Úterý, 7 února, 2023
spot_img

Z průmyslových oblastí v ekologické ostrovy. Belgické společnosti mění nevyužívaná místa v přírodní ráje

Jak by to asi vypadalo, kdyby se váš zaměstnavatel rozhodl, že promění část svých prostor v ekologický ostrov? Přesně taková situace nastala v Belgii, kde se hned několik společností domluvilo, že podpoří biodiverzitu. A výsledek je dechberoucí.

Přírodní ráj má spoustu podob. Jednou z nich může být třeba i výsledek projektu „Nature Network“. V rámci toho se celkem patnáct podniků spojilo s nevládní organizací v oblasti životního prostředí Natagora s cílem proměnit své pracovní prostředí do přírodních rájů. No, a tak se průmyslová místa v Belgii začala pomaličku transformovat na ekologické ostrovy, které mají pomoci podpořit biologickou rozmanitost.

Krok k záchraně přírody

Organizace pomáhá společnostem na nevyužívaných venkovních plochách svých podniků stavět zahrady, vysazovat na ně vhodné stromy, rostliny i vytvořit louky s divokými květinami. Jde především o to, aby se podařilo vytvořit lepší hostitelské prostředí pro nový život. Jedním z těch, kteří se rozhodli ke kroku směrem k záchraně přírody, je také  Infrabel. Podnik, který je od roku 2005 manažerem železniční infrastruktury v Belgii. Stejně jako ostatní, kteří na projektu participují, se i Infrabel zavázal, že bude dodržovat celou řadu přísných směrnic, jakou je například nepoužívání syntetických pesticidů.

Infrabel se ve svém novém ráji rozhodl také vybudovat nádrž pro dešťovou vodu, solární panely i eco-friendly střechu. Profesor biologie a ekologie Pierre Meerts pro Euronews například uvedl, že lidský blahobyt velmi závisí na stavu životního prostředí a že s biologickou rozmanitostí jsou spojeny další výhody. „Například výskyt opylovačů. Mnoho květin je opylováno hmyzem a pro nás je velmi důležité udržet právě komunitu hmyzu v naší krajině,” vysvětluje.

Podobný projekt ale neprospívá pouze životnímu prostředí, ale právě kontakt s přírodou má prokázaný pozitivní vliv na psychiku a zdraví zaměstnanců. „Víme, že příroda ve městě podporuje mikroklima, které zlepšuje kvalitu života a přírodní prostředí ve městě pomáhá zmírňovat změny teploty,” dodává Meerts. Zajímavý projekt by mohl dát impuls ke vzniku podobných akcí i u nás. Nemyslíte?

Vychází 31. ledna

Balení z korku a krabička z trávy. Propadněte kouzlu přírodních balzámů...

Zabalte své rty do balzámů,  které nejen nádherně voní, ale mají i stoprocentně přírodní složení. Například ty od značky Kneipp jsou navíc také v...

Na výstavě věnované femme fatale české nové vlny se můžete pomazlit...

Ester Krumbachová byla nejen originální kostýmní návrhářkou a scénografkou, ale také múzou slavných režisérů a nespoutanou renesanční osobností, která výrazně ovlivnila filmovou tvorbu především...

Trápí vás ekzémy na pokožce hlavy nebo padající a lámavé vlasy? Možná v noci děláte jednu z těchto chyb

Říká se, že vlasy jsou korunou krásy. Ráno to tak ale mnohdy rozhodně nevypadá. Často se totiž budíme se...

Manažer se rozhodl jít dělat burgery. Nechtěl jsem skončit jako protivný dědek, říká

Jiří Nechvátal před několika lety opustil místo vrcholového manažera a šel dělat burgery. Koupil starý Airstream z roku 1969, který v Česku jen tak k vidění není, opravil ho a předělal na funkční foodtruck.

Navštivte výstavu Memory s modely Alexandera McQueena

Významný návrhář Alexander McQueen  spáchal před devíti lety ve svém londýnském bytě sebevraždu. Oběsil se na opasku ze své...
Zavří­t reklamu