Úterý, 3 října, 2023
spot_img

Šokující příběh falešné dědičky Anny Delvey, která oblafla umělce, hotely i banky, přichází na obrazovky

Všichní jí věřili, že je bohatá. Ona zatím utrácela jejich peníze. Teď sedí za mřížemi. Kdo je skutečná Anna Delvey? Na to se snaží přijít novinářka v minisérii Neskutečná Anna, která v pátek přichází na Netflix.

V květnu 2018 vyšel v newyorském magazínu The Cut článek, v němž novinářka Jessica Pressler popsala neuvěřitelný příběh dívky, která si omotala kolem prstu celý New York. Devítidílný seriál Neskutečná Anna (Inventing Anna) vyprávěný z pohledu novinářky mapuje cestu Anny mezi smetánku – a pak i před soud a do vězení. V letech 2013 až 2017 přesvědčila spoustu lidí, že je bohatou dědičkou, která má v Evropě uložených 67 milionů dolarů. Mezitím vytahala z bank a nových přátel 275 tisíc dolarů, které neměla v úmyslu vracet…

Kdo je opravdu Anna Delvey?

Jmenuje se Anna Sorokina a před pár dny oslavila 31. narozeniny. Na svět přišla v Domodedovu na předměstí Moskvy, pár měsíců před rozpadem Sovětského svazu. Otec byl řidič kamionu, matka pracovala v obchodě. Žádný luxus ani bohatí předkové, normální střední třída.

Pro Juliu Garner bylo obtížné osvojit si Annin přízvuk. Foto: Netflix

Když jí bylo šestnáct, přestěhovala se rodina do Německa. Ale to jí bylo brzy malé. Chvíli studovala umění v Londýně, pak žila v Paříži, kde si jako stážistka v módním magazínu Purple přičichla k pozlátku showbyznysu. Tehdy si začala říkat Anna Delvey. V příbuzenstvu se tak nikdo nejmenoval, ale znělo to rozhodně vznešeněji než původní příjmení.

New York, New York

Otáčky to začalo nabírat v létě roku 2013, kdy se dostala na Fashion Week do New Yorku a už se rozhodla zůstat. Chvíli pracovala v časopisu, ale brzy si našla jinou zábavu. Vmísila se mezi uměleckou komunitu a začala lákat zvučná jména newyorského společenského života na svůj smyšlený byznys plán s nadací na podporu umění.

Všichní jí uvěřili, že je bohatou dědičkou. Foto: Netflix

Tvrdila o sobě, že je bohatá. Ráda se seznamovala, ráda se objevovala na důležitých akcích, ráda pořádala večírky, ale nerada platila. Vždycky nějaký problém s kartou a tak… Aby působila důvěryhodně, kupovala si luxusní oblečení a dávala vysoké spropitné. Nějaké peníze vyloudila z lidí okolo sebe, na svůj okázalý život ale potřebovala víc. Proto se pokoušela získat vysokou půjčku u bank s falešným potvrzením o svém milionovém jmění uloženém na švýcarských účtech.

Suverenita, s jakou rozhazovala cizí peníze, byla tak přesvědčivá, že jí uvěřili manažeři, umělci i zaměstnanci top hotelů, ve kterých se ubytovávala, aniž by se obtěžovala za pobyt platit.

Bývalé kamarádky Anna a Rachel, kterou hraje Katie Lowes. Foto: Netflix

V roce 2017 už se kolem ní stahovala mračna pochybností, ale stále se jí dařilo kličkovat. Pozvala například „na svoje náklady“ kamarády do Maroka. Tam zrovna v hotelu – jaká to smůla – její karta nefungovala, a tak Anna poprosila přítelkyni, aby zaplatila, že jí to pak pošle… Otřepaný trik.

Hlavně dobře vypadat

Po návratu do New Yorku čekalo Annu několik obvinění z krádeží a podvodu a zimu už strávila ve vazbě. Když šla před soud, víc než nad svou vinou přemítala nad tím, jak bude vypadat. Správně počítala s tím, že fotky od soudu vejdou do dějin. Vyžádala si kvůli tomu stylistku Anastasiu Walker a média při ostře sledovaném procesu referovala o tom, že Anna oblékla černé šaty Miu Miu, béžový svetřík a brýle s tmavými obroučkami, aby působila seriozně.

U soudu chtěla dobře zapůsobit. Foto: Netflix

Odsouzení neunikla. Měla dostat čtyři až dvanáct let, nicméně odseděla si jen tři a před rokem byla za dobré chování propuštěna. Na svobodě dlouho nepobyla, imigrační ji obratem poslalo za mříže kvůli propadlému vízu. Momentálně čeká na deportaci do Německa.

Ničeho nelituji

V pátek 11. února, přesně rok po jejím prvním propuštění z vězení, přichází minisérie podle jejího příběhu, který Anna prodala Netflixu za 230 tisíc dolarů. Část z toho použila na právníky a na splacení pokuty, ale pokora se v ní neozvala. „Nelituju toho, co jsem udělala. Lhala bych sama sobě, kdybych tvrdila, že mě to mrzí,“ řekla v rozhovoru, který poskytla z vězení novinám The New York Times. „Ostatní mě líčí jako manipulátorku, ale já jsem jen říkala, co chci, a oni to plnili.“

Večírky a luxusní hotely musela vyměnit za vězeňskou celu. Foto: Netflix

Hlavní role se ujala Julia Garner známá z krimi seriálu Ozark, v roli novinářky se představí Anna Chlumsky. Za seriálem, na němž se začalo pracovat už v roce 2018, stojí oceňovaná producentka Shonda Rhimes, která má čich na televizní hity. Je totiž autorkou seriálu Chirurgové nebo producentkou Bridgertonu. Neskutečná Anna vychází z článku Jessiky Pressler i z osobních konzultací s reálnou Annou. Shonda s Julií Garner dokonce navštívily Annu, když si odpykávala trest ve věznici na ostrově Rikers. Anna je na výsledek zvědavá, ale vzhledem ke svému pobytu v detenčním zařízení nepředpokládá, že si bude moct seriál v klidu vychutnat.

Neetická oslava zločinkyně?

Někteří ovšem tak nadšení ze vzniku minisérie nejsou. Třeba Rachel DeLoache Williams, bývalá zaměstnankyně časopisu Vanity Fair. Ona byla tou přítelkyní, která za Annu neplánovaně zaplatila opulentní výlet do Maroka. Nechala tam tenkrát své životní úspory, přesně 62 tisíc dolarů. Rachel seriál považuje za neetické PR pro zločinkyni a jeho příliš rychlé uvedení podle ní ovlivňuje stále živý případ a dělá z Anny hrdinku, které peníze od Netflixu ulehčily život. Nicméně Rachel sama na události vydělala. O zkušenostech s vypečenou „dědičkou“ v roce 2019 napsala knihu My Friend Anna, na niž koupilo práva HBO. Scénář má psát Lena Dunham, ale nic konkrétního se kolem připravovaného televizního zpracování neděje.

Anna Chlumsky v roli novinářky, která rozplétá Annin případ. Foto: Netflix

Podle Anniny story vznikla i divadelní hra a nejspíš to není její poslední otisk v popkultuře. Anna zjevně miluje publicitu a stále má své fanoušky. Po loňském opuštění bran věznice obnovila svůj instagramový účet, který nyní sleduje přes 150 tisíc lidí. Tehdy jí psali oslavná slova jako „Královna je zpět!“ Ať už bude život Anny Sorokiny v následujících letech jakýkoli, můžeme si být jistí, že o ní ještě uslyšíme.

Vychází 30. října
Pamatuješ, jak tenkrát… Že ne? Nejste v tom sami. Ale nebojte, dá se s tím něco dělat. Meik Wiking, prezident Institutu pro výzkum štěstí v Kodani, sepsal návod na to, jak si zapamatovat šťastné okamžiky života.

Chcete si pamatovat všechny šťastné okamžiky? Dánský vědec sepsal návod, jak...

Pamatuješ, jak tenkrát… Že ne? Nejste v tom sami. Ale nebojte, dá se s tím něco dělat. Meik Wiking, prezident Institutu pro výzkum štěstí...

Fejeton: Jak jsem se (ne)bavila

Nejsme sestry, zábava a já. Myslím tu organizovanou, rozjuchanou na povel – tak a teď se budeme všichni prohýbat smíchy, pít a mít se rádi. Povinná zábava v mém podání bohužel obvykle připomíná spíš tryznu.

Outdoor luxusně a ekologicky: peří šťastných kachen a zrecyklované rybářské sítě

Značky Gucci a The North Face v lednu představily už druhou várku nápaditých modelů vzešlých z jejich ojedinělé spolupráce....

Telefon místo psychologa. Mobilní aplikace mohou pomoci k duševní pohodě

Tlak na stoprocentní výkony, vysoké nároky a přehnaná očekávání. Přesně tyto faktory často způsobují, že se řada z nás...

Vaše tělo po dvaceti letech v kanceláři? Chlupy v uších, hrb i křečové žíly

Seznamte se s Emmou. Nezdravě vypadající shrbenou paní s křečovými žilami a chlupy v uších. Přesně jako tato figurína...
Zavří­t reklamu