Úterý, 7 února, 2023
spot_img

„Co nám voní, to nám pomáhá.“ Rozhovor o aromaterapii v paliativní péči i o tom, jak se míchá vůně pro obchodní značku

Aromaterapeutka a školitelka Jana Urbanová v sobotu vystoupí na mezinárodní Aromakonferenci v Brně, na niž naváže největší domácí festival věnovaný vůním a bylinkám.

Tématem konference je využití aromaterapie v paliativní péči. O tom slyším poprvé. V čem může umírajícím pomoct?

Aromaterapie je jedna z velmi přínosných doplňkových metod ve zdravotnické péči. V České republice se o tom zatím moc nemluví. Zkušenosti z ciziny nicméně ukazují, že je to jeden z nejefektivnějších nefarmakologických postupů. Můžeme tedy říci, že aromaterapie v paliativní péči nemá ambici léčit či nahrazovat západní medicínu, ale jejím cílem je ulevit a zlepšit kvalitu stávajícího života.

Může pomoci zmírnit projevy u dlouhodobých nemocí, ulevit od bolestí, zlepšit kvalitu spánku, podpořit paměť a soustředění. Díky svému působení jsou éterické oleje velmi účinné při zmírnění projevů stresu, úzkosti, deprese, agrese. Já osobně vnímám i jejich pomoc jako průvodců na poslední cestě. Dobře vybrané vůně mohou opravdu ulehčit odchod člověka na druhý břeh a pomoci se vyrovnat se ztrátou a smutkem pozůstalým.

Moc bych si přála a pevně věřím, že i u nás se vnímání aromaterapie posune z tzv. wellness pohledu „to je příjemné a hezky to voní“ do pohledu „může nám to pomoci jako doplněk i ke zdravotnické péči“. I proto jsem moc ráda za aktivity, jako je Aromakonference v Brně, které se těmto tématům věnují.

Pomáháte zavádět aromaterapii do praxe. Daří se vám to?

Zájem o aromaterapii pro paliativní péči u nás vzrůstá. V rámci vzdělávacích aktivit Odborné společnosti české aromaterapie jsme nedávno proškolili personál neziskové organizace Cesta domů, která zajišťuje zdravotní a sociální služby, a těšíme se, co jejím klientům aromapéče přinese. Obrovskou radost mám z webináře pro Centrum paliativní péče, kterého se zúčastnilo 50 odborníků, lékařů a personálu paliativní péče. Spolupracuji také s firmou Nobilis Tilia, která se zaměřuje na domy seniorů (v některých mají i paliativní lůžka), a poskytuji personálu supervize, konzultuji používání vhodných éterických olejů a metod aplikace.

Jaké vůně jsou pro lidi na jejich poslední cestě vhodné a jaké nevhodné?

Aromaterapie je individuální záležitost a můžeme říci, že co nám voní, to nám pomáhá. Vhodné vůně jsou tedy ty, které klientům voní. Co udělá vaše tělo, když si čichnete k něčemu, co vám smrdí? Stáhne se. A v tomto bodě úleva nemůže přijít, spíše naopak, tělo se cítí v ohrožení.

Samozřejmě je také potřeba vědět více o jednotlivých éterických olejích a jejich účincích. Jsou to sice látky přírodního původu, ale jsou velmi koncentrované a některé jejich složky mohou třeba interagovat s léky, dráždit pokožku, být ve větších koncentracích toxické, takže povědomí, vzdělání v oboru a určitá opatrnost jsou na místě. Rozhodně nechci teď strašit, přínos aromaterapie je obrovský. Vůně citrusů třeba ulevují od napětí, stresu, přinášejí radost a pocit pohody. Růže a nard mohou pomoci smířit se se smrtí. Kopaiba a kadidlo pomáhají ulevit od bolesti.

Jak na reaguje personál hospiců nebo jiných zařízení, kde školíte? Jsou vstřícní a otevření této netradiční metodě?

Většinou o této možnosti nevědí. Zatím o používání aromaterapie v paliativní péči neslyšeli a zajímalo by je více. Vidím to tedy spíše jako otevřené dveře pro osvětu. Když už vědí a objednají si proškolení personálu a představení aromaterapie pro jejich práci, jsou nadšení a rozhodnutí ji používat.

Kudy vedla vaše cesta k profesi aromaterapeutky?

Už při studiu biologie na vysoké škole se mi dostala do rukou kniha o aromaterapii a úplně mě očarovala. Začala jsem testovat účinky éterických olejů na sobě, především při nachlazení, na rýmu a při kašli. Do voňavého světa jsem se hlouběji ponořila s narozením dětí, získávala jsem poznatky na různých konferencích a kurzech. Během třetího těhotenství jsem vystudovala Institut aromaterapie v Praze a po mateřské jsem se začala věnovat aromaterapii profesionálně. Od té doby mám soukromou terapeutickou praxi, konzultuji, míchám voňavé směsi a přednáším. Svět vůní mě nepřestává fascinovat.

V rámci své praxe nabízíte také tzv. aroma-emoční terapii. Jak funguje? Jaké potíže se s ní dají řešit?

Na mé práci mě baví propojovat aromaterapii s různými tématy. A s metodou EFT (Emotional Freedom Technique) se aromaterapie úžasně doplňuje. Obě techniky působí v oblastech mozku, ulevují od stresu a emočních zátěží. Je to taková komplexní péče o celý náš systém, o tělo, mysl i duši. Pomocí EFT lze odstranit bloky a přesvědčení, programy, které jsme se cestou někde naučili a už nám neslouží, zapomenuté negativní emoce. Během aroma-emoční terapie vše společně odťukáme a přenastavíme do nových kolejí. Aromaterapeutická směs na míru to ještě doladí, podpoří a může fungovat jako kotva nového, co v životě chceme. Většina témat se dotýká sebevědomí, sebehodnoty, nespokojenosti ve vztazích, v pracovním či osobním životě, ale třeba i jen „blbého pocitu“.

S jakými látkami při přípravě vůní pracujete?

Pracuji s vůněmi, s éterickými oleji. Ty se získávají ze siličnatých rostlin. Ne všechny rostliny nám mohou dát éterický olej. Nepracuji s vůněmi syntetickými a nepoužívám je ani do parfémů. Jsem sice vystudovaný etolog (to je nauka o chování zvířat), ale svět rostlin mě fascinuje. Sama si pěstuji aromatické rostliny i bylinky na zahradě a jsou každodenní součástí mého života.

Lidem dokážete namíchat vůni na míru. Jaká by měla být ideální osobní vůně?

Míchám vůně pro tělo i duši. Kromě toho, že nám éterické oleje umí pomoci při bolestech, ulevit od rýmy či kašle, vnímám vůně také jako průvodkyně. S oblibou říkám: „Vůně jsou klíčem k našemu srdci. Pokud se jim s důvěrou otevřeme, stanou se našimi průvodci a pomocníky. Správně vybraná vůně může posílit náš záměr a cíl.“ Jinými slovy: vůně nás může propojit s místem uvnitř nás, kde víme, kde je vše v pořádku a odkud můžeme tvořit. Poslední dobou tohle propojení vnímám s každou klientkou a její vůní. Je to, jako když přijdete domů.

Zaujalo mě, že propojujete vůně i s oblastí byznysu.

Mou specialitou je vůně pro brand. S podnikatelkami tvořím vůně, které jim pomohou v procesu tvorby značky. Zvědomit a upevnit si hodnoty, nalézt svou jedinečnost a odvahu ukázat ji světu. Nebo se vůně může stát součástí značky stejně tak jako fonty či barvy a nechat vaše klienty zažít váš brand na vlastní nos.

Co nejvíc voní vám?

Moje značka Santala voní po santalu. Jeho vůně vás přivede do bodu tady a teď, propojí s vnitřním prostorem a přinese uvědomění, přesně to, co v danou chvíli potřebujete. Teplá dřevito-balzámová vůně vás přijme, poskytne pozornost a podpoří vás na vaší cestě. Vše je v pořádku tak, jak je.

Jana Urbanová, foto: Markéta Zachariášová

O konferenci a festivalu

V sobotu 17. září se koná v Brně Aromakonference, jejímž letošním tématem je využití aromaterapie v paliativní péči. Na akci vystoupí odbornice z Česka, Velké Británie, Nizozemí a Portugalska. Program je určen pracovníkům v paliativní, hospicové i domácí péči, aromaterapeutům i těm, kteří jinak pomáhají lidem na konci života. Na konferenci v neděli 18. září naváže Festival Aromaterapie & Bylinky. Největší český bylinkářský festival zve veřejnost na přednášky, workshopy, poradny bylinkářů či aromajarmark. Více info: Aromaterapiebylinky.cz

Vychází 31. ledna

Jak se nebát udělat krok kupředu a proč je pro nás...

Doprava, nebo doleva? Černá, nebo červená? Zůstat, nebo odejít? Pomůžeme vám usnadnit si proces rozhodování, ať už jsou to malá, všední rozhodování, nebo ta zásadní, která mohou úplně změnit život.

Luxus na závodní dráze: Jezdce ze hry Gran Turismo obléká Dior

Nejprodávanější herní série pro PlayStation se spojila s módním domem Dior, který návrhem auta a kolekce pro závodníka vstupuje do virtuálního světa.

Půvabná Ruska bude hlavní hvězdou prvního filmu z vesmíru. Kdo je Julija Peresildová?

Vypadá to, že se hvězdy stříbrného plátna začnou pomalu přesouvat z filmových studií na oběžnou dráhu. Ruský režisér Klim...

Příběh odvážné cestovatelky, která k nám přivezla kousek Japonska

Počátkem 20. století bývalo cestování výsadou mužů. Barbora Markéta Eliášová se stala první Češkou, která objela celý svět.

IKEA staví udržitelný architektonický skvost

Žádná parkovací místa a desítky stromů přímo na budově. V rakouské metropoli brzy vyroste nová prodejna společnosti IKEA a...
Zavří­t reklamu