Pátek, 1 prosince, 2023

Výstava vás vezme mezi hippies v San Franciscu i bohémské umělce v Paříži

V pražské Kunsthalle začala výstava Bohemia: Příběh fenoménu, 1950–2000. Je poctou bohémství – životnímu stylu, který vyznává absolutní svobodu a uměleckou volnost.

Prostřednictvím obrazů, fotografií nebo třeba videa vás výstava provede pěti dekádami od poloviny minulého století po přelom milénia a představí různé podoby bohémství ve světě – od romantické Paříže, která byla kolébkou bohémství, přes uvolněná americká města jako San Francisco nebo New York, kde jeho formu v 60. letech ovlivnilo hnutí hippies, po vzdálenou exotiku jako Teherán či Peking. Dozvíte se něco o vývoji a budete moct nahlédnout do jádra uměleckých subkultur a komunit, které žily mimo mainstream.

„Odkaz pařížské bohémy, který od svého vzniku pokračoval až do čtyřicátých let 20. století přes impresionismus, kubismus, dadaismus a surrealismus, je dobře zdokumentován a byl předmětem nespočtu výstav a publikací. Nejnovější projekt Kunsthalle Praha se zabývá projevy bohémy po druhé světové válce, a to nejen v Evropě, ale i na ostatních světadílech,“ vysvětluje Christelle Havranek, hlavní kurátorka Kunsthalle Praha.

Výstavu, která sdružuje 39 tvůrců, připravil hostující kurátor a publicista Russell Ferguson z Los Angeles. Většina z umělců, jejichž díla byla zapůjčena ze zahraničních muzeí i soukromých sbírek, u nás ještě nikdy nevystavovala. Českou scénu reprezentuje fotografka Libuše Jarcovjáková, která v 70. a 80. letech v pražských klubech dokumentovala utajovaný život LGBT komunity.

Bohemia: Příběh fenoménu, 1950–2000 můžete navštívit až do 16. října 2023. Součástí doprovodného programu budou přednášky, projekce či koncerty. Výstavu doplňuje kniha Russella Fergusona a pak také playlist, který dotvoří tu pravou bohémskou atmosféru. Najdete v něm skladby Boba Dylana, Ramones nebo The Velvet Underground.

Vychází 28. listopadu

Nejkrásnější fotografie přírody ukazují kouzla, která se dějí kousek od našich...

Obrázky z mechu a kapradí, křídla vážky nebo roháč před startem... Prohlédněte si snímky, které bodovaly v soutěži GDT fotograf přírody roku 2022.

WOLFGANG: Naše budoucnost se děje právě teď a tady

Vlčí smečka je inspirace. Ta z říše zvířat i ta, kterou potkáváme v ulicích. Jestli milujete sofistikovanou urban módu a máte alespoň jeden kousek...

Tchibo v Guatemale pomáhá ženám vymanit se z pasti chudoby

Ženy v Guatemale, které pracují při sklizni a výrobě kávy, se dostávají do složité situace, protože mají na starosti i péči o rodinu a děti. Společnost Tchibo jim pomáhá zlepšit postavení a finanční samostatnost.

Kdy u dětí začít se sexuální výchovou?

„Je lepší začít někdy než vůbec. Pro starší děti už nejspíš budete trapní,“ říká Mgr. Lenka Roupcová, lektorka sexuální výchovy a členka týmu Zdravého dospívání, který realizuje semináře sexuální výchovy pro děti ve školkách a školách i pro rodiče puberťáků.

Estonský umělec vytvořil vánoční strom z kanystrů

Teet Suur je už několik let známý svým netradičním zpracováváním vánočních stromků. Tentokrát se estonský umělec rozhodl poukázat na...
Zavří­t reklamu