Čtvrtek, 21 září, 2023
spot_img

4 dokumenty o změnách klimatu, které byste měli vidět

Klimatické změny, požáry, hurikány, politická rozhodnutí vedoucí ke změnám životního prostředí, proměna stravovacích návyků i ztráta rovnováhy. O tom pojednávají dokumenty, které byste neměli vynechat, pokud vás zajímá současný stav naší planety i její budoucnost.

 

The Hottest August

The Hottest August je dokument o klimatické krizi. Zaměřuje se především na osobní prožitky a poznatky než na prognózy stanovované pomocí kvantitativních údajů. Snímek se odehrává v jedné z nejhustěji obydlených metropolí, New Yorku, během jednoho z nejžhavějších srpnů v historii. Samotné horko ale není nic ve srovnání s rostoucí obavou obyvatel a podrobnou sondou do kolektivního vědomí současnosti. Počin mapující letní dny roku 2017 zachycuje rostoucí napětí z nového prezidenta, strach ze stále vyšších nájmů i zprávy o požárech nebo hurikánech. Snímek také řeší otázky budoucnosti a nabízí zrcadlo společnosti na pokraji katastrofy.

The River and the Wall

Tři Texasané, newyorský ornitolog a brazilský přistěhovalec se vydávají na dlouhou výpravu. A to na horských kolech, koních a kánoi, aby dokumentovali situaci podél americko-mexické hranice ještě před stavbou hraniční zdi. Jejich cílem je prozkoumat její dopady na imigraci, veřejné pozemky, divokou zvěř, vlastníky půdy i životní prostředí. Dokument režiséra Bena Masterse vás vtáhne do nezapomenutelného dobrodružství po jednom z nejkontroverznějších a často nepochopených regionů světa. Během tříměsíční cesty se tým setká například s kongresmanem Willem Hurdem, přistěhovalci, agenty pohraniční stráže, biology, farmáři a lidmi na obou stranách hranice, aby se sami přesvědčili, jaké důsledky může v průběhu času takové opatření přinést.

Ice on Fire

Působivý dokument, který produkoval Leonardo DiCaprio, vznikl ve spolupráci HBO a Tree Media. Film, jehož záběry vznikaly po celém světě, řeší otázku, zda se dají změny klimatu zvrátit. Zkoumá pak především řadu způsobů, jak omezit vstupy uhlíku do atmosféry a jak z ní přebytečný uhlík odstranit. Obojí je totiž k poklesu globálních teplot nezbytné, obzvlášť pokud vezmeme v potaz skutečnou hrozbu, kterou představuje metan. Je tedy naléhavě nutné zmírnit dopady klimatických změn, ale má lidstvo dost vynalézavosti, vizí a technologií potřebných k obnovení rovnováhy?

Artifishal

Pescetariánská strava je často prezentována jako lepší pro životní prostředí než ta, kdy konzumujete veškeré maso. Jenže se v úvahu nebere dopad globálního rybářského průmyslu. Tvůrci filmu zkoumají právě dopad nadměrného rybolovu a to, jak právě vysoká poptávka po mořských plodech hubí volně žijící živočichy pod hladinou od Tichomoří po Norsko. Artifishal je film o lidech, řekách a boji o budoucnost divokých ryb i jejich prostředí a zkoumá hrozby, které představují líhně a rybí farmy.

Vychází 2. října

Balení z korku a krabička z trávy. Propadněte kouzlu přírodních balzámů...

Zabalte své rty do balzámů,  které nejen nádherně voní, ale mají i stoprocentně přírodní složení. Například ty od značky Kneipp jsou navíc také v...

Bydlet rychle a levně: Mini domečky od českých architektů

Velký dům = velké starosti, malý dům = malé starosti? Přinášíme tipy na čtyři zajímavé původní české projekty. Díky nim můžete žít uprostřed zeleně za pár týdnů, ne za půl roku nebo rok, než se postaví klasický dům se základy. Navíc za třetinovou cenu.

LSD je medicína, která vám může pomoci poznat sebe sama, říká transformační koučka a šamanka Monika Amaee Trčková

Dlouhé roky pracovala na vysokých pozicích v korporátu, byla zajištěná, úspěšná a díky svému zaměstnání neustále na cestách v...

Udržitelně a bez chemie. L’Oréal uvedl kompletně rostlinnou barvu na vlasy Botanea

Zapomeňte na chemii. L’Oréal Professionnel totiž světu předvedl produkty s názvem Botanea, první kompletně rostlinné barvy na vlasy. Ty...

Energii na osvětlení v novém pražském parku si lidé vyrobí šlapáním na rotopedu

V pražských Vysočanech roste rezidenční projekt KLBNV Park s vlastním parkem, který navrhoval Atelier Flera zahradního architekta Ferdinanda Lefflera. Hlavními motivy jsou v něm barvy a elektřina.
Zavří­t reklamu