Plánujete strávit dovolenou u nás, ale nechcete zakopávat o fronty lidí, kteří měli stejný nápad? Aplikace Epu vám ukáže zajímavé cíle a trasy, které vedou mimo hlavní výletní proudy. Pomůže tím vám i nejexponovanějším místům, která trpí tzv. overturismem.
Český Krumlov, Adršpach, Sněžka… To jsou jen některá z míst, která potkal nešvar zvaný overturismus. Obecná známost, snadná dostupnost a třeba také honba za pořízením hezkých fotek žene do takových lokalit čím dál více lidí, což vede k řadě problémů. Mizí autenticita, zvyšuje se hluk a znečištění. Ve městech trpí obyvatelé, v krajině trpí příroda. V roce 2020 se kvůli tomu v Krkonošském národním parku kolem vrcholu naší nejvyšší hory poprvé objevily sítě, které měly zajistit, aby lidé nešlapali mimo vytyčené trasy a neničili při tom chráněné rostliny.
Situaci se pokouší řešit aplikace Epu. Za projektem, nad nímž převzalo záštitu Ministerstvo životního prostředí, stojí firmy Gatyer a Aldgodos, které na ní pracovaly dva roky se zástupci našich národních parků a Agentury na ochranu přírody a krajiny. „Věříme, že tato mobilní aplikace je správným krokem ke snižování negativních vlivů turistického ruchu na životní prostředí a že osloví širokou veřejnost. Chceme uživatele aplikace přimět k odpovědnosti za ochranu přírody a zachování biodiverzity ohrožených míst,“ uvedl Ladislav Cirhan, ředitel společnosti Gatyer.
Se psem i s kočárkem
Projekt, který odstartoval v dubnu, přišel s nabídkou 170 výletních cílů a tras a jejich počet bude narůstat. Uživatelsky přívětivá aplikace, která je ke stažení zdarma, a webový portál nabízí možnost vyhledávat si výlety nejen přímo na mapě, ale rovnou si je filtrovat podle toho, jak a s kým vyrážíte. Jdete pěšky a máte rádi hodně kilometrů v nohou? Nebo se naopak necítíte na velké túry? Máte psa? Kolo? A co kočárek? Není problém. V aplikaci uvidíte délku i výškové metry, dozvíte se, kde zaparkovat, jak se chovat při průchodu chráněným územím a třeba i to, zda nejsou na trase zrovna nějaké uzavírky.
Kromě toho aplikace přináší zajímavé informace z rostlinné a živočišné říše a taky možnost prověřit si znalosti v kvízech. Uvidíte, kde můžete cestou narazit na ohrožené živočichy a co se kde koná za akce, které se týkají přírody. Na rozrůstání aplikace se pak sami můžete podílet přidáváním fotek nebo komentářů, ale třeba i organizováním společných výletů, exkurzí či dobrovolnických akcí.
„Naše krajina vyniká mimořádnou pestrostí, a proto je velmi důležité, abychom ji co nejvíce chránili. V lokalitách národních parků a chráněných krajinných oblastí najdeme ty nejvzácnější ekosystémy. Věřím, že mobilní aplikace k ochraně těchto mimořádných přírodních lokalit přispěje a zároveň podpoří turisty k výletům do méně navštěvovaných, přitom stejně zajímavých míst. Nadměrná zátěž některých našich přírodních dominant má negativní dopady na samotnou přírodu a je potřeba to začít řešit,“ říká ministr životního prostředí Petr Hladík. „Osobně se mi velmi líbí, že aplikace ukáže předpokládanou vytíženost tras a pomůže třeba rodinám s dětmi vybrat alternativy v okolí,“ dodává.
Tipy na „overtourism friendly“ výlety:
SEVERNÍ ČECHY
Podél Mumlavy na snídani ke Krakonošovi
I v oblíbených Krkonoších, kde míří na Sněžku nekonečné šňůry lidí, je mapka zaplněná řadou méně rušných míst. Nabízí se třeba téměř dvanáctikilometrovou procházku údolím řeky Mumlavy po naučné stezce Živá mrtvá Mumlava. Cestou se můžete kochat Mumlavskými vodopády, které patří k největším u nás. V Harrachově můžete prozkoumat hornické muzeum nebo obdivovat můstek pro skoky na lyžích.
SEVERNÍ MORAVA
Z Horní Bečvy na Pustevny – za partyzány i horskou přírodou
Vyhněte se proudu turistů, kteří vyrážejí lanovkou na Pustevny, kde si chtějí prohlédnout rekonstruovaný Libušín, a pak pokračují krátkou procházkou dál na Radhošť. Ke kouzelným dřevěným útulnám architekta Dušana Jurkoviče se dá dostat i méně vytíženou cestou. Aplikace navrhuje dvacetikilometrový výlet, který vede přes naučnou stezku Čertův mlýn a kolem jezírka Mořské oko, kde lze na jaře spatřit tři druhy čolků.
JIŽNÍ ČECHY
Naučnou stezkou na Soumarské rašeliniště
Šumava není jen Lipno. Nenáročný krátký výlet, který hravě zvládnete i s dětmi, vede po dřevěných chodnících přes rašeliniště, kde ještě nedávno probíhala těžba rašeliny. Na konci naučné stezky si ho pak můžete prohlédnout z vyhlídkové věže. Cesta je otevřená jen od června do října kvůli výskytu ohroženého tetřívka obecného. Žijí tu taky bobři.
Po stopách dávných hradišť v okolí Brlohu
Pokud vás zajímá historie, zkuste zhruba devítikilometrovou výpravu v CHKO Blanský les. Na naučné stezce Brložsko si prohlédnete několik dřevěných soch, minete bývalé keltské hradiště, u torza nedostavěného kláštera pavlánů v Kuklově, kde se točil film Údolí včel, můžete nasát trochu toho tajemna a nad Kuklovem pak můžete pátrat po troskách gotického hradu Kuglvajt. A možná cestou uvidíte i výra velkého.