Středa, 27 září, 2023
spot_img

Nejhezčí stromy jsou na Moravě. Odkud bude nový Strom roku?

Odstartovalo hlasování ve 22. ročníku celorepublikové ankety Strom roku a v rozhodování vám může pomoct známý moderátor Vladimír Kořen. Letos soutěž přináší několik změn.

Ze stromů, nominovaných veřejností, porota vybrala deset finalistů, z nichž můžete až do půlnoci 8. října vybírat své favority. Doprovodná videa k nim natáčí moderátor a ochránce přírody Vladimír Kořen, který je členem správní rady pořádající Nadace Partnerství. Letos soutěží čtyři lípy, dva duby, borovice, hrušeň, jerlín a katalpa.

Vítězný strom získá odborné ošetření a postoupí do ankety Evropský strom roku. Výsledky budou oznámeny 24. října v Hvězdárně a planetáriu v Brně. Právě v jihomoravské metropoli se anketa v roce 2000 zrodila, založil ji tamější Svaz ochránců přírody.

Počet finalistů v tomto roce pořadatelé snížili z obvyklých dvanácti na deset, aby mohli věnovat víc pozornosti komunitám, které stromy nominovaly. Další letošní novinky shrnuje koordinátorka ankety Kateřina Bolečková z Nadace Partnerství: „Vyškrtli jsme zpoplatněné hlasování, abychom anketu otevřeli skutečně všem lidem, kteří chtějí podpořit české přírodní klenoty. Nyní komukoliv stačí jen potvrdit svůj hlas v e-mailu. A v neposlední řadě jsme přidali nový koncept takzvaného superfinále, kdy v posledním týdnu hlasování zůstane v souboji o titul již jen polovina stromů: tedy pět.“

Díky zpoplatněným hlasovacím DMS se v minulosti vybraly přes 3 miliony korun, které pomohly financovat ošetření stromů. Přispěvek je nyní dobrovolný, můžete tak přispět třeba na granty na novou výsadbu.

Pokud hledáte tipy na výlety po naší vlasti, můžete se vydat třeba na obhlídku vítězných stromů. Většinu vítězů předešlých ročníků byste našli na Moravě, na Vysočině a ve Východních Čechách. Jen jeden strom roku se například nachází v Jižních Čechách a Středočeský kraj si připsal prvního vítěze až loni, kdy se na první příčce umístila hrušeň Hnilička stojící v obci Drásov.

A jaké místo do mapy zanese letošní vítěz? Prohlédněte si finalisty v galerii. Jejich příběhy si můžete prostudovat na stránkách Stromroku.cz, kde probíhá i hlasování.

Vychází 2. října

Balení z korku a krabička z trávy. Propadněte kouzlu přírodních balzámů...

Zabalte své rty do balzámů,  které nejen nádherně voní, ale mají i stoprocentně přírodní složení. Například ty od značky Kneipp jsou navíc také v...

Domy jako součást lesa i pouště. Kurátor na cestách pátral po...

Adam Štěch v pražské Winternitzově vile připravil výstavu, v níž spojil své dvě velké záliby: cestování s designem a architekturou minulého století. Představuje na ní výjimečné stavby organické architektury z celého světa.

Znáte udržitelnou módu pro domácí mazlíčky? Hitem se stal zimní obleček z recyklovaného obalu na potraviny

Přemýšlíte nad tím, jak své čtyřnohé parťáky obléci do mrazivých zimních dní, aby byli pěkně v teple, ladili k...

Tak to bylo: Silné životní příběhy seniorů otisknuté do porcelánu 

Koncentrační tábory, smrt dcery, bezstarostné dětství i neuvěřitelná síla vyrovnat se s nepřízní osudu a chuť žít naplno. To...

Slow fashion: Nakupujte méně a lépe!

Co pro vás znamená nákup oblečení? Nakupujete průběžně, sezonně, když něco potřebujete, nebo jen z rozmaru, že něco chcete? Přinášíme tipy na české obchody a návrháře, kteří fandí udržitelnosti.
Zavří­t reklamu