Pátek, 1 prosince, 2023

Výstava věnovaná ikonickému kocourovi odhaluje, jak moc ho ve světě kopírovali

Taky máte doma kocoura od designérky Libuše Niklové? Hračka z 60. let je dnes především sběratelským kouskem. Věděli jste, že existuje ve více než stovce verzí?

Harmoniková hračka vznikla v roce 1963 a brzo si našla cestu do většiny dětských pokojíčků. Záhy také překročila hranice Československa a podle lokálního vkusu se upravil její vzhled. Autorka o těchto proměnách neměla tušení, dokonce i sběratelé věděli jen o třech zemích, kde měl kocour designové sourozence. Badatel Lukáš Toman našel po světě přes sto třicet kocourových mutací a jeho unikátní sbírku teď můžete vidět na výstavě Jak šel kocour do světa v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze. Je přístupná zdarma, navštívit ji můžete vždy od úterý do neděle a trvá až do 2. října. A jestli máte kocoura stále doma, vyfoťte ho na Instagram s hashtagem #kocourlibaunas.

Z tvorby Libuše Niklové jsou hodně populární také nafukovací hračky, například sedací zvířata jako buvol nebo žirafa ze 70. let, které se v posledních letech postupně znovu vrací do výroby. První souborná výstava věnovaná práci této zlínské designérky se konala právě ve Zlíně v roce 2010, ve stejném roce vyšla její monografie. Její originální hračky poté mohli obdivovat návštěvníci pařížského Louvru i Muzea moderního umění v New Yorku. V roce 2012 se Libuše Niklová stala první ženou, která byla uvedena do Síně slávy Czech Grand Design. Vše o výjimečné designérce se dozvíte na Libuseniklova.cz.

Autorem návrhu známky pro ICOM je Miroslav Roubíček. Foto: Česká pošta

Kocour byl doslova světovým fenoménem a letos je také jedním z maskotů konference Mezinárodní rady muzeí ICOM, která se koná v Praze od 20. do 28. srpna. Při té příležitosti se pořadatelé rozhodli kocoura pojmenovat. Dostal jméno po své stvořitelce – Líba. Česká pošta navíc ve spolupráci s ICOM vydala známku, na níž jsou motivy z české historie. Mezi nimi je právě kocour Líba.

 

 

Vychází 28. listopadu

Czech Nature Photo zná vítěze: Bodovali medvědi i luskouni

Dnes v Praze začala výstava toho nejlepšího ze soutěže Czech Nature Photo. Fotografie roku zachycuje medvědici, která brání svá mláďata. Uspěly i snímky spáleného...

Umělecké fotografie, nebo pornografie? Prozkoumejte hranice erotiky známých umělců

V redakci WHAT umění zbožňujeme. Vzhledem k tomu, že se řadíme k laické veřejnosti, oslovili jsme Máriu Gálovou, která dlouhá léta řídila pobočku aukční...

Dobročinný bazar pomůže zvířatům v nouzi

Darujte věci do bazaru nebo si 26. listopadu přijďte něco koupit. Na místě bude k dostání i charitativní kalendář, který už jedenáct let fotí Patricie Pagáčová se svými kolegy a jejich pejsky.

Finále Stranger Things v nedohlednu. Sadie Sink si krátí čekání kosmetickou kampaní

Americká herečka se proslavila v trháku Stranger Things a trochu se děsí, až přijde konec seriálu. Ten se zatím kvůli stávce oddaluje. Než se situace vyjasní, uvidíme Sadie Sink v nové kampani Armani Beauty společně s hvězdou Cate Blanchett.

Poslechněte si nezveřejněnou nahrávku Belfiato Quintet a pomozte lidem v tísni

Úspěšný komorní soubor Belfiato Quintet působí na hudební scéně už více než patnáct let a vystupuje po celé Evropě....
Zavří­t reklamu