Pátek, 2 června, 2023

Výstava věnovaná ikonickému kocourovi odhaluje, jak moc ho ve světě kopírovali

Taky máte doma kocoura od designérky Libuše Niklové? Hračka z 60. let je dnes především sběratelským kouskem. Věděli jste, že existuje ve více než stovce verzí?

Harmoniková hračka vznikla v roce 1963 a brzo si našla cestu do většiny dětských pokojíčků. Záhy také překročila hranice Československa a podle lokálního vkusu se upravil její vzhled. Autorka o těchto proměnách neměla tušení, dokonce i sběratelé věděli jen o třech zemích, kde měl kocour designové sourozence. Badatel Lukáš Toman našel po světě přes sto třicet kocourových mutací a jeho unikátní sbírku teď můžete vidět na výstavě Jak šel kocour do světa v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze. Je přístupná zdarma, navštívit ji můžete vždy od úterý do neděle a trvá až do 2. října. A jestli máte kocoura stále doma, vyfoťte ho na Instagram s hashtagem #kocourlibaunas.

Z tvorby Libuše Niklové jsou hodně populární také nafukovací hračky, například sedací zvířata jako buvol nebo žirafa ze 70. let, které se v posledních letech postupně znovu vrací do výroby. První souborná výstava věnovaná práci této zlínské designérky se konala právě ve Zlíně v roce 2010, ve stejném roce vyšla její monografie. Její originální hračky poté mohli obdivovat návštěvníci pařížského Louvru i Muzea moderního umění v New Yorku. V roce 2012 se Libuše Niklová stala první ženou, která byla uvedena do Síně slávy Czech Grand Design. Vše o výjimečné designérce se dozvíte na Libuseniklova.cz.

Autorem návrhu známky pro ICOM je Miroslav Roubíček. Foto: Česká pošta

Kocour byl doslova světovým fenoménem a letos je také jedním z maskotů konference Mezinárodní rady muzeí ICOM, která se koná v Praze od 20. do 28. srpna. Při té příležitosti se pořadatelé rozhodli kocoura pojmenovat. Dostal jméno po své stvořitelce – Líba. Česká pošta navíc ve spolupráci s ICOM vydala známku, na níž jsou motivy z české historie. Mezi nimi je právě kocour Líba.

 

 

Vychází 29. května

Temné pražské podchody ožijí streetartem

Mapa uměleckých děl v Praze, superhrdinky i Milada Horáková. Takové motivy se objevily v soutěži o výzdobu ponurých pražských zákoutí. Víme, kdo uspěl.

Jana Zielinski: Každý večer si připomínám věci, za které jsem vděčná

Festival Designblok pořádá již 24. rokem. Původně malou akci pro několik firem postupně proměnila v největší přehlídku designu ve střední a východní Evropě. Přesto v její práci rutinu ani stereotyp nehledejte. „Když jsem byla mladší, každý rok jsem tajně doufala, že letos už něco půjde samo. Ale postupně zjišťuji, že taková situace asi nikdy nenastane,“ směje se neúnavná propagátorka designu Jana Zielinski.

Objevil se další odvážný návrh na rekonstrukci Notre-Dame. Jak by mohla pařížská katedrála v budoucnu vypadat?

Skleník, park nebo třeba luxusní byt. To jsou jedny z mnoha nápadů, jak by mohla vypadat slavná katedrála Notre-Dame...

Ekologicky udržitelné resorty, které spojí východní směry a západní technologie, nejsou již jen otázkou budoucnosti

Michala Metzler měla náročné zaměstnání a prošla si vyhořením. Pomoc hledala při cestách do Asie a studiu východních nauk...

Být doma s novorozencem až šest měsíců a pobírat u toho osmdesát procent platu? To rodičům nabízí Volvo Cars

Malý krok pro společnost Volvo Cars, ale velký skok pro rodiče napříč Evropou a nejen tam. Zaměstnanci švédské automobilky...
Zavří­t reklamu