Pondělí, 21 června, 2021

 Znáte Wu Wei? Taoistický princip vás naučí plynout životem bez zbytečného úsilí a námahy

Představte si strom, který by přemýšlel nad tím, jak vyrůst co nejrychleji, trápily by ho představy, jak šťavnaté bude mít plody nebo se užíral myšlenkami, jak to udělat, aby svými květy dostatečně zkrášlil zahradu. Nic z toho se samozřejmě neděje. Celý proces růstu probíhá přirozeně, prostě plyne. Bez námahy. Plachtit bez stresu a v rovnováze můžete namísto složitého veslování i vy. Možná je totiž ten nejvyšší čas vyzkoušet Wu Wei a zjistit, že nedělat nic může přinést to nejlepší ovoce.

Wu Wei je princip taoistické filozofie, který v překladu znamená “žádná činnost”.  Označuje postoj nezasahování do přirozeného toku událostí a spontánní jednání, které se neuvědoměle a oproštěno od záměrů přizpůsobuje konkrétní situaci. Wu Wei se tedy snaží pomoci jednotlivcům docílit žít jednodušší život, řešit problémy bez vynaložení zbytečné energie, dovolit vnějším silám pracovat skrze ně a dostat mysl do stavu, který umožňuje rozlišit smysluplné úsilí od námahy, která je jen zbytečnou ztrátou času. Jde prostě o to, umožnit věcem jen tak plynout v jejich přirozeném toku, aniž byste násilně měnili jejich směr. V současné době, kdy je obrovský tlak na úspěch, uznání, moc a výkon, vám pak přesně tohle nastavení může pomoci žít bez nadměrného stresu.

Plynout jako voda

Klíč k Wu Wei pak spočívá v uvědomění, že v přírodě existuje neustálý tok změn, proti nimž nemá cenu bojovat. A že život je organický, vzájemně propletený celek, který prochází neustálou transformací. Pochopení jednoty a umění zapadnout do tohoto toku vám pak může pomoci zlepšit psychickou i fyzickou kondici a dosáhnout všech snů s vynaložením menšího úsilí. Lidé by tak například měli životem volně plynout jako voda, která se zdá klidná, ale prostřednictvím trpělivého a taktického podřízení se přírodním zákonům věci překonává svou neuvěřitelnou silou. Podobně pak musí být lidé schopni přizpůsobit se svému prostředí a podle toho jednat. „Když se naučíme fungovat s naší vlastní vnitřní přírodou a s přírodními zákony, které jsou kolem nás, dosáhneme úrovně Wu Wei. Pak pracujeme s přirozeným řádem věcí a fungujeme na principu minimálního úsilí. Jelikož se přírodní svět řídí právě tímto principem, nedělá chyby. Chyby dělá, nebo si představuje, člověk. Tvor s přetíženým mozkem, který se odděluje od podpůrné sítě přírodních zákonů tím, že zasahuje a příliš se snaží,“ napsal například Benjamin Hoff ve své uznávané knize The Tao of Pooh.

Foto: Pexels

Veslování a plachetnice

Nenechte se ale zmást. Wu Wei rozhodně není synonymem pro nečinnost a nepodporuje lenost nebo pasivitu. Pokud se rozhodnete jít cestou téhle metody, neznamená to, že máte zapomenout na osobní cíle, na sny, které si chcete splnit, ani na problémy, jež musíte vyřešit. Nejde ani o žádný projev setrvačnosti, ale o pochopení rovnováhy, dělání věcí spontánně, aniž by vás trápily zbytečné starosti, které vás odvádí z cesty. Lidé totiž v mnoha případech často ztrácejí energii v boji proti věcem, jež nemohou změnit. Anglický filosof Alan Watts používal krásný příklad s plachetnicí. Vysvětluje, že veslování je poměrně bezmyšlenkovitý způsob, jak dostat loď přes vodu. Je to proto, že pohyb proti proudu vyžaduje obrovské úsilí a potíže. Na druhou stranu, plachtění využívá k manévrování s lodí přírodní síly.

Pokud jde o to, jak nechat věci plynout v každodenním životě, začněte u základních věcí. Pokud jste unavení a musíte napsat nějaký důležitý text, připravit prezentaci nebo naplánovat projekt, odložte práci až na chvíli, kdy se budete cítit motivovaní a odhodlaní. Dlouho totiž pádlovat proti proudu nejde a je důležité vědět, kdy je úsilí užitečné, nebo naopak zbytečné. Podstatné je také zklidnění nadměrně přemýšlející mysli. I když se totiž nevěnujete žádné fyzické aktivitě, vaše mysl je zaneprázdněna více než kdykoliv předtím. Měli byste také méně spoléhat jen na logickou mysl a věnovat více pozornosti intuici a důvěřovat ve své schopnosti. V neposlední řadě pak také vyhledávat činnosti, které vás obohacují. Právě při nich totiž prožíváte stav naplnění, díky kterému ztrácíte přehled o čase i sobě samých. Vnímáte totiž, že jdete správným směrem a nepociťujete potřebu vykonávat tak velkou míru kontroly nad svým jednáním, jakou udržujete v každodenním životě, což umožňuje dělat věci s menším úsilím.

Jak na Wu Wei?

Nechte vše volně plynout.

Podívejte se na příležitosti, které vám život nabízí, ale využijte je, aniž byste jim museli věnovat příliš mnoho energie.

Přestaňte myslet na jakékoli nezdary nebo nepříjemné situace hned ve chvíli, kdy pominou. Je to ztráta energie. Místo toho se zaměřte na nové příležitosti.

Ve svých myšlenkách nestavte starosti na první místo a pokud to jde, snažte se je co nejdřív vypustit. Neznamená to, že pro jejich vyřešení nic neuděláte. Tím, že zůstanete objektivní a klidní, budete schopni přijít na chytřejší strategie, které vás psychicky nevyčerpají.

Důvěřujte. Sobě, svému okolí, intuici, přírodě i životu a jeho vývoji.

Foto: Pexels

Roční předplatné + dárek

Předplaťte si WHAT a my vám darujeme kousek té nejčistší přírody. Díky biOrganica.cz si užijete hýčkání aktivizující super-food maskou nebo pečující čokoládovou maskou z dílny britské 100% bio značky Inlight.

spot_img

Lékařka Lucie Kalinová: Během života je velmi důležité chopit se všech...

Dream gap by se dal doslovně přeložit jako „propast mezi sny a realitou“. Představujeme vám tři výjimečné ženy, které nikdy nepřestaly věřit tomu, že...

Poznejte tajemství luxusní péče o tělesné partie s chloupky

Americké značce Fur se připisuje zásluha o spuštění nové éry péče o tělesné partie bez ohledu na to, zda na nich chloupky zůstaly, či...

Miloš Urban: Kapři mají hlad před bouřkou

Známé osobnosti se s námi podělily o své oblíbené historky spojené se sluncem, vodou a letní pohodou. První z...

4 dokumenty o změnách klimatu, které byste měli vidět

Klimatické změny, požáry, hurikány, politická rozhodnutí vedoucí ke změnám životního prostředí, proměna stravovacích návyků i ztráta rovnováhy. O tom...

Když barva pleti určuje osud: Knihy o rasismu, které byste si měli přečíst

Vlnu protestů a nevole, které vyvolala po celém světě smrt Afroameričana Goeorge Floyda po neúměrném a brutálním zákroku policisty,...
Zavří­t reklamu