Středa, 27 září, 2023

Tanec Praha slaví 35 let. Na co zajít? Máme pár tipů z nabitého programu

Mezinárodní festival Tanec Praha, jeden z vrcholů kulturní sezony v České republice, se letos odehraje od 3. do 28. června. Divákům v 25 městech a obcích po celé republice představí pozoruhodné počiny z aktuální domácí i zahraniční taneční scény.

Jubilejní 35. ročník Tance Praha v metropoli zahájí 7. června v divadle Ponec světová premiéra Grand Jeté. Autorka inscenace Silvia Gribaudi patří k oblíbeným hostům festivalu. V Grand Jeté si spolu s italským tanečním souborem MM Contemporary Dance Company klade s humorem a nadsázkou otázku: Kde vlastně končí balet?

Světovou premiéru bude mít také site-specific projekt Rotas Afora brazilské choreografky Flávie Tápias, která ke spolupráci pozvala brazilské tanečníky, umělce z Čech a Ukrajiny. Jejich životní cesty se liší, jedno je ale dokonale spojuje: vášeň k tanci. Rotas Afora se odehrává ve veřejných prostorách v jasně dané choreografické struktuře, ta ovšem zároveň dává prostor jednotlivým individualitám a jejich příběhům, které se prolínají… Výsledek jedinečného setkání bude k vidění nejen v Praze, ale také v Broumově, Brně, Českých Budějovicích a Liberci.

Mezi velkými jmény, která Tanec Praha přivítá, bude poprvé Jan Martens, ikonická postava vlámské konceptuální scény. Jeho sedmnáct performerů ve věku 18 až 71 let 19. června stane na jevišti divadla Hybernia. Inscenace nazvaná Any attempt will end in crushed bodies and shattered bones je zdrojem naděje a nakažlivé energie – nejen díky grandióznímu finále, které diváky nenechá sedět v klidu. Divadlo Archa bude 22. 6. hostit filozoficky laděnou inscenaci Navy Blue belfastské choreografky Oony Doherty s emocemi nabitými tanečními výkony.

Ani letos nemůže chybět Focus Ukraine. 11. 6. představí na Žižkově Yana Reutova, choreografka, tanečnice a lektorka tance z Čornomorsku, část triptychu Together Alone s podtitulem Invisible Traces a program doplní ukázky z tvorby dalších umělců z Ukrajiny. V Galerii Benedikta Rejta v Lounech už 8. 6. Yana Reutova společně s českými a ukrajinskými umělci vystoupí s dílem Síla v kráse a krása v síle.

O velkolepé zakončení Tance Praha 2023 se 27. 6. v Hudebním divadle Karlín postará legendární belgický soubor Peeping Tom, který se na festival vrátí po deseti letech. Ve dvou dílech Diptychu: The missing door and The lost room osm protagonistů zavede diváky do temného světa na pomezí reality a snů. Výjimečné taneční až akrobatické výkony, pohybující se téměř za hranicí lidských možností, působivé vizuální a zvukové efekty, strhující atmosféra… Tahle bouřlivá plavba do nejskrytějších zákoutí lidské duše bude opravdu nezapomenutelná!

Součástí festivalu je atraktivní program Open Air a Family Friendly. Všechny potřebné informace najdete na festivalovém webu.

Vychází 2. října

Umělkyně chce poukázat na plýtvání a tvoří působivá díla ze zvířecích...

Emma Witter tvoří nádherné vázy a do nich i jemné květiny. Na tom by nebylo nic zas až tak zvláštního, kdyby celá díla nebyla...

Jak ukrást Monu Lisu: Slavné umělecké krádeže, které se (ne)vyplatily

Co byste udělali z lásky k umění? Představte si, že existoval milovník umění, který každých čtrnáct dní ukradl nějaké dílo a celkem jich doma...

Zákeřná nemoc jí vzala prsa, vlasy i sebevědomí. Nyní televizní producentka založila první beauty platformu pro lidi trpící rakovinou

Když byla v roce 2018 Helen Addis diagnostikována rakovina prsu, postupně přišla o ňadra i vlasy. Musela ale také...

Děti, které nemají ve výchově hranice, mohou trpět stresem stejně jako děti z problémových rodin

Měly by prožívat nejhezčí životní období, dětství. Místo toho se ocitají ve svých soukromých peklech. Úzkosti, deprese, fobie, závislosti a dokonce pokusy o sebevraždu. Co trápí dnešní děti a dospívající? Působí jim traumata okolní svět a moderní technologie, nebo mají velký podíl viny jejich nejbližší?

Zorka Hejdová: Na moderování Superstar jsem nebyla dostatečně zralá

„Sociální sítě by měly propojovat,“ říká Zorka Hejdová, moderátorka a influencerka, která letos již poněkolikáté uváděla Czech Social Awards.
Zavří­t reklamu