhovor o cestování. Moje spontánní několikadenní cesty vlastně ani žádné pořádné dovolené nejsou,“ směje se herečka Barbora Bočková.

Jak voní divadlo? Festival Dream Factory Ostrava má vlastní vůni

Ostravská značka přírodní kosmetiky Jagaia se spojila s divadelním festivalem Dream Factory a připravila přímo pro jeho jubilejní 15. ročník vůni, která sbližuje.

Cvrčků se nemusíte bát, říká Radek Hušek, který učí Čechy jíst hmyz

Je to už deset let, co OSN zveřejnila vědeckou publikaci navrhující řešení pro současnou neudržitelnou produkci masa – cvrččí protein. Jenže roky se nic nedělo, na pultech supermarketů nebyly produkty s cvrččím proteinem k sehnání. Radek Hušek, zakladatel společnosti Sens, se to snaží změnit.
Zavří­t reklamu