Domů BEAUTY Akademie stylu a módy jako balzám na duši i pomocník v životě

Akademie stylu a módy jako balzám na duši i pomocník v životě

Ve skleničce sektu na stole tančí maliny, plamínky svíček osvětlují stojany s oblečením a do místnosti vchází, jako vždy perfektně upravená, Klára Klempířová. Stylistka, která za více než pětadvacet let praxe vytvářela image desítkám známých osobností, pracovala jako módní redaktorka lifestylových magazínů a dnes také pomáhá dodat sebevědomí a vytříbit styl svým zákaznicím. A to právě například v Akademii stylu a módy, kterou založila. Vítejte na místě, jehož mottem je „zkrášlujeme život“. A to se bezesporu daří.

Když jsem se rozhodla navštívit seminář Pravidla stylu, vůbec jsem netušila, co od něj čekat. Přeci jen ty chvíle, kdy někdo hodnotí, zda je vaše oblečení vhodné a jestli vám vůbec sluší to, co si roky stále dokola kupujete, nejsou pro většinu společnosti zas tak příjemné. Jenže moje pochybnosti zmizely v okamžiku, kdy se dveře Akademie stylu a módy otevřely. Žádné strohé a neútulné „školní” prostředí, žádné „přeměřující” pohledy ostatních účastnic kurzu. V místnosti, kde plápolají svíčky a na stolech leží v miskách ovoce, se spolu s příchodem Kláry Klempířové navíc rozlije příjemná vlna pohody a u volnění, jako kdyby ta usměvavá dáma sladěná do posledního detailu byla dlouhé roky vaší kamarádkou.


K. Klempirova
Archiv Kláry Klempířové
Prednasejici mistnost
Archiv Kláry Klempířové

„Od začátku jsem chtěla malý a útulný prostor, aby se lidé cítili komfortně a měli z mého semináře příjemný zážitek,” svěřila se stylistka, která Akademii stylu a módy založila před třemi lety jako vyústění projektu Módní ordinace, kde se věnuje například revizi šatníku, společným nákupům s klientkami nebo poradenství v rámci ideálních střihů, materiálů a barevností. „Za těch více jak pětadvacet let praxe mi prošlo rukama slušné množství lidí, ale až v projektu Módní ordinace jsem pochopila, co muži a ženy potřebují, aby jim to slušelo a byli šťastní. A tak jsem založila Akademii, abych o tom mohla i teoreticky vyprávět a vše dávat do logických souvislostí,” říká jedna z našich nejuznávanějších módních odbornic s tím, že ale také chtěla platformu, kde by se mohla setkávat s lidmi, se kterými už dříve spolupracovala, ale bohužel neměla kapacitu s nimi chodit na kávu. „Takhle se potkáme, a ještě se něco přiučíme,” usmívá se.

K. Klempirova a jeji seminar
Archiv Kláry Klempířové
Akademie stylu a mody
Archiv Kláry Klempířové

Jednou z jejích dlouholetých klientek a kamarádek je i zpěvačka Leona Machálková, vedle které na kurzu sedím. Pečlivě si zapisuje, občas prohodí nějaký vtípek a jen podtrhuje uvolněnou atmosféru, která panuje. Vlastně mi velmi vyhovuje, že na semináři nejsou desítky lidí, ale jen pár žen různých věkových kategorií. „Asi nejde úplně jednoznačně říct, jaká skupina ke mně do Akademie chodí nejvíc. Ale často se potkávám se ženami středního věku, pak těmi, které se po mateřské chtějí dostat znovu do formy a zařadit se do pracovního procesu, nebo dámami, kterým odrostou děti, a tak mají víc času, můžou se vzdělávat a investovat do sebe,” vysvětluje.

Než se na velké obrazovce objeví citát „Styl je věčný, zatímco móda pomíjí”, v jehož duchu tvořila slavná Coco Chanel, nalévá nám Klára Klempířová sekt s malinami a my se vzápětí dozvídáme, jaký typ postavy máme, jak nejlépe se svými proporcemi pracovat, jaké střihy nám sluší nebo jak své nedostatky zamaskovat. Že budu jednou stát před velkým zrcadlem a bude mě před ostatními lidmi „hodnotit” jedna z nejuznávanějších stylistek, která spolupracovala například s Ladislavem Špačkem na Velké knize etikety, oblékala řadu zpěvaček, hereček nebo televizních moderátorek, a nebudu se přitom cítit zahanbeně a nekomfortně, mě nikdy nenapadlo. Může za to asi i celková myšlenka Akademie stylu a módy, podle níž Klára Klempířová své semináře vede. A přesně podle slov “zkrášlujeme život” se také ke svým klientkám chová. Dokáže vypíchnout, co je na vás hezkého a jen jemně poukázat na to, co by bylo dobré ještě vychytat. „Mým největším poznatkem totiž je, že opravdu každá žena má na sobě něco skutečně krásného a výjimečného. Jen je velmi důležité si to definovat a tu danou přednost se nebát vypíchnout,“ říká a každé z nás nabízí fígle, jak efektu upoutání pozornosti na naše přednosti docílit.

Klara Klempirova
Archiv Kláry Klempířové

Na stojanech kolem nás visí různé kousky oblečení. Na jednom z nich pak i řada věcí, které by si každá žena do svého šatníku měla pořídit, jako například malé černé šaty (neboli Little black dress). „Ty si klidně nechte ušít na míru, abyste se v nich cítila krásně a aby dělaly nádhernou siluetu. Pak je dobré mít ve skříni třeba nějaký pěkný kostýmek a bílý top, protože ten ženu nádherně rozzáří,” vypráví nám a jmenuje další a další kousky, z nichž, musím přiznat, moc věcí doma nevlastním. A pokud ano, určitě ne v kvalitním provedení, což je také jedna z největších chyb, které se většina z nás dopouští. „Měli bychom si raději kupovat méně kvalitního oblečení, než mít plné skříně levných věcí, které pořád vyřazujeme. Zralejší ženy na to už většinou přišly, ale dívky se často hledají a netuší, co je pro ně to pravé, a tak s levnými kousky experimentují, protože jim není líto je vyhodit,” vysvětluje Klempířová.

Během bezmála tří hodin, které v Akademii stylu a módy strávím, pochopím, že Kláře Klempířové nejde jen o to, aby pustila pár prezentací z počítače, v nichž ukáže, jaké barvy spolu lze kombinovat a ani o to, aby jen suše předříkala nejnovější trendy nebo poradila, v čem se vydat na slavnostní událost. Jde jí především o to, aby se ženy naučily základní pravidla a pochopily, že nejde jen o to mít perfektní image, ale nejdůležitější složkou je a bude vždycky sebevědomí. „Člověk totiž může mít krásné a drahé oblečení, jenže když se v něm nebude cítit dobře a nebude si věřit, všechno je na nic,” upozorňuje nás s tím, že styl rozhodně není nic, co by se nedalo naučit. Ostatně přesně na tom má postavený tento základní seminář. „Je to jako s vařením. Každému chutná něco jiného, ale ten prazáklad je stejný. Když se naučíte základ jedné polívky, umíte pak skoro všechny. Takže se dá říct, že když budete dodržovat určité principy, dokážete se oblékat vkusně a stylově,” uzavírá.

Kurzů ale v Akademii stylu a módy najdete více. Ať už jde o velmi oblíbený Refresh stylu, kde se kromě rad z oblasti módy dozvíte i to, jak se správně nalíčit, nebo semináře založené na historických skutečnostech, například o životě a díle Coco Chanell či Elsy Schiaparelli. „Ty vede historička módy Jana Máchalová, která dělá v Čechách ty nejodbornější semináře pro profesionály. Ale můžu říct, že všichni, kteří se mnou na Akademii spolupracují, jsou odborníci na slovo vzatí,” svěřuje se Klára Klempířová a je na ni vidět, jak moc svou prací žije. A já se nedivím, jelikož atmosféru, kterou během svých kurzů dokáže vytvořit, může vytvořit jen někdo, koho naplňuje předávání zkušeností ostatním lidem. A to z Kláry Klempířové doslova čiší.

Není tak divu, že v závěru semináře, který končí sledováním přehlídky jednoho z věhlasných módních domů se sušenkami v ruce, ji čekaly samé pochvaly. A jsou prý i takové poklony, na které se nezapomíná. „Pamatuju si na mladou a krásnou Zuzanku, která dlouho nemohla najít partnera a měla pocit, že už zůstane sama. No, a tak jsem jí udělal novou image, ona úplně rozkvetla a za pár měsíců mi psala, že potkala muže svých snů. A to díky tomu, že získala sebevědomí a konečně se nebála podívat krásnému muži do očí. Podobné telefony a zprávy dostávám docela často, ale tenhle ve mně zůstal nejvíc, jelikož to bylo úplně poprvé,” svěřuje se stylistka, pro kterou prý není největší výzvou oblékat modelky, ale ženy s ne úplně dokonalou figurou. „Lekci života mi dalo oblékat malířku a herečku Ivu Hüttnerovou, které jsem šila kostýmy na míru. Asi největší pochvala pak pro mě byla, když jsme se potkaly v Sama doma a ona na sobě měla top, který jsem pro ni vytvořila před deseti lety. Pak mi řekla, že je to jeden z jejích nejoblíbenějších kusů,” usmívá se Klempířová.

Akademie stylu a módy tedy není místem, kde byste se museli stydět za své nedostatky nebo přiznání faktu, že si prostě občas s oblékáním nevíte rady. Naopak. Je to místo, odkud budete odcházet s dobrým pocitem a chutí jít si pořídit nějaký ten kvalitní kousek do své skříně. A co plánuje Klára Klempířová s Akademií do budoucna? „Teď zrovna vymýšlím zážitkové kurzy pro mladé dívky, které by si je mohly užít třeba v den narozenin. A chtěla bych samozřejmě přidávat stále nové a nové akce. Například chystám seminář pro budoucí odborníky, aby se rychleji adaptovali do profese. Ráda bych totiž předávala zkušenosti, které jsem za svůj dosavadní život nasbírala a které mě udělaly šťastnou,” uzavírá Klára Klempířová naše povídání.

Janina Černá

Janina Černá: Cukrfree je životní styl, ne dieta za trest

Odstranit ze svého jídelníčku cukry nemusí být utrpení. „Nejdůležitější je ale záměr, ochota na sobě pracovat a nebát se změny,“ říká Janina...

Stáří jako katastrofa? Ageismus v kosmetickém průmyslu je prý na ústupu

Ať už si otevřete svůj oblíbený magazín, nebo zapnete televizi, s velkou pravděpodobností uvidíte příspěvek, který vás bude povzbuzovat k zakoupení nějakého...

Nože patří do kuchyně aneb Přirozené metody faceliftingu

Existuje pár metod, jak vypadat skvěle, i když vám už není dvacet (ani třicet). Zkuste pozastavit invazivní a bolestivé...

Poslední záchrana aneb 10 tipů na vánoční dárky

Do Štědrého dne už nezbývá příliš dlouho a vy ještě nemáte ani balící papír, natož nápad, co do něj...

Cesty Lukáše Loskota: Organický život u protinožců

Lukáš Loskot  vybudoval velmi oblíbený concept store s niche parfémy a luxusní přírodní kosmetikou Ingredients. Je ale také vášnivý...
Zavří­t reklamu