Úterý, 3 října, 2023
spot_img

Obyvatelé New Yorku rozdělovali miliony dolarů pomocí české online platformy

Nejen dospělí Newyorčané, ale i teenageři rozhodovali o tom, že chtějí zelenější ulice, dětská hřiště nebo třeba nové počítače do místních škol. Stalo se to v rámci největšího participativního rozpočtu v historii USA, s nímž pomáhala česká společnost Decision 21. Do participace se letos zapojilo 29 newyorských městských částí, kterým radnice poskytla 30 milionů dolarů. Platformu pro participaci využívají i naše města – Praha, Říčany či Golčův Jeníkov.

„Real Money. Real Projects. Real People.“ Tento slogan provázel letošní participativní rozpočet v New York City (PBNYC). Miliony Newyorčanů napříč obvody Queens, Bronx, Manhattan a Brooklyn měly možnost navrhovat komunitní projekty a rozhodnout o využití zhruba 30 milionů dolarů (v přepočtu jde o téměř 646 milionů českých korun), které na participaci radnice vyčlenila. Finance si rozdělily jednotlivé městské části, jež se do projektu zapojily. V každé z nich lidé rozhodovali o využití 1 milionu dolarů. Peníze půjdou na vylepšení místních škol, parků, knihoven, sociálního bydlení, ulic a dalších veřejných prostor. Financemi i rozsahem se jedná o největší participativní rozpočet v historii USA.

Participativní rozpočet organizuje newyorská radnice od roku 2011, spolupráce s Decision 21 odstartovala v roce 2016. „Participace obyvatelům umožňuje přímo ovlivňovat proces rozdělování veřejných financí a zapojit se tak do chodu města. Newyorčany motivuje k setkávání a zapojení se do občanského života, sdílení nápadů a hlasování o komunitních projektech. Ačkoliv je New York velké město, náš přístup je velice osobní. Každý participativní projekt je unikátní a pro každý připravujeme řešení na míru,“ popisuje jednatel Decision 21 Dominik Jandl.

Participace jako nástroj pro inkluzi

V New Yorku se coby nejlidnatějším městě USA mísí různé kultury a komunity, participace má zde proto daleko větší přesah. Slouží jako nástroj pro inkluzi – pomáhá do místní správy zapojit všechny komunity, které ve městě žijí.

„Participativní rozpočet umožňuje místním zapojit se do svých komunit a rozhodovat o tom, jak vynaložit veřejné dolary na posílení našich čtvrtí. Děkuji každému, kdo k tomuto procesu přispěl, a vyzývám všechny způsobilé Newyorčany, aby hlasovali pro své top projekty,“ zmínila ve svém projevu předsedkyně newyorské městské rady Adrienne Adams.

Celý proces začal na podzim roku 2022, kdy obyvatelé New Yorku vytvářeli a přihlašovali nápady na zlepšení svých čtvrtí. O návrzích diskutovali na veřejných setkáních s delegáty participace. Ti následně s podporou městských agentur a zaměstnanců radnice nápady posoudili a vytvořili konkrétní návrhy projektů.

Navrhovat projekty a hlasovat o nich mohli všichni občané starší 11 let, bez ohledu na státní občanství. Navrhování i hlasování probíhalo v rámci jednotlivých městských částí. Projekty, které během devítidenního hlasovacího týdne (Vote Week) získaly nejvíce hlasů, newyorská radnice implementuje.

Hlasování online i papírově

Po sběru návrhů od obyvatel New Yorku nastala fáze hlasování, na níž zástupci společnosti Decision 21 s radnicí intenzivně spolupracovali. Od soboty 25. března do neděle 2. dubna 2023 mohli Newyorčané hlasovat pro své oblíbené projekty online na platformě Decision 21 nebo osobně na desítkách volebních pop-up míst po celém New Yorku – v parcích, školách, knihovnách i kancelářích jednotlivých členů rady města.

Online hlasování doplňovaly i papírové hlasovací lístky, které tým Decision 21 vytvořil ve 22 jazykových mutacích – v angličtině, španělštině, ale i bengálštině, jidiš či kreolštině. V každé z 29 městských částí probíhalo hlasování zvlášť. Na manhattanské Upper East Side tak měli úplně jiné hlasovací lístky s jinými projekty než například v Bronxu.

Papírové lístky se po skončení hlasování naskenovaly, čímž se automaticky sečetly s výsledky online hlasování. „Snížili jsme tím chybovost a zaměstnancům newyorské městské rady ušetřili týdny práce. Z původních několika týdnů, když se hlasovací lístky v minulosti sčítaly ručně, jsme je nově zpracovali do tří dnů. Oproti minulým ročníkům jsme také vylepšili systém rozpoznávání naskenovaných hlasovacích lístků,“ vysvětluje za Decision 21 Dominik Jandl.

Výsledky přinesly nové vybavení do škol

Mezi vítěznými projekty napříč městskými částmi letos dominovalo zlepšování vybavení newyorských škol. Například veřejné školy v Brooklynu se mohou těšit na nové laptopy, vylepšené školní hřiště či rekonstrukci sociálních zařízení. Žáci v Bronxu se dočkají nové klimatizace ve sportovní hale i hydroponické vědecké laboratoře. Podobně jako v České republice jsou také v New Yorku populární takzvané zelené projekty, jejichž cílem je zvelebení městských parků, výsadba stromů v ulicích a další udržitelné kroky. Na Manhattanu si lidé odhlasovali novou komunitní zahradu a zazelenání ulic, v Queens na přání obyvatel opraví vodní fontánky. Oblíbené jsou rovněž návrhy na výstavbu a rekonstrukci venkovních sportovišť a dětských hřišť. „Od modernizace škol přes stromy na ulicích až po bezpečnostní kamery. Bez ohledu na to, který projekt vyhraje, bude mít trvalý pozitivní dopad na naši komunitu,“ řekla k letošnímu ročníku členka městské rady Sandy Nurse.

S participací v New Yorku letos společnost Decision 21 ještě nekončí. V průběhu května začalo hlasování v druhém projektu The People’s Money, na kterém s newyorskou radnicí spolupracuje. Vůbec poprvé se do participace zapojí úplně celý New York.

Foto: Petr Lebeda

Decision 21

Tato česká společnost s využitím moderních technologií pomáhá zapojovat občany do rozhodování. Pro tento účel vyvinula unikátní online platformu, jejímž cílem je skupinové rozhodování ulehčit a zapojit do něj veřejnost – ve městech, na školách i v byznysu. Pod hlavičkou Participace 21 na této platformě realizuje ve spolupráci s obcemi, školami a organizacemi různé participativní projekty. Do rozhodování už zapojila přes 1 milion lidí ve více než 500 projektech na 4 kontinentech.

Roční předplatné + dárek

Předplaťte si WHAT a my vám darujeme kousek té nejčistší přírody. Díky biOrganica.cz si užijete hýčkání aktivizující super-food maskou nebo pečující čokoládovou maskou z dílny britské 100% bio značky Inlight.

Vychází 30. října

S výukou finanční gramotnosti je třeba začít od útlého věku, tvrdí...

Ačkoli si české děti podle průzkumů finanční gramotnosti nestojí špatně, není rozhodně výjimkou, že žáci základních škol netuší, jakou hodnotu mají předměty, které vlastní,...

Výstavy, které by vám na začátku podzimu neměly utéct

Září s sebou nese novou energii a úrodu – vydat se můžete na art week, do nějž je zapojeno přes třicet pražských galerií, za hororovými obrazy i sběratelskými objekty na pomezí umění a designu.

Ty nejlepší make-upy, které odolají letnímu horku

Lehké, moderní make-upy jsou jako druhá kůže – nezatíží, sjednotí, rozjasní a také ochrání pleť. Vybrali jsme šest nejlepších, které musíte vyzkoušet.

Další země se loučí s plastovými brčky. V Česku už chybí jen krůček

Program OSN pro životní prostředí uvádí, že od 50. let 20. století se vyrobilo asi 8,3 miliard tun plastů. Z nich pak 60 % končí na skládkách a v přírodě.

Každé dítě má právo vyrůstat v rodině. Podívejte se, kdo z hvězd podpořil kampaň Hledáme rodiče

Možná si často ani neuvědomujeme, jakou výsadou je, že jsme mohli nebo můžeme vyrůstat v teple rodinného krbu. Že...
Vychází 30. října
Zavří­t reklamu