Neděle, 1 října, 2023
spot_img

Sex, drogy a deprese: Druhá řada seriálu Euforie je tady. Dosáhne Zendaya na další cenu Emmy?

Chyběla vám víc Rue, nebo Jules? Obě se vrací v nových epizodách seriálu, který před dvěma lety rozbouřil televizní vody, když přinesl nepřikrášlený, naopak potemnělý autentický svět problematického dospívání v 21. století. Druhá řada Euforie se rozjede už v pondělí 10. ledna. Co všechno o ní víme?

Poprvé jsme se s Rue (Zendaya), Jules (Hunter Schafer) a jejich spolužáky potkali na HBO v létě 2019. Do natáčení druhé série vpadl covid, proto se premiéra odsunula až na letošek. Po dvou a půl letech čekání vyplněných dvěma konverzačními speciálními díly natočenými s omezeným ansámblem v těžkých pandemických podmínkách se konečně na střední školu v městečku East Highland vrací známé postavy a jejich více či méně problematické vztahy k ostatním i k sobě samým.

Kdo jsou hlavní postavy

Zendaya už do Euforie naskakovala jako známá herečka a zpěvačka a s postavou drogově závislé Rue se definitivně odstřihla od dětských rolí v seriálech u Disneyho. Když pak ve čtyřiadvaceti dostala cenu Emmy jako nejlepší herečka v dramatickém seriálu, zapsala se do historie coby nejmladší žena, které se to kdy povedlo.

Jules je pro Hunter Schafer první a zatím jedinou rolí. Foto: HBO

Transgender modelka Hunter Schafer byla do té doby známá spíš jen v módních a LGBT+ kruzích. Tvůrci seriálu ji oslovili přes Instagram a vytáhli ji poprvé před kameru. Stala se ikonou pro mladé, kteří řeší gender identitu. Přitom její postava Jules je v současné televizní a filmové tvorbě snad jedinou, která není definovaná hledáním své identity a konfrontací s problémy, které jí gender přináší. Vnímání trans postav se díky Euforii posunulo směrem ke komplexnějším rolím. „Mělo by tu být víc rolí, ve kterých se trans lidé nezabývají jen tím, že jsou trans, ale jsou trans a zároveň se zabývají jinými problémy,“ vysvětlovala modelka v rozhovoru pro časopis Variety.

Mimo to se Jules zařadila ke globálním módním ikonám a trendsetterům. Její výrazně barevné oční stíny a linky se staly hitem. Hlavní kostymérka Euforie Heidi Bivens ji oblékala do pastelových i neonových barev, v druhé řadě ale máme čekat trochu temnější, troufalejší urban look. Průsvitný plášť, ve kterém jsme Jules viděli ve finále první řady, si Hunter sama ozdobila transgender symboly. Heidi s ní během natáčení pracovala na více modelech, v první sérii se ale na obrazovku nedostaly. Tak snad teď?

Kdo čím přispěl

Síla Euforie stojí jak na hereckých výkonech, tak na nepřikrášlené, spíš až nepříjemné autenticitě. Tvůrce seriálu Sam Levinson se inspiroval stejnojmenným izraelským seriálem z roku 2012, vydatně ovšem scénář napěchoval osobními poznatky zúčastněných. Hunter Schafer dodala vhled trans osoby, Barbie Ferreira zase svými zkušenostmi pozvedla roli plnoštíhlé Kat Hernandez, která si hledá vztah k sexu a svému tělu. „Když jsem tu roli dostala, bylo to, jako bych vyhrála v loterii,“ vyprávěla v rozhovoru pro queer magazín Them. „Protože normálně nedostáváš role tlustých holek, ve kterých můžeš rozvíjet sexualitu a kde nejsi jen ta tragická, nemoderní baculka.“

Barbie Ferreira jako Kat Hernandez, foto: HBO

Sam Levinson taky čerpal z vlastních vzpomínek. Své dospívání trávil buď v rauši, nebo v léčebně. Se závislostí se spřátelil a v 19 letech šel například na léčení jen proto, aby se zbavil opiátů a mohl se dát radši na metamfetamin, protože se chtěl věnovat psaní a na opiátech to moc nešlo. Někdy potom si naštěstí uvědomil, že drogy nejsou tak v pohodě, jak si celou dobu myslel, a že ubližuje všem lidem, které má rád. Už 17 let je čistý. Jakou budoucnost nachystal pro Rue, která má k návykovým látkám podobný vztah jako on?

Kdo se vrátí

Oficiální popis pořadu opět slibuje propletené životy obyvatel městečka East Highland, kde Rue bojuje s láskou, ztrátou a závislostí. První série sledovala sedmnáctiletou Rue, která si po návratu z léčebny jde znovu obstarat drogy, a její vztah s Jules z kategorie „je to komplikované“. Chtějí spolu zmizet z města, jenže v posledním dílu první řady odjíždí Jules sama a Rue se vrací k tomu, co jí na bolesti duše zabírá. Loňské dva speciály diváky ujistily, že Rue ustojí relaps a Jules, která se poprvé v životě vyzpovídá u psychoterapeutky, se s Rue znovu shledá. Spíš než happyend je to příslib dalších hledání, přibližování a oddalování.

Tyhle díly nám ovšem nic neřekly o ostatních. Pokud potřebujete osvěžit paměť, tak Kat se na konci první řady dala dohromady s Ethanem (Austin Abrams), Cassie (Sydney Sweeney) řešila potrat, Nate (Jacob Elordi) a Maddy (Alexa Demie) odpískali svůj vztah a Maddy odhalila tajemství Natova otce.

O nikoho ze zmíněných v druhé řadě nepřijdeme. Uvidíme ale taky pár nových tváří. Zahraje si tu hudebník Dominic Feca i zkušená herečka Minka Kelly a ve třech epizodách se objeví rapper Demetrius Flenory Jr. aka Lil Meech.

O soundtrack, který značně přispěl k atmosféře Euforie, se opět postaral britský skladatel a rapper Labrinth.

První díl z osmi nese název Trying to Get to Heaven Before They Close the Door a na HBO ho u nás uvidíme od pondělí 10. ledna. Na další si musíme vždy týden počkat. Finále druhé řady dostaneme na konci února.

Vychází 2. října

Budíte se uprostřed noci? Po přečtení článku pochopíte proč

Dřív bývalo naprosto běžné, že jsme si noční spánek dělili na dvě směny. Jakmile jsme se to odnaučili, objevil se nový problém: nespavost.

O erotické pomůcky je díky pandemii větší zájem. Za jaké hračky...

Koronakrize zčistajasna otřásla ekonomickou stabilitou a změnila i chování zákazníků. Kromě rýže, roušek a toaletního papíru začali zjara také ve větším vykupovat kondomy nebo...

Móda pro postižené nejsou jen tepláky a volné střihy. Adaptivní oblečení může být i stylové a sexy

Když herečka Selma Blair před dvěma lety emotivně vyprávěla o diagnóze roztroušené sklerózy, postěžovala si, jak moc obtížné je...

Simona Krainová

Sedím na domluveném místě v kavárně a čekám na osobnost z únorové obálky WHAT. Když přichází, nelze si ji nevšimnout. Její...

Praha se o víkendu roztančí a rozezpívá

Namasírujte lýtka na tanec a připravte ruce na potlesk! V pátek a sobotu při procházce městem uslyšíte muziku různých žánrů. Na pouličním festivalu Praha žije hudbou vystoupí Aneta Langerová i Prago Union.
Zavří­t reklamu