Čtvrtek, 28 září, 2023
spot_img

Umělá inteligence od Google pomáhá s ochranou zvířat

Rozpoznat prakticky okamžitě stovky druhů živočichů ukrytých hluboko v pralesích, sdílet statisíce fotografií a pomáhat tím se vzděláváním veřejnosti  i mapováním a ochranou ohrožených druhů.  Přesně to se daří  Wildlife Insights založené na Google Cloud. Díky instalaci speciálních kamer na stromy a okamžité analýze se totiž během pár sekund můžeme dostat k cenným snímkům i informacím o stavu přírody.

 

Foto: Instagram Wildlife Insights

Představte si, že by vás někdo nechal celé dny i noci nahlížet do nejhlubších zákoutí pralesů a pozorovat živočichy, které lidské oko spatří jen ztěžka. Díky takzvaným kamerovým pastem, Wildlife Insights a společnosti Google je to možné. Zařízení s teplotním a pohybovým čidlem jsou připojené k neustále spuštěné digitální kameře a vytváří miliony fotek. Právě tento způsob pozorování přírody po celém světě odstartoval revoluci v tom, jak se ochranáři dozvídají o stavu ohrožených druhů, jak získávají informace o pohybu divokých zvířat v přírodě i jejich sžití s prostředím. A také jak se dostávají k úžasným nálezům včetně odhalení druhů dříve skrytých v nedotčených hlubinách lesa. Samozřejmě bez poškození jejich přirozeného prostředí a většího zásahu do jejich domovů. V roce 2015 podobné přístroje pomohly odhalit další jedince kriticky ohrožených nosorožců jávských.

Záchrana vymírajících druhů

Zařízení jsou instalovány pomocí místních průvodců a obrázky procházející zvěře jsou pak ukládány na paměťovou kartu, na níž se pak ochránci přírody a vědci mohou dostat ke stovkám tisíc snímků s neocenitelnými informacemi o biologické rozmanitosti. Wildlife Insights založený na platformě Google Cloud, má tak potenciál k tomu, aby zajistil ochranu ohrožených druhů tím způsobem, že se díky včasným informacím může s předstihem odhalit jejich nízký počet a předejít tak jejich úplnému vymizení z planety. Jediným problémem podobných zařízení byl donedávna fakt, že miliony fotek museli třídit lidé a záznamy obsahovaly spoustu prázdných snímků. Jako další překážka se pak ukázal i fakt, že i vysoce specializovaný člověk může identifikovat a popsat něco mezi 300 a 1000 těchto obrázků za hodinu. Nová umělá inteligence od Google však může analyzovat až 3,6 milionu. Wildlife Insights je navíc v identifikaci vcelku přesný. Nyní je naprogramován k rozpoznání 614 druhů a šance, že uhodne správně, je více než 80 procent. Google systém AI je také velmi dobrý v odstraňování snímků z kamer, na nichž se nevyskytují žádná zvířata, což může být až 80 procent pořízených fotografií.

Právě rychlá počítačová analýza by mohla umožnit přístup k datům z kamerové pasti v téměř reálném čase, což by odstranilo zpoždění ve zpracování a vědci i úředníci by pak mohli reagovat na ekologické změny a narušování životního prostředí. Rychlé zpřístupnění takového množství informací tedy pomůže podpořit všechny, kteří se snaží zachránit kriticky ohrožené druhy a jejich stanoviště.

Služby Wildlife Insights může využívat i veřejnost právě pomocí sdílení informací na Google. Děti, studenti i přírodovědečtí nadšenci tak mohou prozkoumat tisíce snímků z kamer po celém světě, vizualizovat divokou zvěř na mapě a podívat se do zákoutí naší planety, kam se s velkou pravděpodobností nikdy nedostanou. Uživatelé mají možnost filtrovat obrázky podle druhu, země, roku a data stahovat okamžitě.

Vychází 2. října

Balení z korku a krabička z trávy. Propadněte kouzlu přírodních balzámů...

Zabalte své rty do balzámů,  které nejen nádherně voní, ale mají i stoprocentně přírodní složení. Například ty od značky Kneipp jsou navíc také v...

Výstava vás vezme mezi hippies v San Franciscu i bohémské umělce...

V pražské Kunsthalle začala výstava Bohemia: Příběh fenoménu, 1950–2000. Je poctou bohémství - životnímu stylu, který vyznává absolutní svobodu a uměleckou volnost.

Ondřej Sekora – milovník brouků a ragby

Ferda Mravenec letos oslavil 90. narozeniny. V pražské Ville Pellé dnes začíná výstava věnovaná jeho otci, ilustrátorovi Ondřeji Sekorovi, která představí i neznámé ukázky z jeho tvorby.

Judit Pecháček: „Nemám nálepku sexbomby.“

Před rokem se vdala za českého kameramana Miloslava Pecháčka a z Judit Bárdos se stala Judit Pecháček. Nový domov našla v Praze, pracuje ovšem jak v Čechách, tak na Slovensku i v Maďarsku, kde má kořeny. Ne ve všech rolích je za krásku, ale má ráda, když ji režiséři obsazují proti typu.

Dita von Teese se s burleskou vrací do Prahy. Co ji stresovalo víc než striptýz?

Ochránkyně zvířat, která miluje kožešiny. Bývalá manželka problémového hudebníka Marilyna Mansona. Erotická a módní ikona. To je Dita von...
Zavří­t reklamu