Středa, 27 září, 2023
spot_img

Energii na osvětlení v novém pražském parku si lidé vyrobí šlapáním na rotopedu

V pražských Vysočanech roste rezidenční projekt KLBNV Park s vlastním parkem, který navrhoval ateliér Flera zahradního architekta Ferdinanda Lefflera. Hlavními motivy jsou v něm barvy a elektřina.

Rezidenční projekt KLBNV Park se dočkal významného milníku, tzv. glajchy neboli dokončení hrubé stavby první etapy. Celkem u metra Vysočanská vznikne šest unikátních bytových domů se zhruba tisícovkou bytů a vlastním parkem, který má být klíčovou devízou příjemného bydlení. Právě jeho podoba byla v minulých dnech finálně schválena a je nyní k dispozici široké veřejnosti. Návrh realizace vznikl ve spolupráci s odborníky z ateliéru Flera. První část parku bude dokončena souběžně s budovou C, tedy ve druhém čtvrtletí roku 2024.

Park jako místo klidu i zábavy

„Záměrem bylo vytvořit prostor, kde se potkává pohodlná a bezpečná obytnost pod korunami stromů s hravostí a chutí spoluvytvářet komunitu hrdou na to, že v tomto prostředí žije. Park bude zelenou oázou ve městě, místem klidu, ale také milé umělecké nadsázky. Chceme, aby se návštěvník ve sdíleném parku cítil uvolněný a chtěl rozjímat anebo se jen tak smát,“ vysvětluje Ferdinand Leffler, hlavní architekt ateliéru Flera.

Pokrokové myšlení, představivost a odvaha zkoušet nové věci typické pro Emila Kolbena, Nikolu Teslu a Thomase Alvu Edisona se projevují v jednotlivých prvcích využitých v celém prostoru. Na hlavní ose vnitrobloku budou umístěny tři pergoly s barevnou transparentní krytinou, vrhající na pobytová místa barevné stíny v odstínech žluté, zelené a červené. Poslední zmíněná má být ojedinělá tím, že intenzita jejího osvětlení bude přizpůsobena tomu, kolik elektřiny návštěvníci parku vygenerují šlapáním na připojeném rotopedu.

Centrální část parku bude skýtat vodní prvky, promenádu, hřiště či specifické interaktivní prvky. Barvy a elektřina jsou zde dominantním motivem a promítají se také do volby netradičního transparentního mobiliáře spojeného se světelnými zařízeními. Chybět nebudou ani barevné LED pásy instalované do dlažby pro efektní večerní atmosféru. Příjemný pobyt ve vnitrobloku rezidence zajistí výsadba stromů, jež budou zrcadlit sezonní proměnlivost a v letních měsících poskytnou příchozím komfortní stín. Děti i domácí mazlíčci se mohou těšit na osvěžení a nekonečnou zábavu v podobě střiků v dlažbě a mlžidel, s nimiž se stále častěji setkáváme na náměstích a jiných veřejných prostranstvích.

Finální práce

„Spolupráce s ateliérem Flera se nám skvěle osvědčila již v minulosti. Ceníme si jeho vysoké profesionality, ale také snahy o pochopení podstaty každého našeho projektu, filozofie a zasazení do okolního prostředí. Středobodem návrhu vnitrobloku KLBNV Parku jsou zcela jistě lidé a jejich rozmanité potřeby. Naší prioritou bylo zachování soukromí pro uživatele předzahrádek, avšak také velkorysý prostor pro komunitní sousedské setkávání všech věkových skupin,“ doplňuje Milena Zavadilová, ředitelka prodeje CPI Rezidence.

Se završením hrubé stavby má již nová budova finální tvar a dále zde budou probíhat vnitřní řemeslné i vnější dokončovací činnosti. „Nyní se věnujeme zdění vnitřních příček, instalujeme okna, sítě a technologie, zároveň probíhají práce na venkovní infrastruktuře, jako jsou přípojky a sítě. Poté už se dostaneme do pomyslného finále, kdy kromě střechy a fasády začneme dokončovat vnitřní práce, budovat okolní infrastrukturu a započnou krajinářské úpravy parku a zeleně ve spolupráci s ateliérem Flera,“ komentuje aktuální stav projektový manažer CPIPG Jan Musil.

Roční předplatné + dárek

Předplaťte si WHAT a my vám darujeme kousek té nejčistší přírody. Díky biOrganica.cz si užijete hýčkání aktivizující super-food maskou nebo pečující čokoládovou maskou z dílny britské 100% bio značky Inlight.

Vychází 2. října

S výukou finanční gramotnosti je třeba začít od útlého věku, tvrdí...

Ačkoli si české děti podle průzkumů finanční gramotnosti nestojí špatně, není rozhodně výjimkou, že žáci základních škol netuší, jakou hodnotu mají předměty, které vlastní,...

Britské kino zvalo zrzky, ať se zdarma přijdou zchladit na film

Síť kin zareagovala na předpověď slibující rekordní vedra akcí, v níž nabízela volný vstup rudovlasým lidem. Na pozvánce využila tváře známých britských herců s rezavými vlasy.

Kam za duhovými prázdninami? V těchto zemích si LGBTQ komunita prý užije nejpříjemnější dovolenou

Přestože se toho ve vnímání LGBTQ komunity za posledních dvacet let změnilo hodně k lepšímu, projevů homofobního smýšlení i...

Krize mužství: Mohou si ženy samy za to, že nenacházejí pořádné chlapy?

Zástupy nespokojených žen naznačují, že možná čelíme největší krizi mužství v moderních dějinách. Vztahový kouč Jan Markel v článku sdílí principy, které tuto krizi přiživují, i několik kroků, které můžete podniknout pro to, aby váš vztah (zase) fungoval skvěle.

„V debatě o sexuálním násilí jsme hodně pozadu,“ říká herečka Kateřina Císařová

Herečka spjatá s Divadlem Na zábradlí se televizním divákům představila v seriálu Pět let, který loni rozvířil diskuzi na téma klasifikace znásilnění a problematických partnerských vztahů. Kateřina Císařová v něm hraje partnerku hlavní hrdinky, která zpracovává trauma ze znásilnění.
Vychází 2. října
Zavří­t reklamu