Taky máte doma kocoura od designérky Libuše Niklové? Hračka z 60. let je dnes především sběratelským kouskem. Věděli jste, že existuje ve více než stovce verzí?
Harmoniková hračka vznikla v roce 1963 a brzo si našla cestu do většiny dětských pokojíčků. Záhy také překročila hranice Československa a podle lokálního vkusu se upravil její vzhled. Autorka o těchto proměnách neměla tušení, dokonce i sběratelé věděli jen o třech zemích, kde měl kocour designové sourozence. Badatel Lukáš Toman našel po světě přes sto třicet kocourových mutací a jeho unikátní sbírku teď můžete vidět na výstavě Jak šel kocour do světa v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze. Je přístupná zdarma, navštívit ji můžete vždy od úterý do neděle a trvá až do 2. října. A jestli máte kocoura stále doma, vyfoťte ho na Instagram s hashtagem #kocourlibaunas.
Z tvorby Libuše Niklové jsou hodně populární také nafukovací hračky, například sedací zvířata jako buvol nebo žirafa ze 70. let, které se v posledních letech postupně znovu vrací do výroby. První souborná výstava věnovaná práci této zlínské designérky se konala právě ve Zlíně v roce 2010, ve stejném roce vyšla její monografie. Její originální hračky poté mohli obdivovat návštěvníci pařížského Louvru i Muzea moderního umění v New Yorku. V roce 2012 se Libuše Niklová stala první ženou, která byla uvedena do Síně slávy Czech Grand Design. Vše o výjimečné designérce se dozvíte na Libuseniklova.cz.
Kocour byl doslova světovým fenoménem a letos je také jedním z maskotů konference Mezinárodní rady muzeí ICOM, která se koná v Praze od 20. do 28. srpna. Při té příležitosti se pořadatelé rozhodli kocoura pojmenovat. Dostal jméno po své stvořitelce – Líba. Česká pošta navíc ve spolupráci s ICOM vydala známku, na níž jsou motivy z české historie. Mezi nimi je právě kocour Líba.