Sobota, 28 května, 2022
spot_img

Z průmyslových oblastí v ekologické ostrovy. Belgické společnosti mění nevyužívaná místa v přírodní ráje

Jak by to asi vypadalo, kdyby se váš zaměstnavatel rozhodl, že promění část svých prostor v ekologický ostrov? Přesně taková situace nastala v Belgii, kde se hned několik společností domluvilo, že podpoří biodiverzitu. A výsledek je dechberoucí.

Přírodní ráj má spoustu podob. Jednou z nich může být třeba i výsledek projektu „Nature Network“. V rámci toho se celkem patnáct podniků spojilo s nevládní organizací v oblasti životního prostředí Natagora s cílem proměnit své pracovní prostředí do přírodních rájů. No, a tak se průmyslová místa v Belgii začala pomaličku transformovat na ekologické ostrovy, které mají pomoci podpořit biologickou rozmanitost.

Krok k záchraně přírody

Organizace pomáhá společnostem na nevyužívaných venkovních plochách svých podniků stavět zahrady, vysazovat na ně vhodné stromy, rostliny i vytvořit louky s divokými květinami. Jde především o to, aby se podařilo vytvořit lepší hostitelské prostředí pro nový život. Jedním z těch, kteří se rozhodli ke kroku směrem k záchraně přírody, je také  Infrabel. Podnik, který je od roku 2005 manažerem železniční infrastruktury v Belgii. Stejně jako ostatní, kteří na projektu participují, se i Infrabel zavázal, že bude dodržovat celou řadu přísných směrnic, jakou je například nepoužívání syntetických pesticidů.

Infrabel se ve svém novém ráji rozhodl také vybudovat nádrž pro dešťovou vodu, solární panely i eco-friendly střechu. Profesor biologie a ekologie Pierre Meerts pro Euronews například uvedl, že lidský blahobyt velmi závisí na stavu životního prostředí a že s biologickou rozmanitostí jsou spojeny další výhody. „Například výskyt opylovačů. Mnoho květin je opylováno hmyzem a pro nás je velmi důležité udržet právě komunitu hmyzu v naší krajině,” vysvětluje.

Podobný projekt ale neprospívá pouze životnímu prostředí, ale právě kontakt s přírodou má prokázaný pozitivní vliv na psychiku a zdraví zaměstnanců. „Víme, že příroda ve městě podporuje mikroklima, které zlepšuje kvalitu života a přírodní prostředí ve městě pomáhá zmírňovat změny teploty,” dodává Meerts. Zajímavý projekt by mohl dát impuls ke vzniku podobných akcí i u nás. Nemyslíte?

Roční předplatné + dárek

Předplaťte si WHAT a my vám darujeme kousek té nejčistší přírody. Díky biOrganica.cz si užijete hýčkání aktivizující super-food maskou nebo pečující čokoládovou maskou z dílny britské 100% bio značky Inlight.

Balení z korku a krabička z trávy. Propadněte kouzlu přírodních balzámů...

Zabalte své rty do balzámů,  které nejen nádherně voní, ale mají i stoprocentně přírodní složení. Například ty od značky Kneipp jsou navíc také v...

Muži se nemusí bát přijít, krví po sobě nestříkáme, říká autorka...

Má ji skoro každá žena, přesto je pro mnohé stále tabu a nahlas se o ní většinou příliš nemluví. Nyní ale o menstruaci a...

Mládí v pilulce: Proč propadnout trendu nutrikosmetiky?

Je to dávno, co jsem vycestovala do Singapuru. Letěla jsem prozkoumat tajemství pilulek krásy, které slibovaly mladý a svěží...

Koupelna se stala naším obývákem, vypráví cestovatelka Lucie Radová o soužití s šéfredaktorem Forbesu Petrem Šimůnkem

On stojí skoro deset let v čele českého Forbesu. Nijak se netají tím, že je bohém, který si rád...

Dejte si kávu bez výčitek. Ekologické kapsle myslí na vaše chutě i svědomí   

Také si každé ráno zpříjemňujete kávou připravovanou z kávové kapsle? A věděli jste, že odpad z nich se nedá...
Zavří­t reklamu