Sobota, 2 prosince, 2023
spot_img

Nedaří se vám otěhotnět nebo nezadržitelně tloustnete? Vaše pozornost by měla směřovat k těmto hormonům

Nejde jen o menopauzu. Hormonální nerovnováha nabourává život mladších ročníků daleko častěji, než si možná myslíte. Podrážděnost, výkyvy nálad, nepravidelná menstruace, neplodnost, tloustnutí, únava… Velmi lehce jsme uvěřili, že tyto příznaky jsou součástí moderní doby a jsou zkrátka „normální“. Jenže ony nejsou.

Pokud vaše tělo funguje v hormonální rovnováze, podobné stavy by se vás měly dotýkat minimálně. Anebo vůbec. Můžeme to ale chtít v dnešních, stresem poháněných životech? Hormony mají pro zdravé fungování organismu zásadní roli a všímat bychom si jich měli nejenom jednou za měsíc. Zodpovídají za naše úzkosti, zapomětlivost, nespavost i zhoršení některých nemocí. Regulují v podstatě každou funkci v těle od metabolismu přes reprodukční zdraví až po činnost mozku. Takže pokud se vám systém nějakým způsobem rozkolísá, dost možná vám bude haprovat i celkové zdraví.

Hormon versus moderní život

Ano, už zase ten „zhýralý“ moderní životní styl. Tempo se neustále zrychluje (tedy v případě, že nás zrovna doma neuvěznila pandemie) a s ním roste i počet toxinů, kterým jsme vystaveni. Stres, špatný spánek, tlak na výkon, kariéry, plasty všude kolem nás, polotovary a náhražky potravin, málo pohybu, dlouhé sezení u počítačů… Možná se vám to líbí, možná ne, každopádně naše hormony s tímto způsobem života vůbec nesouhlasí. Prostředí nás dělá hormonálně nevyváženými. Tak například stres, ta téměř každodenní nálepka už nejde strhnout tak lehce jako dřív. Nespíte, jste podráždění, unavení, trpíte úzkostmi. Protože se nás hormony snaží chránit, některé z nich nastoupí na úkor jiných a rázem vzniká nerovnováha. Ta pak může vést k nejrůznějším zdravotním problémům, které si ani nemusíte s funkcí hormonů spojovat. Samozřejmě každý jsme jedinečný, každé tělo může reagovat jinak. Vlivy, které jiné zasáhnou ve velké intenzitě, nemusíte vy sami pocítit. Plyne z toho však jediné – je potřeba se na zdraví dívat ze širší perspektivy.

S čím dnes nejvíc zápasíme?

Spánek. Nezbytný prvek pro naši duševní i fyzickou pohodu. Přesto spousta jedinců spí jen pár hodin denně. K tomu na nás ze všech stran útočí modré světlo z telefonů a další elektroniky, které se považuje za velkého narušitele kvality spánku. Působí totiž na přirozený biorytmus našich těl a vyvolává v organismu stresovou situaci – zvyšuje hladiny kortizolu (stresový hormon), a naopak snižuje melatonin (spací hormon). Tyhle dva spolu fungují jako na houpačce. Nebavíme se tu ovšem jen o kortizolu. Špatný spánek se v průběhu času dotkne i dalších hormonů jako oxytocinu, prolaktinu, růstového hormonu, ADH nebo lektinu a ghrelinu a ve výsledku se promítne do narušení reprodukčního zdraví, nabírání hmotnosti, větší chuti na sladké, slabé imunity, poklesu svalové síly či suché kůže. Cukr a průmyslově zpracované potraviny. Další aspekt, z něhož naše hormony šílí. Vysoká hladina cukru v krvi navyšuje hladinu inzulinu, tyhle „vzlety“ následně stimulují produkci testosteronu vznikajícího ve vaječnících, což se může projevit tvorbou akné, padáním vlasů, nárůstem hmotnosti nebo i syndromem polycystických ovarií. Pokud se „ládujete“ velkým množstvím potravin s pozůstatky pesticidů, můžete si zase vykolejit estrogen a dosáhnout takzvané estrogenové dominance. A vlivem toho dojít k podrážděnosti, problémové pleti, tloustnutí či změnám nálad.

Toxické prostředí

Všude, kam jdeme, jsme v podstatě zaplaveni syntetickými chemikáliemi. Existuje skupina látek zvaných xenoestrogeny, které se vyskytují v různých předmětech běžné potřeby – plastové obaly, make-upy, laky na nehty, ale třeba i kopírky a tiskárny. Nejsou tělu vlastní, nicméně biologickými účinky napodobují ženské hormony estrogeny. To opět může vyvolat zmíněnou dominanci a nevyváženost mezi hladinami estrogenu a progesteronu. Pokud progesteron není v optimu, můžete začít trpět depresemi a úzkostnými stavy.

Jak se vším bojovat?

„Jednoduše.” Vyvarujte se odstavcům výše. Aha! Vylaďte svůj spánkový režim. Ulehejte a vstávejte každý den ve stejnou dobu, vypněte už hodinu před spaním telefon (televizi snad v ložnici nemáte), pořádně v místnosti zatemněte a snažte svou mysl zklidnit. A to obecně v životě. Tím chceme říct – nestresujte se. No jasně, chápeme… Ale je dobré učit se ovládat své stresory, snažit se mít svůj den a s ním spojené povinnosti pod kontrolou. Dělejte si pauzy a nebuďte neustále v režimu „boje“. Cvičení, jóga, meditace a hluboké dýchání výrazně pomáhají. Dalším významným bodem je pravidelná, zdravá (co nejvíce organická) a vyvážená strava. Jako vždy a u všeho. Co se týče toxinů v prostředí, je téměř nemožné se všemu stoprocentně vyhnout, ale přemýšlejte alespoň u nákupu hygienických a kosmetických přípravků, které si každodenně aplikujete na pokožku. Ideálně volte ty přírodní bez parabenů. A jako poslední bod jsme si nechali antikoncepci. Nebudeme tu teď hodnotit plusy a minusy, každá žena má stejně právo volby. Nicméně v každém případě se vždy předem informujte o možných vedlejších účincích a rizicích, protože i tyhle pilulky zejména při dlouhodobém užívání mohou k hormonální nerovnováze vést.

Podívejte se na pětici důležitých hormonů, k nimž by měla směřovat vaše pozornost.
Estrogen

Primární ženský pohlavní hormon, produkuje se ve vaječnících a ve žlutém tělísku. Klíčový u menstruačního cyklu, ale zásadní i v dalších aspektech od stavu kostí až po regulaci nálady.

Progesteron

Rovněž produkovaný z vaječníků, důležitou roli má v počátečních fázích těhotenství.

Testosteron

U žen se tvoří ve vaječnících a tělo ho potřebuje k rozvoji svalové hmoty, spalování tuků i posílení libida.

Kortizol

Stresový hormon těla, jehož normální hladina pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi a imunitní systém. Vysoké hodnoty se pak spojují s negativními emocemi, panikou, depresemi i špatnou pamětí.

Hormony štítné žlázy

Produkované štítnou žlázou. Pomáhají držet tělo v rovnováze tím, že regulují funkce jako dýchání, srdeční frekvenci, metabolismus a udržování tělesné teploty.

Vychází 28. listopadu

Lékařka Lucie Kalinová: Během života je velmi důležité chopit se všech...

Dream gap by se dal doslovně přeložit jako „propast mezi sny a realitou“. Představujeme vám tři výjimečné ženy, které nikdy nepřestaly věřit tomu, že...

Vyzkoušejte limitku od Lancôme a mějte šmrnc jako Chiara Ferragni

Kráska Chiara Ferragni je podle Forbesu nejvýznamnější módní influencerkou. Má vlastní panenku Barbie, úspěšný obchod a objevila se i na titulce Vogue. Nyní značka...

Charitativní pop-up představí nejlepší módní návrháře z Ukrajiny

Hotel Andaz Prague bude od 1. do 3. června hostit prodejní akci na podporu designérů, kteří kvůli současné situaci na Ukrajině museli omezit svou činnost. Část výtěžku poputuje i ukrajinské armádě. 

Od designu nábytku k oblečení

Jaká je kolekce pánského oblečení, kterou navrhli dva věhlasní produktoví designéři Jasper Morrison a Jaime Hayon? Elegantní, odvážná i...

Zachraňte planetu pomocí orgasmu: Udržitelné erotické pomůcky jsou na vzestupu

Mnozí z nás už léta místo jednorázových plastových lahví používají šetrnější eko varianty. Omezili jsme konzumaci masa, začali nakupovat...
Zavří­t reklamu