Čtvrtek, 21 září, 2023
spot_img

Zrychlený metabolismus může vést ke zdravotním komplikacím. Jaké jsou jeho příznaky a jak nad ním vyzrát?

„Ty můžeš sníst všechno, a nepřibereš.“ Výhra? Pro mnohé možná ano, pro jiné představuje zrychlený metabolismus frustrující záležitost. Může vést ke špatnému stravování, nepříjemným pocitům i zdravotním komplikacím. A taková snaha zdravě přibrat se může proměnit v podobné úsilí jako obvyklejší hubnutí.

Ať už se snažíte ručičku na váze posunout doprava či doleva, v obou případech byste se měli soustředit na váš metabolismus. Vlastně by vás měl zajímat nejen s ohledem na vaši hmotnost. Metabolismus je totiž takový motor, který ačkoli běží na pozadí, má ve vašem těle nezastupitelnou roli – udržuje vás naživu. Metabolismus je vlastně látková výměna. Jde o chemické procesy, které udržují v chodu naše základní tělesné funkce jako dýchání, trávení nebo stavbu buněk. Aby správně fungoval, musíte ho pohánět jídlem, které se následně rozkládá na různé látky a živiny a proměňuje je v energii. Metabolismus pak určuje, jak vaše tělo s touto energií nakládá při každodenním fungování. A je jedno, jestli denně cvičíte, běháte nebo se hodiny válíte na gauči.

I v momentě, kdy odpočíváte nebo spíte, potřebujete energii pro činnost srdce, dýchání, udržování stabilní tělesné teploty či regeneraci organismu. Tohle základní, „klidové“ množství energie se nazývá bazální metabolismus a nikdy byste v počtu přijatých kalorií neměli jít pod jeho úroveň. Svědčí o tom i skutečnost, že až 70 procent energie se spotřebovává právě v klidovém stavu. Při každodenních činnostech (jako třeba chůze) je to 10 až 20 procent, trávení pak zabere 5 až 10 procent.

Na rychlosti záleží…

Tedy ne na tom, za kolik váš metabolismus uběhne stovku. Metabolická rychlost představuje počet kalorií, které potřebujete každý den k zachování výše zmiňovaných životních funkcí. Pokud disponujete rychlým metabolismem, znamená to, že vaše tělo spotřebovává energii (spaluje kalorie) daleko rychleji než osoba s pomalejším. Na vině mohou být genetika, hormony, určité zdravotní stavy, ale roli hrají také faktory jako věk, fyzická aktivita, pohlaví nebo aktuální hmotnost. Mohlo by se zdát, že „rychlíci“ mají vyhráno. Že je u nich v porovnání s „loudaly“ menší pravděpodobnost hromadění tuku z nadbytečných kalorií a že se v očích hubnoucích snáze dostanou do kalorického deficitu, což je pro hubnutí žádoucí. Tady ale vzniká to úskalí. Lidé s rychlým metabolismem obvykle řeší opačný problém – jak zdravě nabrat kila navíc nebo jak přijímat dostatek kalorií pro správný rozvoj a přitom se neládovat sladkostmi, fast foodem a podobně. Pokud člověk trvale vynakládá více energie, než přijímá, dochází k narušení tukových zásob. To ale může negativně ovlivnit imunitní systém a způsobovat větší náchylnost k akutním a chronickým zdravotním obtížím. O důležitosti dodržování minimálně bazálního metabolismu už jsme psali o pár řádků výše.

Ani jedna strana není růžová. Ať už bojujete s pomalým, nebo rychlým metabolismem, můžete se cítit frustrovaně. V obou případech platí, že je potřeba vyladit své stravovací návyky a cvičební program. Netroufáte-li si na změnu životního stylu sami, vždy se můžete poradit s lékařem nebo výživovým odborníkem. Hlavně je důležité přijmout sám sebe, vzít zodpovědnost za své tělo a uvědomit si, že krása a zdraví mohou být v každé velikosti.

Příznaky rychlého metabolismu
Horko

Je vám horko – lidé kolem vás se cítí příjemně, a vy hoříte. Pocení může být vnějším znakem rychlého metabolismu, protože se zvyšuje bazální tělesná teplota a zrychlují se metabolické reakce v organismu.

Hlad

Jste pořád hladoví – máte pocit, že musíte neustále jíst, nebo si servírujete daleko větší porce než vaše okolí. Je to logické, rychle spalujete, lépe využíváte energii a zároveň musíte „uspokojit“ potřeby vašeho těla. Je potřeba ho tedy více zásobovat.

Hyperaktivita

Máte hodně energie – jak už bylo řečeno, metabolismus pracuje na principu látkové přeměny v organismu a pohrává si s naší energií. Zrychlený metabolismus přitom může být spojován s hyperaktivitou. Odpolední kafe tedy možná nebudete vůbec potřebovat.

Podrážděnost

Cítíte se podráždění – někteří se s rychlým metabolismem rodí, jiní se k němu „dopracují“ skrze nějaký zdravotní problém. Může jít třeba o hypertyreózu, při níž štítná žláza vylučuje více hormonů, než ve skutečnosti potřebujeme. To pak může vést k podrážděnosti, poruchám spánku či k úzkostem.

Jak nad rychlým metabolismem vyzrát?

Můžete jíst hodně, můžete si dopřávat více kalorická jídla, ale rozhodně nedoporučujeme při každé příležitosti nalétnout na automat se sušenkami nebo každý den vyjídat stánky s rychlým občerstvením. Právě u lidí, kteří se snaží přibrat, roste riziko sklonu k nezdravým pokrmům. Ale to by byla chyba. Pořád byste se měli držet výživných a zdraví prospěšných potravin, které podporují správný růst a vývoj. Opět na řadu přichází kouzelná trojice – tuky, sacharidy a bílkoviny, doplněná o pořádnou dávku minerálů a vitaminů. Tady pár nápadů, jak si svůj oběd nebo svačinu „zkaloričtit“.

  1. 1.Velkorysé množství másla nebo oleje – ať už si připravujete toasty k snídani, vaječné sendviče, sladké muffiny nebo třeba zeleninový salát, přidejte pár lžiček oleje nebo másla navíc. Vylepšíte chuť a zároveň přidáte pár kalorií navíc.
  2. 2.Plnotučné výrobky – zapomeňte na pojmy jako nízkotučný, odstředěný, light atd. a pusťte se do jídla naplno. Plnotučné, mléko, jogurty, tvarohy, sýry, zakysané smetany… dopřejte si na všem, kde se hodí.
  3. 3.„Extra“ bonusy – ořechy, ořechová másla, sušené a čerstvé ovoce, semínka, obiloviny, ovocné šťávy apod., to jsou bohaté kalorické zdroje, které můžete pravidelně přimíchávat do snídaní, svačin nebo konzumovat jen tak
  4. 4.Maximální porce – nedá se určit počet ani množství jídel, která byste měli přes den sníst. Je to individuální záležitost, která se odvíjí od vašeho současného stavu, fyzické aktivity, práce atd. Pokud potřebujete získat kalorie navíc, zkuste postupně navyšovat jednotlivé porce. Vždy přidejte nějakou položku navíc.
Vychází 2. října

Lékařka Lucie Kalinová: Během života je velmi důležité chopit se všech...

Dream gap by se dal doslovně přeložit jako „propast mezi sny a realitou“. Představujeme vám tři výjimečné ženy, které nikdy nepřestaly věřit tomu, že...
Zákeřná nemoc jí vzala prsa, vlasy i sebevědomí. Nyní televizní producentka založila první beauty platformu pro lidi trpící rakovinou

Zákeřná nemoc jí vzala prsa, vlasy i sebevědomí. Nyní televizní producentka...

Když byla v roce 2018 Helen Addis diagnostikována rakovina prsu, postupně přišla o ňadra i vlasy. Musela ale také kompletně překopat svou kosmetickou taštičku...

Velká vánoční soutěž se chýlí ke konci. Dnes můžete vyhrát pleťovou masku ENVY Therapy®

Pokud si zakládáte na péči o pleť, asi vás potěší náš vánoční speciál, v němž můžete od 6. do...

Adéla Elbel: Po svých a po svém

Šíří humor a moudrost, kudy chodí. A teď chodí hodně. Zakladatelka kapely Čokovoko, zpěvačka, textařka, moderátorka, feministka, aktivistka, komička...

Poslední záchrana aneb 10 tipů na vánoční dárky

Do Štědrého dne už nezbývá příliš dlouho a vy ještě nemáte ani balící papír, natož nápad, co do něj...
Zavří­t reklamu