Pátek, 2 června, 2023
spot_img

Vykuřovadla slaví svůj velký návrat. Jak si pomocí vonných tyčinek vytvořit harmonizující domácí rituál?

Ztlumíte světlo, do stojánku vložíte vonnou tyčinku, posadíte se, vnímáte jen ticho a zapomínáte na venkovní svět. V tom okamžiku se ocitáte uprostřed sochami zdobených indických chrámů, procházíte se krajinou vysokohorských tibetských kopců nebo v kimonu popíjíte nápoj koiča během japonského čajového obřadu. Vykuřovadla ve všech svých podobách zažívají velký návrat a svět původních rituálních interiérových vůní se nedostává pouze na instagramové profily zahraničních influencerů, ale čím dál častěji také do našich obýváků. Jak si ale pomocí tyčinek, misek s kadidlem nebo palo santo v pohodlí domova vytvořit prostředí, které vás bude povznášet, inspirovat i harmonizovat?

Setkal se s nimi asi každý z nás. Vykuřovadla nejrůznějších typů často doutnají v meditačních centech, jógových studiích, v mnohých indických restauracích, obchodech s orientálním zbožím i během relaxačních masážích. Jejich vůně navozuje duchovno, pocity klidu, uvolňuje napětí, uklidňuje smysly, harmonizuje naše tělo a odnáší naši mysl do dálek, o kterých se nám často ani nesnilo. Možná i proto zažívají svůj velký návrat a oblíbenost domácích rituálů stále stoupá. Právě duchovno, které se po zapálení vykuřovadel rozlije do všech koutů místnosti a s vonnými tyčinkami je neodmyslitelně spjato, okouzlilo také Tomáše Rice, jednoho ze zakladatelů českého parfémového domu Pigmentarium, jenž se mimo jiné právě na interiérové vůně v podobě tyčinek specializuje. „Fascinuje mě, jak s vůní pracují jednotlivá náboženství. I pomyslná možnost přenést se s jejich pomocí do imaginárních dálek. Většina vůní tyčinek přirozeně není pro prostředí Evropu typická. Takové vůně kolem sebe nevnímáme, když kráčíme lesem nebo zahradami. Ani v kostele ne. Vůně exotických dřev, koření a květin nás ihned odnáší jinam. Tyčinky vnímám jako tedy také synonymum exotiky,” svěřuje se.

Meditace i očištění od zlých duchů

Prvním, co se vám v souvislosti s vonnými tyčinkami vybaví, bude ale asi dost možná slovo rituál. Historicky jsou totiž vykuřovadla spjata zejména s různými podobami náboženských obřadů od budhismu nebo taoismu až po evropské křesťanství, které pro své obřady využívá kadidlo. Pokud byste si mysleli, že se hlavní význam jejich používání od dob starověkého Egypta, kdy se datují první zmínky, zásadně změnil, jste na omylu. Už tehdy totiž sloužily ve velké míře především k meditaci, ale samozřejmě i k očištění prostředí od zlé energie, od ďáblů, zlých duchů a zároveň jako dar bohům. I když každé náboženství je samozřejmě využívá v trošku jiném významu.

Pokud byste pátrali po tom, jakou podobu tyčinek si pro své rituály pořídit, narazíte na dva typy– japonské a indické. Zatímco japonské se dají porcovat, nemají žádné jádro a tvoří je slisovaný dřevěný prach smíchaný s vonnou ingrediencí, vonný materiál těch indických je nesen bambusovým jádrem a zajímavý je i význam jejich dýmu, který má symbolizovat propojení pozemského a duchovního světa.

Právě Indie je pak kolébkou tyčinek takových, jaké je známe dnes. A odtud se také šířily i do zbytku Asie, například také na sousední Srí Lanku, kde se většina obyvatel hlásí k budhismu. Tyčinky jsou tam tak spolu s květinami, jídlem nebo pitím používány jako dar pro Buddhu. Pokud byste tedy odjeli prozkoumávat krásy zemí, kde je právě toto náboženství tím hlavním, viděli byste tyčinky například i zapálené v domácnostech, na chodbách veřejných prostor nebo v útrobách buddhistických chrámů, kde hoří v připravených stojanech, nebo v rukou věřících.

Chrám v oblacích vonného dýmu

Právě na Srí Lance se jednoho velkého tradičního obřadu zúčastnil i Tomáš Ric, jehož tyčinky v těchto dalekých místech vznikají. „Zažil jsem oslavy příchodu nového roku v budhistickém chrámu ve srílanském městě Anuradhápura. Bylo to mé první setkání s vonnými tyčinkami použitými během náboženského rituálu. Tisíce lidí je držely zapálené v rukou, jednohlasně zpívaly a modlily se. Chrám doslova halila oblaka vonného dýmu. Byl to mimořádně silný emoční zážitek. Vlastně jsem ho celý dokázal pojmout až zpětně. V ten moment jsem byl očarovaný,” přiznává.

Pokud byste ale cestovali do země samurajů a vycházejícího slunce, Japonska, můžete si zase vyzkoušet rituál zvaný Kōdō, který je velmi podobný tomu čajovému. Dochází v něm k postupnému meditativnímu zapalování různých vůní a jejich vzájemnému hádání. Takový obřad má kromě očisty prostředí také očistit tělo a ducha, zostřit smysly, léčit osamělost nebo uklidňovat v době neklidu. Dá se tedy říci, že primární využití vonných tyčinek se v čase příliš nezměnilo, stejně jako jejich podoba.

Pokud byste tedy tápali, jak v nepřeberném množství produktů zvolit ty opravdu dobré, zaměřte se na kvalitu použitých esenciálních olejů a využití originálních složek. Jen přírodní vůně nám totiž dopřejí harmonického klidu a umocní chvíle, které v jejich zajetí chceme strávit. „Vonná tyčinka je v podstatě směsí různých vykuřovadel zpracovaných do příslušného tvaru a na světě je velmi mnoho různých typů, které se liší vůněmi, výrobním postupem a příslušným regionem, odkud pochází. U vykuřovadel je pak kromě oné vůně důležitým parametrem i jejich účinek. Ten se u tyčinek hledá poněkud obtížněji. Určitě bychom ale měli vyhledávat produkty s přírodním složením, protože dnes bohužel mnoho vonných tyčinek, převážně indického typu, obsahuje nějaké syntetické přísady, což může být často velmi těžko rozpoznatelné. Je proto důležité pořizovat je u odborníků a na místech, kde tomuto tématu lidé opravdu rozumí,” vysvětluje Michael Rymer, který se prodeji vykuřovadel věnuje dlouhá léta a dováží je prakticky z celého světa. Právě přímá cesta od producenta až do České republiky má zachovat nejen vysokou kvalitu, ale i energii a duši vykuřovadel. A v neposlední řadě pak také podpořit místní obyvatele nebo udržitelný rozvoj na naší planetě.

Kouzlo domácích rituálů

Abyste si naplno užili harmonické a povznášející momenty, nemusíte ale odcestovat z republiky. A vlastně ani odejít z obýváku. V poslední době totiž stále více lidí přichází na chuť domácím „voňavým“ rituálům, které okamžitě prostoupí celým bytem, ale i vaším nitrem. Kromě správného výběru kvalitních produktů je pak důležité také prostředí, v němž rituál provádíte. Tyčinka by měla mít své místo v hodícím se stojánku, televize by měla zůstat vypnutá a vy byste měli být otevřeni možnostem, které s sebou rituál přináší. „Nejdůležitější je eliminovat vnější vlivy. Vypnout si upozornění na telefonu, nebo rovnou nastavit letový režim. Nepouštět televizi ani rádio. Soustředit se na sebe, na klid, na dech. Zapálit oblíbenou vonnou tyčinku, umístit ji do designového stojánku, protože každý rituál se pojí s krásou. Poslouchat klidnou hudbu a uvolnit mysl. Poddat se tomu, kam nás vůně odnese a jaké vzpomínky se nám vybaví. Možná si číst, možná prohlížet fotografie. Vzpomínat a plánovat. Jen my sami,” radí Ric.

Foto: Michal Pribylinec

Pokud se ale chystáte propadnout kouzlu vykuřovadel jako třeba pryskyřice, je pak důležité je pouze zahřívat. „Dnes se k tomu používá speciální tableta vyrobená z dřevěného uhlí, která po zapálení začne žhnout. Právě tu je pak vhodné umístit do nádoby zvané kadidelnice, jež ještě předtím naplníte pískem. Poté už se může položit malý kousek vykuřovadla přímo na žhnoucí tabletu,” vysvětluje Rymer a dodává, že stejný účel splní například i elektrické kadidelnice či vykuřovací pícky, které v fungují na principu aromalampy.

Chvíle, v nichž budete blíž sami k sobě, přesto se však octnete v nekonečných dálkách, se staly nedílnou součástí statisíců rodin i trend-setterů z Los Angeles, New Yorku nebo Londýna, pro něž tyčinky představují symbol klidu, spojení i času pro ně samotné. „Navíc navozují atmosféru, při které je člověk svým způsobem chráněn před vnějším světem. Vlastně dotvářejí náš domov. Vlastní rituál jsem si vytvořil pro činnosti, které s relaxací nejsou přímo spojené. Pomáhá mi s koncentrací, když potřebuji studovat nebo dělat práci, jež vyžaduje soustředění. Poslouchám klavír, vyberu jednu z vůní a na hodiny se pustím práce, která je pak svým způsobem duchovním zážitkem, vysvětluje Ric. Pokud tedy chcete i vy pozvat kouzlo exotických vůní do svých životů, nebojte se dopřát si kvalitní produkty. A hlavně pak ten největší luxus – čas jen pro sebe

Foto: Michal Pribylinec

Vychází 29. května

Hotely, ve kterých se budete mít doslova jako na zámku

Naše země je malá, ale nesmírně bohatá na krásné a zachovalé historické budovy. Na mnoha zámcích se můžete ubytovat nebo se nechat hýčkat ve...

„Co nám voní, to nám pomáhá.“ Rozhovor o aromaterapii v paliativní...

Aromaterapeutka a školitelka Jana Urbanová v sobotu vystoupí na mezinárodní Aromakonferenci v Brně, na niž naváže největší domácí festival věnovaný vůním a bylinkám.

BackYard: Když má umění nápad i duši

Na Kozím plácku, v srdci Prahy, září na jedné z budov neony s nápisem BACKYARD design concept store. Za...

Victoria Beckham se chystá prodávat erotické hračky. K novému byznysu ji inspirovala slavná herečka

Manželka fotbalové legendy Davida Beckhama, úspěšná podnikatelka, návrhářka a členka známé skupiny Spice Girls, která v devadesátých letech válcovala...

Jared Leto chystá film o Karlu Lagerfeldovi

Americký herec se ujme role vizionářského návrháře a stane se i producentem připravovaného životopisného snímku. Lagerfeldovi se příští rok dostane pocty také na Met Gala.
Zavří­t reklamu