Čtvrtek, 30 listopadu, 2023
spot_img

Pianista koncertuje pro tisíce hladovějících agresivních opic. Takhle se k němu makakové na oplátku zachovali

Pandemie koronaviru se nepodepsala jen na životech lidí, ale hodně se změnilo také pro některá zvířata. Například makakové v thajském Lopburi, kteří byli zvyklí na nápory turistů a s nimi také spoustu jídla, nyní hladoví a začínají se chovat agresivněji. S tím se rozhodl bojovat britský pianista Paul Barton, který pro ně uspořádal sérii koncertů. A jak na muzikoterapii reagovali?

Paul Barton je skvělý hudebník a muž, který umí zaujmout davy. Před nedávnem například ohromil virálním videem, v němž své dceři hraje od narození až do jejích pěti let na piano. Před nějakou dobou se doslechl, že opice v thajské provincii Lopburi  nemají dostatek jídla, což s sebou přináší další komplikace pro tamní obyvatele. Místo, jež je běžně turisticky atraktivní a přijíždí na něj desetitisíce lidí, kteří v blízkosti „Opičího chrámu” zvířata krmí, totiž v době koronaviru navštěvuje minimum výletníků. V nepřítomnosti turistů tak začaly opice mezi sebou bojovat o malé množství jídla, které našly, staly se agresivními a způsobovaly problémy. A tak se britský umělec rozhodl vzít situaci do vlastních rukou a vyřešit situaci po svém.

Hudba jako terapie

Odjel tedy do Thajska na své turné s názvem „Hudba pro opice” a pokusil se uklidnit rozdivočelá zvířata pomocí klasické hudby. Koncert uspořádal na celkem čtyřech místech včetně obchodu s autodíly, starověkého hinduistického chrámu, kde jsou opice „doma”, nebo naprosto opuštěného kina. To kdysi vybudovala jedna z obyvatelek provincie jako svůj dlouholetý sen. „U místních mělo velký úspěch, ale jen na krátkou dobu, protože makakové, kteří žijí ve vedlejším „Opičím chrámu”, si kino také velmi oblíbili a zanedlouho nad ním převzali kontrolu. Majitelka tak byla nucena podnikání opustit,” vysvětluje hudebník ve svém videu na YouTube.

Právě koncert z této zchátralé budovy sklidil asi největší ohlas na sociálních sítích. Barton opicím zahrál například skladbu od Johanna Sebastiana Bacha, Beethovenovu „Pro Elišku” nebo třeba líbivou hudbu Michaela Nymana. Opice reagovaly nečekaně přátelsky, sedly si k nástroji, poslouchaly, některé mu šplhaly po hlavě a jeden makak mu prý dokonce podal ruku. Žádné stopy po agresivním chování. Video, v němž se Barton pokouší dokázat, že hudba může být účinným rehabilitačním prostředkem a muzikoterapie funguje i na zvířata, se dostalo do vysílání mnohých televizních stanic po celém světě a lidé z okolí se začali hromadně sjíždět k „Opičímu chrámu”, nosit makakům banány, pytle s ovocem a spoustu dalšího jídla. Mise britského pianisty tedy naplnila veškerá očekávání.

Nebylo to však poprvé, co Paul Barton udělal pro zvířata něco pěkného. V minulosti například zahrál také starým nebo zraněným slonům.

Vychází 28. listopadu

Balení z korku a krabička z trávy. Propadněte kouzlu přírodních balzámů...

Zabalte své rty do balzámů,  které nejen nádherně voní, ale mají i stoprocentně přírodní složení. Například ty od značky Kneipp jsou navíc také v...

Martha Issová pokřtí kalendář na podporu lidí s autismem

V novém filmu Buko sama hraje autistku, proto se rozhodla stát patronkou kalendáře Labyrint světa a ráj srdce s ilustracemi od držitele ceny Magnesia Litera Miroslava Hauptycha. Výtěžek z prodeje půjde na stavbu bydlení pro lidi s autismem.

Válka a móda: Materiály, střihy a trendy, které vznikly jako reakce na válečnou situaci

Textilní průmysl si v historii půjčoval vzory či materiály z vojenské výbavy. Návrháři v důsledku války měnili tvář módy....

Tlusté a hubené chvíle lásky: Jak to zvládnout a co druhému rozhodně neříkat, když je doma zrovna nuda nebo dusno?

K lásce patří leccos. I zklamání, smutek, rozhořčení, nevole, podrážděnost, křivdy nebo klidně i nuda a šeď. Je dobré si to opakovat, protože očekávání čistého láskyplného štěstí 24/7 je naivní.

Kyperské podvodní muzeum pomáhá s obnovou života na dně moře

Pod hladinou moře na pobřeží Ayia Napa můžete kromě přírodního divadla, které nikdy neomrzí, nově obdivovat také dechberoucí umělecká...
Zavří­t reklamu