Čtvrtek, 21 září, 2023

Ponořte se do tajů japonského umění květinové výzdoby

Za Šárkou Pospíšilovou a Michalem Řáhou přišla před několika lety kamarádka Jitka s nápadem obnovit v Česku aranžovací pomůcku, známou jako ježek nebo také kenzan. Jde o kruhový kovový předmět s jehličkami, na který napíchnete čerstvé nebo suché květy a umístíte je do mističky s vodou. Šárce s Michalem se nápad zalíbil a myšlenku se rozhodli uskutečnit. Už v roce 2019 začaly jejich první pokusy o výrobu kenzanu, tehdy ještě v malém bytě na plynovém sporáku. Covidová doba jim nakonec poskytla potřebný čas na vývoj vlastních materiálů. Odstěhovali se na venkov a zavřeli se do dílny. Letos se jejich kenzan dostal i na pražský Designblok. Za tvůrčí a partnerskou dvojici nám odpovídala Šárka.

Kenzan zní japonsky. Jaká je jeho historie?

Kenzan je původem opravdu z Japonska. Konkrétně z počátku 20. století. V Japonsku se samozřejmě aranžovalo podobným způsobem již dříve. Nejbližší pomůckou k současnému kenzanu je komiwara. Jednalo se o nastříhané rýžové stonky nahusto vložené do misky, do kterých se následně zapichovalo.

Čemu jste se věnovali před tím, než jste začali s výrobou kenzanu?

Než jsem odešla na mateřskou, věnovala jsem se pár let floristice a Michal pracoval jako šéfbarman v koktejlovém baru.

Šárka Pospíšilová a Michal Řáha, foto: Tomáš Mašek

Kdy jste se s ježkem setkali poprvé? Měli jste ho doma, když jste byli malí?

Já jsem se s ježkem jako malá nesetkala, spíše s ikebanou, jak se říkalo kulaté plastové misce s dírami. Michalova babička měla doma skleněnou obdobu ježka – takový ovál s navrtanými otvory pro stonky. Asi v roce 2016 se mi dostaly do rukou japonské kenzany, které jsme chvíli měli v květinářství. Tam jsem si je mohla trochu osahat.

My jsme doma mívali takovou porézní hmotu, do které se kytky zapichovaly. V čem je ježek jiný?

Hlavní výhodou ježka je jeho hmotnost. Pokud se vybere správný typ, dokáže udržet těžké a vysoké aranže. To vám aranžovací hmota často nedovolí. Hodně se s ním aranžují větvičky, které ježek pevně zafixuje. V měkké hmotě se tak dobře neudrží a rychleji vadnou, jelikož se nedokáží napít. Ježek vám se správnou péčí vydrží navěky, hmotu použijete maximálně párkrát.

A jaké jsou jeho výhody a nevýhody oproti kytkám klasicky ve váze s vodou?

Tam jeho přednosti vidím v ukotvení květin. Květiny se dají umístit hezky uprostřed. Ve váze pár květů padá do stran. I jeden květ vypadá elegantně. Často se stane, že doma nemáte vhodnou vázu, kde květiny vyniknou. Se správným ježkem květiny nemusíte tolik krátit, aby je vaše váza udržela. Dokáže krásně vyzdvihnout krásu květů rozkvetlých od spodní části stonků, například gladioly. Váza je většinou schová. A další výhoda může být, že dodá divoce narostlým rostlinám volnost a zdůrazní se jejich divokost.

Nevýhodu bych viděla, pokud dostanete svázanou kytici a stonky jsou různě dlouhé. Váza se plní vodou po ten nejkratší stonek. Do ježka by zapichování mohlo být složité, navíc by se stonky musely zkrátit všechny.

Jsou nějaká pravidla nebo záludnosti, na která si při aranžování musíme dát pozor?

Určitě pozor na ostré hroty, opravdu píchají. Složitější může být aranžování se dřevinami. Ty se obecně musí naříznout a vložit do teplé vody, aby se napily. Mnoho lidí to ani neví. Tlusté stonky dřevin se musí rozstřihnout nebo naříznout na několik dílů, aby se daly lehce napíchnout na hroty.

Naše současné kenzany neudrží tenké stonky. Ty je potřeba omotat floristickou páskou, aby se s nimi dalo aranžovat. Varianta s více nahuštěnými hroty je zatím ve vývoji.

Foto: Markéta Faustová

Budete mít kenzan i u štědrovečerní tabule? Co v něm bude?

Určitě budeme. My máme vlastně dekorace v kenzanu všude. U štědrovečerní tabule budeme mít svícen, který nám pomáhaly zdobit děti.

Jaké máte plány do roku 2022?

Naším cílem pro příští rok je určitě rozšířit povědomí o kenzanech a ukázat lidem, jak s nimi pracovat. Kenzan se u nás dříve používal, ale vymizel. Chtěli bychom díky němu přinést do českých domovů víc radosti. Postačí vám totiž kenzan, hezký hrnek nebo miska a pár květů
nebo větviček z procházky. Vytvoříte si tak úžasnou vazbu a atmosféru. Chceme se zaměřit především na osvětu a rozšíření naší nabídky o další rozměry.

Vychází 2. října

S výukou finanční gramotnosti je třeba začít od útlého věku, tvrdí...

Ačkoli si české děti podle průzkumů finanční gramotnosti nestojí špatně, není rozhodně výjimkou, že žáci základních škol netuší, jakou hodnotu mají předměty, které vlastní,...

Výtvarnice Míla Fürstová: „V Londýně chystám instalaci oslavující bývalou porodnici. Zachránili...

Navrhla přebal CD pro Coldplay. Její díla najdete ve sbírce Micka Jaggera i nedávno zesnulé anglické královny Alžběty II. Míla Fürstová mluví v rozhovoru pro WHAT nejen o svém novém projektu: „Porodnice Queen Charlotte's Lying in Hospital byla na svou dobu velmi odvážná instituce, v 18. století tu poskytovali péči i neprovdaným ženám. To byl tehdy velmi radikální krok.“

Kosmetika šetrná k pleti i k přírodě pomáhá také s obnovou lesů

„Musíme vrátit přírodě vše, co nám předala,“ řekl kdysi pan Yves Rocher, zakladatel stejnojmenné značky. Tato slova rezonují ve...

Štědrovečerní tabule podle nízkosacharidové diety

Řešíte před Vánoci, jaké připravíte štědrovečerní menu? Tradiční kapr s bramborovým salátem k adventním svátkům zkrátka patří a vy...

Filmová architektka, která točila i s Charlize Theron, poradí, jak snadno vylepšit každý interiér

Když jsme si s Lucií Amossé domlouvaly rozhovor, musela se nejprve omluvit. „Mám natáčení, kde stavím dvacet dva koupelen,“...
Zavří­t reklamu