Pátek, 1 prosince, 2023
spot_img

Jak si udržet psychickou i fyzickou kondici v karanténě: Respektujte změny, kterými procházíte

Během zdlouhavých dní karantény, kdy musíte většinu času trčet zavření doma, se mnohdy zdá až nemožné, aby si člověk udržel zdravý nadhled nad celou situací. S radami, jak si pohlídat fyzickou i psychickou kondici během velmi náročného období, se s námi podělila uznávaná lektorka jógy Sára Tichá. Vyzkoušejte tedy například její cviky na uvolnění zad a zjistěte, kde najdete nejlepší vzdělávací online kurzy zdarma.

Vstávejte a choďte spát, jak jste zvyklí

Budíček si dávejte v ten stejný čas, jak jste běžně zvyklí vstávat.  Pro mě je to například ráno v šest, takže každý den přesně v tuto hodinu vylézám z postele. Karanténa pro mě tedy v tomto ohledu nic nemění. A to především z toho důvodu, abych si úplně nerozhodila režim, rytmus a abych nepropadla dojmu, že mám prázdniny a na ničem nezáleží. Když vstanu, obléknu se jako za normálních okolností, jdu do koupelny a dám si nějaký lehký make-up a řasenku. Prostě stejná rutina, jako bych vyrážela z domu ven, což je důležité pro to, abych měla pocit, že je normální pracovní den. Trávit celá den v pyžamu totiž není úplně šťastné rozhodnutí a je velmi podstatné umět oddělit stav, kdy jsem produktivní a kdy naopak odpočívám. Večer je pak dobré jít spát opět tehdy, jak jste obvykle zvyklí.

Hýbejte se a pijte hodně vody

Do mého denního režimu samozřejmě patří také pohyb. Takže si ráno zacvičím jógu nebo třeba fitness na YouTube. Je velmi důležité, aby si člověk dopřál pohyb alespoň v této formě, i když v bytě samozřejmě nemáme tolik možností, na které jsme třeba běžně zvyklí. Po fyzické aktivitě se vám ale bude mnohem lépe pracovat a soustředit se. Pokud tedy patříte mezi ty, co během karantény spíš posedávají a moc se nehýbou, vyzkoušejte například cviky na uvolnění spodních zad a beder z mého videa. Také byste neměli zapomínat pít velké množství vody. A to nejen při sportu. Když je totiž člověk doma, má neustále tendence něco jíst, ale bohužel už zapomíná na pitný režim.

 Pracujte, ale respektujte sami sebe

V první řadě si přizpůsobte a vyčleňte nějaký prostor ve svém bytě, z něhož si uděláte pracovní kout. Rozhodně totiž nedoporučuji pracovat z postele. Pro ty, kteří svá zaměstnání ztratili, to platí také. Mají totiž například možnost, aby se učili novým věcem pomocí online kurzů. Třeba na coursera.org nebo udemy.com. Najdete tam spoustu kurzů zdarma a člověk se tak může rozvíjet, využívat čas smysluplně, neflákat se a nezabíjet možnost, kterou má. Na druhou stranu je ale důležité zůstat sám k sobě ohleduplný a nemyslet si, že když jste teď v karanténě, tak musíte napsat bestseller, shodit třicet kilo a udělat ze sebe Supermana. Jde o to respektovat sám sebe a změnu, kterou procházíme. A pomalu se adaptovat.

Vychází 28. listopadu

Lékařka Lucie Kalinová: Během života je velmi důležité chopit se všech...

Dream gap by se dal doslovně přeložit jako „propast mezi sny a realitou“. Představujeme vám tři výjimečné ženy, které nikdy nepřestaly věřit tomu, že...

Gwyneth Paltrow i Rihanna: Celebrity a jejich kosmetika šetrná k pleti...

Slavné osobnosti mají vlastní beauty značky, které nejsou jen líbivé, ale překvapí kvalitou a někdy i cenou. A co víc, nabízejí veganské a netoxické složení.

Češky na tahu: Pětina alkoholiček začne pít na rodičovské dovolené

Matky s dětmi mají pro sebe v průměru o hodinu času denně méně než jejich partneři. Jak tráví volno, když už ho konečně mají? Jaké mají koníčky a jaké na ně číhají závislosti?

Acid Arab: Rozhovor o propojování kultur a o spolupráci se značkou Balenciaga

Další z hudebně zaměřených kolekcí Balenciagy vyzdvihla francouzskou partu DJů a producentů, kteří spojují techno s orientálními rytmy. Acid Arab v létě vystoupí v Brně a odpověděli nám na pár otázek.

Už znáte zpěvačku Zeu? Její nová skladba Out of Touch je emocemi nasáklá audiovizuální lahůdka

Ještě ani nestihl utichnout rozruch okolo létem provoněného hitu Loco, v němž zpěvačka a tanečnice Zea hostuje známému rapperovi...
Zavří­t reklamu