Čtvrtek, 21 září, 2023
spot_img

Trápí vás ekzémy na pokožce hlavy nebo padající a lámavé vlasy? Možná v noci děláte jednu z těchto chyb

Říká se, že vlasy jsou korunou krásy. Ráno to tak ale mnohdy rozhodně nevypadá. Často se totiž budíme se slepenými, zacuchanými nebo rozježenými pramínky všude po obličeji. Kolik zlámaných a poškozených vlasů zůstane po rozčesání na podlaze koupelny, už raději ani neřešíme. Možná vás to překvapí, ale zásadní je, jak se o svou kštici staráme, když jdeme spát. A pokud nedodržujeme základní pravidla, můžeme se jednou kromě rozcuchu probudit také s ekzémem na pokožce hlavy.

Každý má svou večerní rutinu. Všichni známe očistné masky, peelingy, krémy proti stárnutí, séra na šťavnatou a zdravou pleť nebo nejrůznější odličovací emulze i pěny. Někteří si dokonce dopřávají i pravidelnou obličejovou masáž. Jak bychom se ale měli před spaním postarat o vlasy, abychom se ráno probudili s krásnou a zdravou kšticí? Tím úplně nejzákladnějším doporučením je vlasy pravidelně umývat kvalitními přírodními šampony a používat vhodné kondicionéry nebo masky. Z očisty kadeří byste si také měli udělat příjemný rituál, kdy pečlivě promasírujete pokožku hlavy, čímž se uvolní spousta hormonů, které vám přirozeně zvednou náladu. No a než po dlouhém dni skočíte do peřin, vyvarujte se prohřešků, které můžou vaše vlasy stát zdraví. A jaké to jsou?

Nechoďte spát s mokrými vlasy

Pokud patříte mezi ty, kteří po večerech dohání resty do práce, nechávají sprchu až těsně před spaním a do postele skáčou s mokrou hlavou, zaděláváte si na pořádný problém. Sice není pravda, že byste snad ze spaní s mokrými vlasy onemocněli, nebo dokonce dostali zápal plic, jak nás často strašili rodiče, ale vlhké a zapařené prostředí může na vlasové pokožce způsobit katastrofu. Mnohé studie dokazují, že polštáře, zejména ty vyrobené ze syntetických materiálů, mohou obsahovat plísně a houby vyvolávající alergie. Právě těmto mikroorganismům se pak skvěle daří ve vlhkém prostředí. Alergoložka a mluvčí Americké plicní asociace Payel Gupta sice v textu pro týdeník Time prozradila, že neexistují žádné důkazy o tom, že by lidé, kteří spí s mokrými vlasy, trpěli na alergie nebo astma více, ale pokud se často probouzíte s ucpaným nosem, svěděním nebo slzením očí, dýchacími potížemi nebo jinými příznaky, doporučuje si alespoň jednou týdně vyprat povlečení a prostěradla. Doktor George Cotsarelis, profesor dermatologie na Perelmanově lékařské fakultě Pensylvánské univerzity, zase ve svých článcích uvádí, že voda může degradovat ochrannou vnější vrstvu vlasového folikulu a jakmile se tato vrstva rozpadne, může do ní proniknout voda a popraskat také vrstva vnitřní. Takové poškození pak může vést až ke zlomení vlasu, ztrátě lesku i pružnosti. A to přeci nikdo nechceme.

Foto: pexels.com

Kvůli spaní s mokrými vlasy se ale spolu s jejich lámáním nevyhnete ani slepení nebo tvorbě lupů. Právě vlhká pokožka totiž nedýchá, zapařuje se a vytváří se tak ideální prostředí pro mikroorganismy, což vede k tomu, že jednoho dne po probuzení můžete najít vlasy buď mastné nebo poseté bílými kusy odumřelé kůže. Zpozornět by pak měli i ti, kteří trpí ekzémy typu seboroická dermatitida, jež se může spánkem s mokrou hlavou ještě zhoršit. Pokud si tedy nezvládáte umýt hlavu tak, aby vám stihla přirozeně uschnout, nezapomeňte ji před spaním alespoň vyfénovat.

Vyměňte bavlnu za hedvábí

Hedvábné polštáře už jste určitě zahlédli v ložnicích mnohých influencerů. Není divu. Zdánlivá banalita, jako je materiál polštáře, totiž může udělat zázraky. Hedvábný povlak na polštář totiž snižuje tření. Při testování prováděném značkou Slip se například zjistilo, že tření je o 43 procent menší než u bavlněného povlečení, což prospívá nejen vlasům, ale i pokožce. Podle dermatologických studií totiž právě tření během našeho nočního převalování a otáčení vytváří malé záhyby a otlačeniny na pokožce, přičemž hedvábně hladký povrch může podobné projevy zmírnit, udržet pokožku chladnější i snížit nadměrné pocení. A navíc se ještě neprobudíte s rozježenými, krepatými a zacuchanými vlasy. Hedvábí je také antibakteriální a hypoalergenní, takže je menší šance, že se na vašem polštáři uloží škodlivé bakterie. Díky nízké míře absorpce takové povlečení nebere během spánku pokožce ani vlasům vlhkost. Podle společnosti Hellenic Silk Company z nich totiž hedvábí za normálních podmínek absorbuje jen 11 procent vlhkosti, přičemž syntetické tkaniny mají obvyklou míru absorpce až 30 procent. Takže pokud svůj hedvábný polštář ještě nemáte, měli byste to co nejdříve napravit.

Místo drdolu turban

Zacuchaným a rozčepýřeným vlasům se možná snažíte předejít tím, že si je na noc svážete do drdolu. To ale z dlouhodobého hlediska není úplně dobré rozhodnutí. Pokud byste totiž nosili vlasy pevně stažené každou noc po několik let, došlo by k jejich vážnému poškození, které by mohlo vést až k trakční alopecii, což znamená ztrátu či padání vlasů způsobené opakovaným a dlouhodobým napětím, které na ně působí. Tento problém často postihuje třeba zdravotní sestřičky nebo baletky, které pevně sepnuté vlasy nosí téměř každý den. Pokud vám ale vadí pramínky neustále se lepící na obličej a ráno se nechcete probouzet rozcuchaní, vyzkoušejte turban. Nejenže je to skvělá alternativa drdolu, kterou bude vaše kštice milovat, ale třeba novou postelovou image ocení také váš partner. Nejvhodnějším materiálem je potom opět hedvábí, díky kterému budou moci vaše vlasy “dýchat” a zároveň se nebudou lámat nebo zamotávat.

Trápí vás ekzémy na pokožce hlavy nebo padající a lámavé vlasy? Možná v noci děláte jednu z těchto chyb
Foto: unsplash.com

Vychází 2. října

Lékařka Lucie Kalinová: Během života je velmi důležité chopit se všech...

Dream gap by se dal doslovně přeložit jako „propast mezi sny a realitou“. Představujeme vám tři výjimečné ženy, které nikdy nepřestaly věřit tomu, že...

Je přírodní parfém lepší než klasický? A může vůně uškodit?

Stejně pečlivě jako studujeme složení potravin, zkoumáme kosmetiku. Jsme hrdí na své krémy a make-upy, které nezatěžují zdraví ani planetu. Ale co oblíbený parfém, který sice krásně voní, ale je plný chemie?

Originální velikonoční dort podle blogu Na skok v kuchyni

Že se letos Velikonoce asi ani vzdáleně nebudou podobat těm minulým, je už jasné. Občas ale změna nemusí být...

Založila online tržiště Udrumi, aby lidem usnadnila cestu k lokálním eko výrobcům

Dagmara Černíková přibližuje lidem příběhy Čechů a Slováků, kteří přinášejí na trh produkty, jež jsou nejen krásné, ale i vyrobené s ohledem na planetu. Od potravin přes kosmetiku a módu po věci do domácnosti.

Léto v nomádském stylu? Zabalte si s sebou kousky z NILA

Čeká vás léto na cestách a váš šatník ještě není na velké dobrodružství připraven? Inspirujte se například širokou nabídkou...
Zavří­t reklamu