Středa, 5 října, 2022
spot_img

„Co nám voní, to nám pomáhá.“ Rozhovor o aromaterapii v paliativní péči i o tom, jak se míchá vůně pro obchodní značku

Aromaterapeutka a školitelka Jana Urbanová v sobotu vystoupí na mezinárodní Aromakonferenci v Brně, na niž naváže největší domácí festival věnovaný vůním a bylinkám.

Tématem konference je využití aromaterapie v paliativní péči. O tom slyším poprvé. V čem může umírajícím pomoct?

Aromaterapie je jedna z velmi přínosných doplňkových metod ve zdravotnické péči. V České republice se o tom zatím moc nemluví. Zkušenosti z ciziny nicméně ukazují, že je to jeden z nejefektivnějších nefarmakologických postupů. Můžeme tedy říci, že aromaterapie v paliativní péči nemá ambici léčit či nahrazovat západní medicínu, ale jejím cílem je ulevit a zlepšit kvalitu stávajícího života.

Může pomoci zmírnit projevy u dlouhodobých nemocí, ulevit od bolestí, zlepšit kvalitu spánku, podpořit paměť a soustředění. Díky svému působení jsou éterické oleje velmi účinné při zmírnění projevů stresu, úzkosti, deprese, agrese. Já osobně vnímám i jejich pomoc jako průvodců na poslední cestě. Dobře vybrané vůně mohou opravdu ulehčit odchod člověka na druhý břeh a pomoci se vyrovnat se ztrátou a smutkem pozůstalým.

Moc bych si přála a pevně věřím, že i u nás se vnímání aromaterapie posune z tzv. wellness pohledu „to je příjemné a hezky to voní“ do pohledu „může nám to pomoci jako doplněk i ke zdravotnické péči“. I proto jsem moc ráda za aktivity, jako je Aromakonference v Brně, které se těmto tématům věnují.

Pomáháte zavádět aromaterapii do praxe. Daří se vám to?

Zájem o aromaterapii pro paliativní péči u nás vzrůstá. V rámci vzdělávacích aktivit Odborné společnosti české aromaterapie jsme nedávno proškolili personál neziskové organizace Cesta domů, která zajišťuje zdravotní a sociální služby, a těšíme se, co jejím klientům aromapéče přinese. Obrovskou radost mám z webináře pro Centrum paliativní péče, kterého se zúčastnilo 50 odborníků, lékařů a personálu paliativní péče. Spolupracuji také s firmou Nobilis Tilia, která se zaměřuje na domy seniorů (v některých mají i paliativní lůžka), a poskytuji personálu supervize, konzultuji používání vhodných éterických olejů a metod aplikace.

Jaké vůně jsou pro lidi na jejich poslední cestě vhodné a jaké nevhodné?

Aromaterapie je individuální záležitost a můžeme říci, že co nám voní, to nám pomáhá. Vhodné vůně jsou tedy ty, které klientům voní. Co udělá vaše tělo, když si čichnete k něčemu, co vám smrdí? Stáhne se. A v tomto bodě úleva nemůže přijít, spíše naopak, tělo se cítí v ohrožení.

Samozřejmě je také potřeba vědět více o jednotlivých éterických olejích a jejich účincích. Jsou to sice látky přírodního původu, ale jsou velmi koncentrované a některé jejich složky mohou třeba interagovat s léky, dráždit pokožku, být ve větších koncentracích toxické, takže povědomí, vzdělání v oboru a určitá opatrnost jsou na místě. Rozhodně nechci teď strašit, přínos aromaterapie je obrovský. Vůně citrusů třeba ulevují od napětí, stresu, přinášejí radost a pocit pohody. Růže a nard mohou pomoci smířit se se smrtí. Kopaiba a kadidlo pomáhají ulevit od bolesti.

Jak na reaguje personál hospiců nebo jiných zařízení, kde školíte? Jsou vstřícní a otevření této netradiční metodě?

Většinou o této možnosti nevědí. Zatím o používání aromaterapie v paliativní péči neslyšeli a zajímalo by je více. Vidím to tedy spíše jako otevřené dveře pro osvětu. Když už vědí a objednají si proškolení personálu a představení aromaterapie pro jejich práci, jsou nadšení a rozhodnutí ji používat.

Kudy vedla vaše cesta k profesi aromaterapeutky?

Už při studiu biologie na vysoké škole se mi dostala do rukou kniha o aromaterapii a úplně mě očarovala. Začala jsem testovat účinky éterických olejů na sobě, především při nachlazení, na rýmu a při kašli. Do voňavého světa jsem se hlouběji ponořila s narozením dětí, získávala jsem poznatky na různých konferencích a kurzech. Během třetího těhotenství jsem vystudovala Institut aromaterapie v Praze a po mateřské jsem se začala věnovat aromaterapii profesionálně. Od té doby mám soukromou terapeutickou praxi, konzultuji, míchám voňavé směsi a přednáším. Svět vůní mě nepřestává fascinovat.

V rámci své praxe nabízíte také tzv. aroma-emoční terapii. Jak funguje? Jaké potíže se s ní dají řešit?

Na mé práci mě baví propojovat aromaterapii s různými tématy. A s metodou EFT (Emotional Freedom Technique) se aromaterapie úžasně doplňuje. Obě techniky působí v oblastech mozku, ulevují od stresu a emočních zátěží. Je to taková komplexní péče o celý náš systém, o tělo, mysl i duši. Pomocí EFT lze odstranit bloky a přesvědčení, programy, které jsme se cestou někde naučili a už nám neslouží, zapomenuté negativní emoce. Během aroma-emoční terapie vše společně odťukáme a přenastavíme do nových kolejí. Aromaterapeutická směs na míru to ještě doladí, podpoří a může fungovat jako kotva nového, co v životě chceme. Většina témat se dotýká sebevědomí, sebehodnoty, nespokojenosti ve vztazích, v pracovním či osobním životě, ale třeba i jen „blbého pocitu“.

S jakými látkami při přípravě vůní pracujete?

Pracuji s vůněmi, s éterickými oleji. Ty se získávají ze siličnatých rostlin. Ne všechny rostliny nám mohou dát éterický olej. Nepracuji s vůněmi syntetickými a nepoužívám je ani do parfémů. Jsem sice vystudovaný etolog (to je nauka o chování zvířat), ale svět rostlin mě fascinuje. Sama si pěstuji aromatické rostliny i bylinky na zahradě a jsou každodenní součástí mého života.

Lidem dokážete namíchat vůni na míru. Jaká by měla být ideální osobní vůně?

Míchám vůně pro tělo i duši. Kromě toho, že nám éterické oleje umí pomoci při bolestech, ulevit od rýmy či kašle, vnímám vůně také jako průvodkyně. S oblibou říkám: „Vůně jsou klíčem k našemu srdci. Pokud se jim s důvěrou otevřeme, stanou se našimi průvodci a pomocníky. Správně vybraná vůně může posílit náš záměr a cíl.“ Jinými slovy: vůně nás může propojit s místem uvnitř nás, kde víme, kde je vše v pořádku a odkud můžeme tvořit. Poslední dobou tohle propojení vnímám s každou klientkou a její vůní. Je to, jako když přijdete domů.

Zaujalo mě, že propojujete vůně i s oblastí byznysu.

Mou specialitou je vůně pro brand. S podnikatelkami tvořím vůně, které jim pomohou v procesu tvorby značky. Zvědomit a upevnit si hodnoty, nalézt svou jedinečnost a odvahu ukázat ji světu. Nebo se vůně může stát součástí značky stejně tak jako fonty či barvy a nechat vaše klienty zažít váš brand na vlastní nos.

Co nejvíc voní vám?

Moje značka Santala voní po santalu. Jeho vůně vás přivede do bodu tady a teď, propojí s vnitřním prostorem a přinese uvědomění, přesně to, co v danou chvíli potřebujete. Teplá dřevito-balzámová vůně vás přijme, poskytne pozornost a podpoří vás na vaší cestě. Vše je v pořádku tak, jak je.

Jana Urbanová, foto: Markéta Zachariášová

O konferenci a festivalu

V sobotu 17. září se koná v Brně Aromakonference, jejímž letošním tématem je využití aromaterapie v paliativní péči. Na akci vystoupí odbornice z Česka, Velké Británie, Nizozemí a Portugalska. Program je určen pracovníkům v paliativní, hospicové i domácí péči, aromaterapeutům i těm, kteří jinak pomáhají lidem na konci života. Na konferenci v neděli 18. září naváže Festival Aromaterapie & Bylinky. Největší český bylinkářský festival zve veřejnost na přednášky, workshopy, poradny bylinkářů či aromajarmark. Více info: Aromaterapiebylinky.cz

Roční předplatné + dárek

Předplaťte si WHAT a my vám darujeme kousek té nejčistší přírody. Díky biOrganica.cz si užijete hýčkání aktivizující super-food maskou nebo pečující čokoládovou maskou z dílny britské 100% bio značky Inlight.

Vychází 29. září

Oslava ženské spirituality: Žítkovské bohyně, česká královna senzibilů nebo papežka v...

Jak nejlépe oslavit dnešní Mezinárodní den žen? Co třeba připomínkou osudů odvážných, nonkonformních a moudrých žen, které historie nespravedlivě opomíjela. Teď je vyzdvihuje projekt...

Mádl, Geislerová, Svátková a další herci, kteří píší knihy

Jiří Mádl včera pokřtil svůj první román a zařadil se tak k dalším kolegům od filmu, kteří už nějakou tu vlastnoručně napsanou knihu mají...

Vydavatelka česko-slovenského Vogue Michaela Seewald: Mediální průmysl byl vždy tvrdý byznys. Musíte mít hroší kůži a touhu vyhrát

Když o Michaele Seewald, zakladatelce multimediální společnosti V24 Media a vydavatelce Vogue CS, pátráte na internetu, mnoho osobních informací...

Kosmetický průmysl ročně vyprodukuje sto dvacet miliard obalů. Péče o krásu ale může být i zodpovědná

Kosmetický svět každý den nabízí stovky nejmodernějších technologií, inovací, složek a přípravků, které jsou stále účinnější. Svět se ale...

Veganská reklama pobouřila Izrael. Hlavní roli si zahrálo živé jehňátko a řezník

V Izraeli byla odvysílána vůbec první reklama podporující vegany. Hlavní roli si v ní zahrálo roztomilé jehňátko, řezník s...

Roční předplatné WHAT + PRÉMIOVÉ PRODUKTY MIRACLETOX V HODNOTĚ 4600 Kč

Miracletox N°4 KIT SIGNATURE ROYAL
Minimalizuje viditelnost pórů a unavené pleti navrací svěží vzhled. Sada obsahuje 15 ml čisticí cleanser, 15 ml Essential Toner, 15 ml Feel Cream a 15 ml Lifting Fluid.

Miracletox Time Rewind Perfection Mask (4 ks)
Zajistěte si pevnější pleť s maskou, která pomáhá při zesvětlení pokožky a proti vráskám, hojí akné a poskytuje pokožce bohatý přísun výživy a energie! Tkanina – příze z mikrovlákna – stokrát tenčí než lidský vlas. Je ideální pro perfektní přilnavost a udržuje tlakové body na kůži konstantní. Určeno pro všechny typy pleti.

Zavří­t reklamu