Pátek, 1 prosince, 2023

Zkrvavené želvy i raci v plechovkách. To jsou mrazivé snímky vítězů podmořské fotografie

Naporcovaní žraloci i šťastně si plavoucí mořští koníci. Soutěž Underwater Photographer of the Year se snaží ukázat rozmanitost vodního života, všechny jeho krásy i nástrahy. Ať už se tedy jedná o polární oceány nebo dna bazénu, pomocí několika rozmanitých kategorií mapuje život i smrt, naprostou volnost i totální beznaděj. Nás zaujala kategorie “Ochrana moře” a ze dvou posledních ročníků jsme vybrali pět snímků, které v nás vzbudily nejvíce emocí.

 

Reálné fotografie vždy vyvolají víc pocitů než jen slova napsaná na papíře. I přihlášky do soutěže byly plné snímků, které více než tisíce protestů po celém světě ukazují, jak tragický obrázek se vám může naskytnout při ponoření se pod vodní hladinu i jak mohou tuny plastového odpadu ovlivnit životy mnohých z našich nejohroženějších mořských živočichů.

Scott Gutsy Tuason, Foto: Archiv UPY

Zabíjení ve jménu tradice

Scott Gutsy Tuason, 2020

Scott Gutsy Tuason se vydal na Kajské ostrovy fotit kožatky velké. Během prvního dne svého výletu se posádka jeho lodi stala svědkem toho, jak místní vesničané loví právě tento ohrožený druh želvy harpunou. „Bojovali s ní alespoň hodinu. Oslabenou želvu pak přivlekli k lodi, kam ji přivázali za hlavu. Místní zákon totiž umožňuje zabíjení těchto živočichů pro obživu. I když ale omezuje jejich lov na jednu týdně, s ohledem na jejich status ohrožených druhů je tato praxe stejně nepřijatelná.  Nakonec jsem muže požádal o povolení skočit do vody a vyfotografovat si celý akt, který byl nejprve spojován s tradičními vírami a rituály, ale nyní slouží hlavně jako zdroj potravy pro rostoucí populaci ostrovanů,” vyjádřil se autor snímku v rámci soutěže Underwater Photographer of the Year.

Shane Keen, Foto: Archiv UPY

Nepřirozené prostředí

Shane Keen, 2020

„Smutnou realitou je, že dopady lidského chování vidíte všude okolo sebe i na nejmenších a nejvzdálenějších ostrovech mezi nejmenšími zvířaty. Zde, na ostrově Peleliu v Mikronésii,třeba rak poustevníček využil odhozenou starou kovovou plechovku z Asie jako dočasný a velmi nepřirozený domov. Bohužel toto smutné setkání nebylo na těchto ostrovech výjimkou. Poustevníčci zde používají jako úkryty nejrůznější použité plastové kávové kapsle nebo staré kovové šrouby,” popisuje Shane svůj snímek v rámci soutěže. Hlavním poselstvím její fotografie by pak měla být prosba, aby každý z nás recykloval a stal se lepším správcem této planety, protože je jediná, kterou máme.

Simon J Pierce, Foto: Archiv UPY

Ztráta sítě

Simon J Pierce, 2020

Ostrov Runde u Norska je sezónním domovem pro více než půl milionu mořských ptáků, včetně Terejů bílých, kteří si obvykle stavějí hnízda z mořských řas a řas plujících na hladině oceánu blízko ostrova. „Mořští ptáci ale bohužel místo toho stále častěji nosí do hnízd vyhozené sítě, kusy lana nebo potřeby k rybolovu. Tento rybářský odpad totiž pomalu začíná být běžnější než přírodní materiály a nedávný průzkum zjistil, že 97% hnízd obsahovalo umělé trosky. Ukázalo se také, že snížený nápor rybolovu poblíž některých hnízdních kolonií vede k rychlému a měřitelnému poklesu počtu takto zasažených ptačích obydlí, což ukazuje na řadu možných řešení: snížit znečištění rybářskými čluny, minimalizovat rybolov v místní oblasti nebo vytvořit chráněná území které umožňují ekosystému zotavit se,” uvedl Pierce pro Underwater Photographer of the Year.

Eduardo Acevedo, Foto: Archiv UPY

Kareta obecná

Eduardo Acevedo, 2019

„Kareta obecná tráví většinu svého života v otevřeném oceánu. Při svých cestách se pak často musí vyhnout mnoha nebezpečným nástrahám, jako jsou plasty, lana nebo rybářské sítě. V tomto konkrétním případě se želva uvěznila v síti, z níž bylo prakticky nemožné uniknout. Nakonec se jí to ale právě díky pomoci fotografů povedlo,” uvádí se na stránkách soutěže.

Shane Gross, Foto: Archiv UPY

Utonulá želva

Shane Gross, 2019

„Potápěčský průvodce mi řekl smutný příběh mořské želvy, která zahynula zamotaná v rybářském vlasci. Želva prý byla dávno mrtvá, když ji našli. Další den jsem se vrátil, abych odstranil háček a šňůru, aby se nic podobného už nestalo. Také jsem přinesl fotoaparát, abych zdokumentoval situaci a pomohl zvýšit povědomí o našem sobeckém chování vůči oceánu a zvířatům v něm. Možná smrt této želvy pomůže zachránit ostatní,” vypráví Gross ve svém soutěžním medailonku.

Vychází 28. listopadu

Designové roušky s natištěným obličejem zvládnou odemykat telefony

Roušky se staly v posledních týdnech velkým tématem. Šijí je umělci, návrháři i velké firmy. Můžete vidět zajímavé kousky  z povlečení, starých kolekcí nebo...

Jak se loví polární zář a kam se za ní vydat?...

Slovenský fotograf Filip Hrebenda je samouk. Brzy poté, co si začal do hor brát fotoaparát, zaznamenal úspěchy v mezinárodních soutěžích. Nejraději fotí v takových podmínkách, za kterých by většina z nás nevylezla z domu. „Modrá obloha a sluníčko není nic pro mě,“ říká.

I ve válce se rodí děti, říká zdravotnice, která pomáhá ženám na Ukrajině i u nás

Katia Sereda pracovala v Kyjevě na reprodukční klinice a také jako asistentka lékaře v porodnici. Pak přišel 24. únor. „Lidé se na válku připravovali, měla jsem například nachystané všechny doklady, ale nikdo nečekal, že se to opravdu stane,“ vysvětluje mladá žena, která našla nový domov i práci v Praze.

Obvinění z rasismu se dotklo britské královské rodiny i vrcholových sportovců. Lze se mu dnes vůbec vyhnout?

Obvinění z rasismu a boj proti němu zasáhla během uplynulého roku celý svět. Od fotbalových hřišť, na nichž poklekávají...

„Dítě v nemocnici často zrcadlí strach svých rodičů,“ říká rodinná koučka

Tereza Robinson zná nemocniční prostředí velmi dobře. Jako matka čtyřletého Ondry, který má osm srdečních vad, s ním právě absolvovala už několikátou operaci. I to ji přivedlo k tomu, že jako koučka nabídla pomoc rodičům těžce nemocných dětí.
Zavří­t reklamu