Pátek, 9 června, 2023
spot_img

Obyvatelé New Yorku rozdělovali miliony dolarů pomocí české online platformy

Nejen dospělí Newyorčané, ale i teenageři rozhodovali o tom, že chtějí zelenější ulice, dětská hřiště nebo třeba nové počítače do místních škol. Stalo se to v rámci největšího participativního rozpočtu v historii USA, s nímž pomáhala česká společnost Decision 21. Do participace se letos zapojilo 29 newyorských městských částí, kterým radnice poskytla 30 milionů dolarů. Platformu pro participaci využívají i naše města – Praha, Říčany či Golčův Jeníkov.

„Real Money. Real Projects. Real People.“ Tento slogan provázel letošní participativní rozpočet v New York City (PBNYC). Miliony Newyorčanů napříč obvody Queens, Bronx, Manhattan a Brooklyn měly možnost navrhovat komunitní projekty a rozhodnout o využití zhruba 30 milionů dolarů (v přepočtu jde o téměř 646 milionů českých korun), které na participaci radnice vyčlenila. Finance si rozdělily jednotlivé městské části, jež se do projektu zapojily. V každé z nich lidé rozhodovali o využití 1 milionu dolarů. Peníze půjdou na vylepšení místních škol, parků, knihoven, sociálního bydlení, ulic a dalších veřejných prostor. Financemi i rozsahem se jedná o největší participativní rozpočet v historii USA.

Participativní rozpočet organizuje newyorská radnice od roku 2011, spolupráce s Decision 21 odstartovala v roce 2016. „Participace obyvatelům umožňuje přímo ovlivňovat proces rozdělování veřejných financí a zapojit se tak do chodu města. Newyorčany motivuje k setkávání a zapojení se do občanského života, sdílení nápadů a hlasování o komunitních projektech. Ačkoliv je New York velké město, náš přístup je velice osobní. Každý participativní projekt je unikátní a pro každý připravujeme řešení na míru,“ popisuje jednatel Decision 21 Dominik Jandl.

Participace jako nástroj pro inkluzi

V New Yorku se coby nejlidnatějším městě USA mísí různé kultury a komunity, participace má zde proto daleko větší přesah. Slouží jako nástroj pro inkluzi – pomáhá do místní správy zapojit všechny komunity, které ve městě žijí.

„Participativní rozpočet umožňuje místním zapojit se do svých komunit a rozhodovat o tom, jak vynaložit veřejné dolary na posílení našich čtvrtí. Děkuji každému, kdo k tomuto procesu přispěl, a vyzývám všechny způsobilé Newyorčany, aby hlasovali pro své top projekty,“ zmínila ve svém projevu předsedkyně newyorské městské rady Adrienne Adams.

Celý proces začal na podzim roku 2022, kdy obyvatelé New Yorku vytvářeli a přihlašovali nápady na zlepšení svých čtvrtí. O návrzích diskutovali na veřejných setkáních s delegáty participace. Ti následně s podporou městských agentur a zaměstnanců radnice nápady posoudili a vytvořili konkrétní návrhy projektů.

Navrhovat projekty a hlasovat o nich mohli všichni občané starší 11 let, bez ohledu na státní občanství. Navrhování i hlasování probíhalo v rámci jednotlivých městských částí. Projekty, které během devítidenního hlasovacího týdne (Vote Week) získaly nejvíce hlasů, newyorská radnice implementuje.

Hlasování online i papírově

Po sběru návrhů od obyvatel New Yorku nastala fáze hlasování, na níž zástupci společnosti Decision 21 s radnicí intenzivně spolupracovali. Od soboty 25. března do neděle 2. dubna 2023 mohli Newyorčané hlasovat pro své oblíbené projekty online na platformě Decision 21 nebo osobně na desítkách volebních pop-up míst po celém New Yorku – v parcích, školách, knihovnách i kancelářích jednotlivých členů rady města.

Online hlasování doplňovaly i papírové hlasovací lístky, které tým Decision 21 vytvořil ve 22 jazykových mutacích – v angličtině, španělštině, ale i bengálštině, jidiš či kreolštině. V každé z 29 městských částí probíhalo hlasování zvlášť. Na manhattanské Upper East Side tak měli úplně jiné hlasovací lístky s jinými projekty než například v Bronxu.

Papírové lístky se po skončení hlasování naskenovaly, čímž se automaticky sečetly s výsledky online hlasování. „Snížili jsme tím chybovost a zaměstnancům newyorské městské rady ušetřili týdny práce. Z původních několika týdnů, když se hlasovací lístky v minulosti sčítaly ručně, jsme je nově zpracovali do tří dnů. Oproti minulým ročníkům jsme také vylepšili systém rozpoznávání naskenovaných hlasovacích lístků,“ vysvětluje za Decision 21 Dominik Jandl.

Výsledky přinesly nové vybavení do škol

Mezi vítěznými projekty napříč městskými částmi letos dominovalo zlepšování vybavení newyorských škol. Například veřejné školy v Brooklynu se mohou těšit na nové laptopy, vylepšené školní hřiště či rekonstrukci sociálních zařízení. Žáci v Bronxu se dočkají nové klimatizace ve sportovní hale i hydroponické vědecké laboratoře. Podobně jako v České republice jsou také v New Yorku populární takzvané zelené projekty, jejichž cílem je zvelebení městských parků, výsadba stromů v ulicích a další udržitelné kroky. Na Manhattanu si lidé odhlasovali novou komunitní zahradu a zazelenání ulic, v Queens na přání obyvatel opraví vodní fontánky. Oblíbené jsou rovněž návrhy na výstavbu a rekonstrukci venkovních sportovišť a dětských hřišť. „Od modernizace škol přes stromy na ulicích až po bezpečnostní kamery. Bez ohledu na to, který projekt vyhraje, bude mít trvalý pozitivní dopad na naši komunitu,“ řekla k letošnímu ročníku členka městské rady Sandy Nurse.

S participací v New Yorku letos společnost Decision 21 ještě nekončí. V průběhu května začalo hlasování v druhém projektu The People’s Money, na kterém s newyorskou radnicí spolupracuje. Vůbec poprvé se do participace zapojí úplně celý New York.

Foto: Petr Lebeda

Decision 21

Tato česká společnost s využitím moderních technologií pomáhá zapojovat občany do rozhodování. Pro tento účel vyvinula unikátní online platformu, jejímž cílem je skupinové rozhodování ulehčit a zapojit do něj veřejnost – ve městech, na školách i v byznysu. Pod hlavičkou Participace 21 na této platformě realizuje ve spolupráci s obcemi, školami a organizacemi různé participativní projekty. Do rozhodování už zapojila přes 1 milion lidí ve více než 500 projektech na 4 kontinentech.

Roční předplatné + dárek

Předplaťte si WHAT a my vám darujeme kousek té nejčistší přírody. Díky biOrganica.cz si užijete hýčkání aktivizující super-food maskou nebo pečující čokoládovou maskou z dílny britské 100% bio značky Inlight.

Vychází 29. května

S výukou finanční gramotnosti je třeba začít od útlého věku, tvrdí...

Ačkoli si české děti podle průzkumů finanční gramotnosti nestojí špatně, není rozhodně výjimkou, že žáci základních škol netuší, jakou hodnotu mají předměty, které vlastní,...

Písecký víkend módy a designu pomáhá udržitelným značkám i Nadačnímu fondu...

Písecký víkend módy a designu, který se koná 19. a 20. května, si můžete užít naplno díky letošní novince - tašce plné pomoci. Za cenu 1590 Kč získáte vstup na několik workshopů a prémiové produkty v celkové hodnotě 7136 Kč. A ještě tím pomůžete dobré věci. Výtěžek z prodeje tašek připadne Nadačnímu fondu Propolis 33.

Nové trendy v udržitelném zkrášlování: Už znáte balzámy ze zbytků prolisovaného ovoce nebo peeling z odpadu z čističek?

Klíčovým trendem kosmetického průmyslu je produkovat méně odpadu. A to se netýká jen obalů, ale také složení výrobků. Péče...

Aromaterapie podle Moniky Valentové: Zjistěte, jak si namíchat antidepresivní masážní olej nebo preventivní směs proti virům

Pokud na vás jdou nostalgické chvilky, užívejte si je. Pokuste se společně s přírodou nořit do nitra, podléhat únavě,...

Vyhrajte čerstvé ryby na vánoční hostinu od společnosti Boxxi

Asi už jste zaregistrovali náš vánoční speciál, v němž můžete od 6. do 18. 12. soutěžit o produkty 12...
Vychází 29. května
Zavří­t reklamu