Čtvrtek, 28 září, 2023

Vzniká unikátní sbírka našich zlozvyků. Nebojte se přiznat ten svůj!

Skáču do řeči. Neumím odpočívat. Kupuju si menší oblečení v naději, že zhubnu. To jsou zlozvyky, k nimž se přiznává umělkyně Kateřina Šedá, autorka sociálních experimentů a projektů v ulicích.

Kateřina Šedá je originální umělkyně. Vymýšlí projekty, které vyžadují angažovanost lidí, někdy i překračování hranic komfortní zóny. Tvoří ve veřejném prostoru, u nás i v zahraničí. K jejím známým akcím patří třeba instalace ptačích budek vytvořených podle domů, ve kterých dříve žili klienti domova seniorů v Hainfeldu v Dolních Rakousech. Ve Zlíně aktuálně běží její projekt Z nohy na nohu, v němž místní pomocí bot se záznamovým zařízením mapují život ve městě.

Její nejnovější akcí je Národní sbírka zlozvyků, kterou dává dohromady v rámci projektu Celej von, jenž vzniká u příležitosti 200. výročí Gregora Johanna Mendela. Na adrese Sbirkazlozvyku.cz najdete informace o zakladateli genetiky a objeviteli zákonů dědičnosti, který měl také zlozvyk – byl kuřák. Tato informace spolu s poměrně obsáhlým seznamem zlozvyků Kateřiny Šedé vás má motivovat k tomu, abyste se nestyděli a přiznali ty svoje. Na stránce můžete zadávat vlastní i cizí zlozvyky, rozdělené do čtyř kategorií: můj zlozvyk, zlozvyk někoho jiného, rodinný zlozvyk a národní zlozvyk. Do této chvíle už jich lidé nahlásili 2863. Můžete díky tomu zjistit, jestli taky někdo chodí všude moc brzy, pravidelně sleduje vědomostní soutěže nebo si kouše nehty. Na nohách.

Co se s touto zábavnou a naprosto jedinečnou databází bude dít dál? Na podzim se objeví v tabulce, která se slovy autorky stane „základním stavebním kamenem labyrintu, v němž můžete pátrat po svých příbuzných.“

Oslavy výročí narození G. J. Mendela vyvrcholí v červenci multižánrovým Mendel festivalem, který propojuje vědu, víru a zábavu. Kde jinde než na Mendelově náměstí v Brně budou v týdnu od 17. do 24. 7. zdarma probíhat naučné aktivity nebo akce pro děti, o víkendu jsou pak na programu koncerty. Vystoupí například Ewa Farna, americká funková parta Kool & The Gang nebo Filharmonie Brno.

 

 

Vychází 2. října

Nenechte si ujít výstavu malíře Adama Jílka

Talentovanému malíři, který si i přes svůj relativně nízký věk stačil vyvinout jasně rozpoznatelný vizuální styl, se úspěšně daří překračovat hranice klasické malby. Díla...

Papír fest: prodejní pop-up spojuje lásku k papíru, řemeslu a designu

Milujete vůni papíru, pořád si něco zapisujete, rádi vyrábíte nebo hledáte jedinečný vánoční dárek? Tak to si budete 12. listopadu na Papír festu připadat jako v ráji.

Každý měsíc celosvětově vyhodíme téměř 130 miliard roušek. Jihokorejský umělec přišel na to, jak s odpadem smysluplně naložit

Roušky se staly nedílnou součástí našeho života a každý měsíc se jich celosvětově spotřebuje 129 miliard. OSN navíc odhaduje,...

Emoční inteligence vám pomůže vybudovat pevnější vztahy a dosáhnout kariérních cílů. Naučte se s ní jednoduše pracovat

Díky nim milujeme a rozvíjíme přátelství. Hned vedle ale stojí za řadou rozvodů, hádek, výpovědí a možná i válek....

Opustila dobrou práci, která šla proti jejímu přesvědčení, a pustila se do vlastního podnikání s přírodní kosmetikou

Veronika Ptáčková dříve pracovala na výrobě běžné kosmetiky. „Jednou jsem otevřela v kanceláři řasenku, která přišla jako novinka, a ucítila jsem tu nepříjemnou vůni. V tento den nastal zlom,“ vysvětluje, proč se rozhodla odejít. Dnes k nám dováží kosmetiku, která je zcela bez chemie.
Zavří­t reklamu