Čtvrtek, 30 března, 2023

Vzniká unikátní sbírka našich zlozvyků. Nebojte se přiznat ten svůj!

Skáču do řeči. Neumím odpočívat. Kupuju si menší oblečení v naději, že zhubnu. To jsou zlozvyky, k nimž se přiznává umělkyně Kateřina Šedá, autorka sociálních experimentů a projektů v ulicích.

Kateřina Šedá je originální umělkyně. Vymýšlí projekty, které vyžadují angažovanost lidí, někdy i překračování hranic komfortní zóny. Tvoří ve veřejném prostoru, u nás i v zahraničí. K jejím známým akcím patří třeba instalace ptačích budek vytvořených podle domů, ve kterých dříve žili klienti domova seniorů v Hainfeldu v Dolních Rakousech. Ve Zlíně aktuálně běží její projekt Z nohy na nohu, v němž místní pomocí bot se záznamovým zařízením mapují život ve městě.

Její nejnovější akcí je Národní sbírka zlozvyků, kterou dává dohromady v rámci projektu Celej von, jenž vzniká u příležitosti 200. výročí Gregora Johanna Mendela. Na adrese Sbirkazlozvyku.cz najdete informace o zakladateli genetiky a objeviteli zákonů dědičnosti, který měl také zlozvyk – byl kuřák. Tato informace spolu s poměrně obsáhlým seznamem zlozvyků Kateřiny Šedé vás má motivovat k tomu, abyste se nestyděli a přiznali ty svoje. Na stránce můžete zadávat vlastní i cizí zlozvyky, rozdělené do čtyř kategorií: můj zlozvyk, zlozvyk někoho jiného, rodinný zlozvyk a národní zlozvyk. Do této chvíle už jich lidé nahlásili 2863. Můžete díky tomu zjistit, jestli taky někdo chodí všude moc brzy, pravidelně sleduje vědomostní soutěže nebo si kouše nehty. Na nohách.

Co se s touto zábavnou a naprosto jedinečnou databází bude dít dál? Na podzim se objeví v tabulce, která se slovy autorky stane „základním stavebním kamenem labyrintu, v němž můžete pátrat po svých příbuzných.“

Oslavy výročí narození G. J. Mendela vyvrcholí v červenci multižánrovým Mendel festivalem, který propojuje vědu, víru a zábavu. Kde jinde než na Mendelově náměstí v Brně budou v týdnu od 17. do 24. 7. zdarma probíhat naučné aktivity nebo akce pro děti, o víkendu jsou pak na programu koncerty. Vystoupí například Ewa Farna, americká funková parta Kool & The Gang nebo Filharmonie Brno.

 

 

Vychází 29. března

Kde tráví hmyz zimu? V Ostravě má k dispozici luxusní ubytování

Až 1300 druhů hmyzu potřebuje k životu mrtvé dřevo. Co to je a k čemu je takové dřevo ve městech? To vysvětluje projekt Hmyz...
Malai

Značka Malai a doplňky z „kokosové kůže” sklízí úspěchy

Designérka Zuzana Gombošová vyrábí pod vlastní značkou Malai produkty z takzvané kokosové kůže. Není divu, že materiál šetrný k životnímu prostředí veřejnost zaujal a...

Dara Rolins o sociálních sítích, o dceři a o svém dalším dítěti: lifestylové značce

Její hudební kariéra trvá už čtyři desítky let. Teď se Dara prosazuje i jako zdatná podnikatelka. Pandemie jí sebrala koncerty, dala jí ale naopak čas na rozvíjení nového byznysu.

Doktor v květináči i zákeřný nepřítel. Proč vám fenomén Aloe vera může pomoci od ekzému i do nemocnice

Egyptské královny ho používaly k omlazení pleti, mořeplavec Kryštof Kolumbus si ho vozil na každou svou cestu a Afričané...

Depeche Mode v seriálu The Last of Us – další virální senzace?

Seriál The Last of Us přiměl diváky googlit skladbu kapely Depeche Mode z roku 1987. Něco podobného se stalo, když v seriálu Stranger Things zazněl hit zpěvačky Kate Bush z 80. let, která díky tomu zažila velký kariérní návrat. Rozdíl je v tom, že Depeche Mode nikam neodešli.
Zavří­t reklamu