Pátek, 2 června, 2023
spot_img

Jak si udržet psychickou i fyzickou kondici v karanténě: Respektujte změny, kterými procházíte

Během zdlouhavých dní karantény, kdy musíte většinu času trčet zavření doma, se mnohdy zdá až nemožné, aby si člověk udržel zdravý nadhled nad celou situací. S radami, jak si pohlídat fyzickou i psychickou kondici během velmi náročného období, se s námi podělila uznávaná lektorka jógy Sára Tichá. Vyzkoušejte tedy například její cviky na uvolnění zad a zjistěte, kde najdete nejlepší vzdělávací online kurzy zdarma.

Vstávejte a choďte spát, jak jste zvyklí

Budíček si dávejte v ten stejný čas, jak jste běžně zvyklí vstávat.  Pro mě je to například ráno v šest, takže každý den přesně v tuto hodinu vylézám z postele. Karanténa pro mě tedy v tomto ohledu nic nemění. A to především z toho důvodu, abych si úplně nerozhodila režim, rytmus a abych nepropadla dojmu, že mám prázdniny a na ničem nezáleží. Když vstanu, obléknu se jako za normálních okolností, jdu do koupelny a dám si nějaký lehký make-up a řasenku. Prostě stejná rutina, jako bych vyrážela z domu ven, což je důležité pro to, abych měla pocit, že je normální pracovní den. Trávit celá den v pyžamu totiž není úplně šťastné rozhodnutí a je velmi podstatné umět oddělit stav, kdy jsem produktivní a kdy naopak odpočívám. Večer je pak dobré jít spát opět tehdy, jak jste obvykle zvyklí.

Hýbejte se a pijte hodně vody

Do mého denního režimu samozřejmě patří také pohyb. Takže si ráno zacvičím jógu nebo třeba fitness na YouTube. Je velmi důležité, aby si člověk dopřál pohyb alespoň v této formě, i když v bytě samozřejmě nemáme tolik možností, na které jsme třeba běžně zvyklí. Po fyzické aktivitě se vám ale bude mnohem lépe pracovat a soustředit se. Pokud tedy patříte mezi ty, co během karantény spíš posedávají a moc se nehýbou, vyzkoušejte například cviky na uvolnění spodních zad a beder z mého videa. Také byste neměli zapomínat pít velké množství vody. A to nejen při sportu. Když je totiž člověk doma, má neustále tendence něco jíst, ale bohužel už zapomíná na pitný režim.

 Pracujte, ale respektujte sami sebe

V první řadě si přizpůsobte a vyčleňte nějaký prostor ve svém bytě, z něhož si uděláte pracovní kout. Rozhodně totiž nedoporučuji pracovat z postele. Pro ty, kteří svá zaměstnání ztratili, to platí také. Mají totiž například možnost, aby se učili novým věcem pomocí online kurzů. Třeba na coursera.org nebo udemy.com. Najdete tam spoustu kurzů zdarma a člověk se tak může rozvíjet, využívat čas smysluplně, neflákat se a nezabíjet možnost, kterou má. Na druhou stranu je ale důležité zůstat sám k sobě ohleduplný a nemyslet si, že když jste teď v karanténě, tak musíte napsat bestseller, shodit třicet kilo a udělat ze sebe Supermana. Jde o to respektovat sám sebe a změnu, kterou procházíme. A pomalu se adaptovat.

Vychází 29. května

Lékařka Lucie Kalinová: Během života je velmi důležité chopit se všech...

Dream gap by se dal doslovně přeložit jako „propast mezi sny a realitou“. Představujeme vám tři výjimečné ženy, které nikdy nepřestaly věřit tomu, že...
Přírodní opalovací krémy

5 tipů na přírodní opalovací krémy, které nejsou testovány na zvířatech

Blíží se období, kdy odhodíme kalhoty i svetry a většinu času se budeme promenádovat po ulicích jen v šatech nebo polehávat u vody v...

Jana Plodková: Líbí se mi, když muž ví, kdo je a co tady dělá

Do vinohradské kavárny doklouzala Jana Plodková čerstvě zasněženou Prahou na minutu přesně. Usměvavá, přirozená a oblečená do šedého oversize svetru. Brzy nás pohltila konverzace o síle lásky na druhý pohled nebo ozdravných procházkách v zoo.

Nemůžete za hranice? Vyzkoušejte Postcrossing a procestujte svět z pohodlí domova

Jeden den pohlednice od 70leté babičky z Japonska, druhý den od mladého studenta z Brazílie. Postcrossing není pouhý koníček,...

Stylově a bez zahrádky. Trendu domácího kompostování se můžete oddat i v obýváku

Věděli jste, že bioodpad může tvořit až 45 % objemu vašeho koše? A přitom se dá tak jednoduše přeměnit...
Zavří­t reklamu