Pátek, 9 června, 2023

Czech Nature Photo zná vítěze: Bodovali medvědi i luskouni

Dnes v Praze začala výstava toho nejlepšího ze soutěže Czech Nature Photo. Fotografie roku zachycuje medvědici, která brání svá mláďata. Uspěly i snímky spáleného Českého Švýcarska nebo z akce na záchranu nejpašovanějších zvířat na světě – luskounů.

Do soutěže přišlo přes 2400 snímků od 254 fotografů z České a Slovenské republiky. Celkovým vítězem se stal Miroslav Ondruš, který ve slovenských horách zaznamenal medvědí souboj.

„Fotografie zápasících medvědů byla jako vítězná vybrána jednomyslně celou porotou. Zachycuje chvíli, kdy medvědí matka brání své mladé. Je technicky skvěle provedená, vyzařuje z ní emoce, je akční a zobrazuje jedinečný moment z chování zvířat v divoké přírodě,“ vysvětluje předseda poroty Petr Slavík.

„Fotografie vznikla neplánovaně uprostřed velmi teplého a suchého léta ve Velké Fatře. Ve skládacím fotostanu jsem čekal téměř do tmy. Ve chvíli, kdy jsem začal balit, se mezi mohutnými stromy pomalu blížil asi 150kilový medvěd. Expozice ukazovala sice hraniční použitelné hodnoty, ale byl jsem připravený na pár dokumentačních snímků, kdyby náhodou přišel blízko. Ale na to, co se odehrálo před objektivem, se připravit nedalo. Z opačné strany, než přicházel medvěd, se začaly ozývat známé zvuky medvědí rodinky. Medvíďata pobíhala, sem tam zakvičela, jak se spolu prala, do toho občas zabručela výchovně medvědice. Medvědice se najednou postavila na zadní a začala se dívat okolo sebe – asi hlídala, kde se pohybují mláďata, a najednou se rozběhla proti překvapenému samci. Střetli se v divokém a zuřivém souboji, který trval jen několik desítek sekund. Zhruba po půlminutě skončil a medvědice se vrátila k mladým. V této chvíli jsem se začal třást z toho, co se právě odehrálo před mýma očima,“ popisuje vznik fotografie roku její autor, který pracuje jako lesník a považuje se za fotografického samouka.

Porota ocenila například také sérii snímků ze záchrany luskounů v Kongu, kterou zaznamenal fotograf a dokumentarista Radek Karkys. Čtenáři časopisu Lidé a země ve vlastní kategorii ocenili snímek Na stráži profesionálního fotografa Ondřeje Prosického, který se dlouhodobě zaměřuje na divokou přírodu. Kompletní přehled vítězů najdete na stránkách pořadatele.

Výstava v Galerii Czech Photo Centre potrvá do 3. září. V rámci doprovodného programu se můžete zúčastnit komentovaných prohlídek a přednášek. Například ve středu 17. května zde bude hostem ředitel Správy Národního parku Šumava Petr Hubený a 14. června promluví ředitel pražské zoo Miroslav Bobek o projektu Návrat divokých koní, který vrací koně Převalského do mongolských stepí. Ve venkovní expozici cestou od výstupu stanice metra Nové Butovice ke galerii můžete obdivovat vybrané fotografie žáků a studentů, kteří se přihlásili do juniorské části soutěže.

Vychází 29. května

Art Index Pop Up nabídne to nejlepší ze současné umělecké špičky

Chystá se unikátní výstava české umělecké špičky. Už pošesté totiž připravuje J&T BANKA žebříček popisující vývoj současné výtvarné scény v České republice –Art Index....

Design z Vysočiny inspirovaný Středomořím a Skandinávií

Karolína Stryková je ilustrátorka a grafička, která se svým mužem Teodorikem Menšlem založila značku In August Company. Inspiraci často čerpají na cestách, hlavně u moře.

„Co nám voní, to nám pomáhá.“ Rozhovor o aromaterapii v paliativní péči i o tom, jak se míchá vůně pro obchodní značku

Aromaterapeutka a školitelka Jana Urbanová v sobotu vystoupí na mezinárodní Aromakonferenci v Brně, na niž naváže největší domácí festival věnovaný vůním a bylinkám.

Trvalá ondulace vlasů hlásí velký comeback

Dokáže vlasům dodat objem, tvar a lze s nimi pak i snadněji pracovat. Nezničí to vlasy? Jak se pak upravují a může „novou“ trvalou nosit každý?

První uhlíkově neutrální hotel v USA nebude mít vlastní parkoviště

Hotel, který vyrůstá v Denveru, má samostínící okna a fasádu připomínající kmeny stromů. První hosty chce přivítat koncem roku 2023.
Zavří­t reklamu