Středa, 29 listopadu, 2023
spot_img

Zpěvačka Lenka Graf žije svůj českoamerický sen

Sopranistka a zakladatelka Nadačního fondu Energie pomáhá Lenka Graf má za sebou mimořádně úspěšný rok. Natočila singl I dare, na kterém spolupracovala s producentem Charliem Midnightem, několikanásobným držitelem cen Grammy, a absolvovala turné po Německu. WHAT zjišťoval, co všechno dokáže vincentka s hlasem a proč se chce Lenka vrátit z Ameriky do rodného Ústí.

Na spolupráci s Charliem Midnightem nikdy nezapomenu. Je to velký profesionál, dokonce mi ve studiu na míru upravoval text, aby se mi lépe zpíval. Na Floridě sice žijeme s rodinou už patnáct let, ale přece jen nejsem rodilá mluvčí a Charlie velmi citlivě hlídal, aby zněl výsledek více americky. Natáčela jsem ve studiu Jimmyho Douglase a ten je také nositelem cen Grammy, tuším, že má čtyři. Pouštěl mi různé akustické nahrávky, podělil se se mnou o zkušenosti ze spolupráce s Justinem Timberlakem, celé to bylo velmi inspirativní. S oběma skladbami, které během tohoto procesu vznikly, jsem vystupovala v Německu na turné s Dark Tenorem.

Syrová vajíčka bych nekloktala ani nepila. Dodržovat zásady hlasové hygieny je ale pro zpěvačku důležité. Hlas zbytečně nenamáhat, nebýt v zakouřeném prostředí, hodně spát… Každý den se opatrně rozezpívávám, hlas pravidelně trénuji a hodně mi pomáhá vincentka. Vozím si ji s sebou, a když mám zpívat, popíjím ji celý den. Trému mívám, asi jako každý, ale snažím se s ní pracovat. Nedávno jsem se začala zajímat o meditace a různá dechová cvičení, hodně mi to prospívá.

Hudební talent mám asi v genech, hlavně z tatínkovy strany. Moje sestřenice a můj bratranec od mládí vždy na něco hráli, právě u nich jsem jako dítě poprvé viděla klavír a moc chtěla začít s učením. V šesti letech se mi tento sen splnil. Moje cesta ke zpěvu ale vůbec nebyla přímočará. Chodila jsem do hudebky, hrála jsem na klavír, bavilo mě zpívání, působila jsem v řadě sborů a pak v operních sdruženích. Zpívala jsem pořád víc a víc.

Energie pomáhá

Kromě zpěvu se věnuji nadačnímu fondu Energie pomáhá. Ten se zaměřuje na vzdělávání, zdravý životní styl a divadelní i hudební aktivity dětí po celé České republice. Máme za sebou celou řadu projektů, jejich realizace mě moc baví. Teď právě startujeme nový pilotní program. Zkoušíme do škol zavést projektové dny, během kterých se děti naučí spočítat si spotřebu energie, osvojí si tak praktické věci pro život hravou formou. Nedávno jsem byla na jedné z ústeckých škol a měla jsem velkou radost z toho, jak moc byly děti šikovné.

Pár let jsem podnikala v módě, byla to zajímavá zkušenost. Hodně mě to bavilo, ale bylo to časově dost náročné. V té době jsem měla malé děti, bydlela jsem v Ústí, obchody byly v Letňanech a na Chodově, bylo to vysilující. Po čase se mi zdálo o tričkách a začínalo mi být jedno, co si další den vezmu na sebe. Takže jsem nakonec ráda, že jsem se módou úplně nepřesytila a začala se víc věnovat zpěvu.

Ve volném čase poslouchám pro uklidnění Mozarta. Poslouchají ho i moje děti, když se učí. V hudbě mám široký záběr, aktuálně miluju playlist, který mi sestavila dcera – máme na něm všechny možné vzpomínkové písničky, včetně Disney melodií. A taky moc ráda poslouchám frekvence harmonizující a stimulující jednotlivé čakry. Je to pro mě až zdravotní hudba, působí to velmi uklidňujícím dojmem.

Stesk po domově

Naše rodina má dva domovy, v Čechách a na Floridě. Přináší to spoustu výhod, ale i nevýhod, člověk musí neustále řešit, kdy se má kam přemístit. Naše děti mají české i americké vzdělání, vše máme dvakrát a člověk musí být dost zorganizovaný a hodně plánovat dopředu, jinak by to nešlo. Kdybychom situace řešili nahodile, dlouhodobě bychom nemohli existovat.

S manželem oba pocházíme z Ústí a pravidelně se sem každé léto vracíme. Někdy se mi po Ústí a celém Ústeckém kraji opravdu hodně stýská. Čím déle jsme ve Státech, tím víc chceme být s manželem zpátky doma, nebo alespoň v Evropě. Mám skupinku kamarádek, se kterými jezdíme na kole po cyklostezce údolím Porta Bohemica, vidíte Labe, Žernoseky, je to nádhera. Pokaždé, když si na to vzpomenu, sevře se mi srdce a těším se domů.

Foto: poskytnuto Lenkou Graf

Mezi operou a popem

V roce 2017 vyšlo Lenčino debutové album Láska věčná, které je příjemným mixem opery a popu, vzbudilo ohlas u posluchačů i odborné veřejnosti. Druhé album s názvem Vánoční poselství vydala Lenka Graf v roce 2018, jde o kolekci písní s vánoční tematikou, pak následovalo, Staň se, co má se stát. Aktuálně připravuje nové album.

Vychází 28. listopadu

Hra na oliheň je prvním neanglicky mluveným seriálem s nominací na...

Dnes byly zveřejněny nominace na televizní ceny Emmy. Získat je mohou Zendaya za seriál Euforie, Laura Linney za Ozark, ale také korejští herci ze seriálového hitu Hra na oliheň.

„Oppenheimerova žena“ Emily Blunt si dává rok prázdnin

Příští týden ji uvidíme v očekávaném filmu Oppenheimer, tou dobou už si ale Emily Blunt bude užívat dlouhou dovolenou. Podporuje ženy v jejich pracovních ambicích, sama se teď ale chce věnovat něčemu, co je pro ni důležitější.

Pozitivní covídka: Hotel Černobyl

Víte, jak se řekne chorvatsky studené pití? A jak to vypadá na podezřele levném zájezdě s důchodci? Přečtěte si aktuální povídku koučky Eriky Bach, která začala s psaním humorně laděných povídek v době covidu. Proto jim taky říká pozitivní covídky.

Joaquin Phoenix při natáčení vyžaduje veganskou stravu a zákaz koženého oblečení

Do kin dnes přichází film On se bojí od režiséra hororu Slunovrat. Joaquin Phoenix se do náročné hlavní role (včetně kaskadérských kousků) pustil stejně zapáleně, jako se věnuje boji za práva zvířat.

Lekce sebevědomí od Alžběty Králové, která pomáhá ženám v byznysu a v politice

Alžběta Králová inspiruje ženy k tomu, aby se aktivně ucházely o místa v politice, aby se do ní nebály...
Zavří­t reklamu