Středa, 6 prosince, 2023

Provazy a nože. Emma Smetana v novince Over ukazuje, čeho je schopný zamilovaný psychopat

V kufru auta leží spoutaný partner Emmy Smetany, která mu o chvíli později uprostřed pouště na kapotě holí vousy nožem. Nový singl Over v atmosférickém klipu s puncem světovosti barvitě líčí, čeho je schopný zamilovaný člověk zhrzený po rozchodu. Jak probíhalo vyčerpávající natáčení na místě vzniku spaghetti westernů, kdo chtěl koho uškrtit i jaké konce v osobním životě éterickou zpěvačku a moderátorku zasáhly, nám prozradila v krátkém povídání. 

Foto: Archiv Emmy Smetany

Zpěvačka a moderátorka Emma Smetana po roce vydává novou píseň, kterou napsala se svým partnerem Jordanem Hajem. „Jako pokaždé, když chceme skládat, jsme se zavřeli u mé babičky na chalupě na Vysočině, kde není internet ani společenské rozptýlení, a napsali jsme asi tři nebo čtyři věci. Několik měsíců jsem si pak pořád dokola pouštěla demo nahrávky a přemýšlela, které, v jaké aranži a v jakém pořadí pustím ven,” vypráví Emma Smetana s tím, že útočiště v přírodě si zvolila, protože je pro ni v běžném životě dost často těžké vyhnout se prokrastinaci. 

Partnerská symbióza 

„Kromě pobíhání sem a tam po bytě s pocitem, že musím zároveň vyndat prádlo z pračky, umýt nádobí, převléct Lennonku, zaplatit Jordyho pokuty za špatné parkování a dívat se na zprávy, mám ještě naprosto pekelné návyky s mobilem. Neustále mi na něm něco pípá a všechno se to tváří neuvěřitelně naléhavě, přestože většina věcí by samozřejmě mohla počkat. Prostě jsem se chytila do komunikační smyčky, která je zdrojem jak prokrastinace, tak neurózy. Jediné, co mě z ní umí dostat, je slabý nebo žádný signál, což znamená ideálně právě zmíněná chalupa na Vysočině, kam mi operátor doručí SMS zprávy jednou za tři dny,” vysvětluje Emma, jejíž spolupráce s Jordanem Hajem opět dokázala přinést ovoce i navodit pocit, že je dvojice naprosto sehraná a dokáže efektivně koexistovat v partnerském i v pracovním životě.

Texty posluchačsky úspěšných skladeb píšou společně, obvyklejší variantou prý ale je, že se každý schová do jedné místnosti a pak si vzájemně odprezentují, co za zavřenými dveřmi vytvořili. „Jeden z nás s něčím přijde a ten druhý to s ním dotáhne. Zrovna teď jsme se zase vrátili z oné chalupy a máme opět novou písničku, kterou jsme za dvě hodiny složili a otextovali od začátku do konce. Bude se jmenovat “Dream On”. Velkou zásluhu na ní ale má naše kamarádka Markéta, která si mezitím o patro výš hrála s Lennonkou. Je tedy nutné si přiznat, že bez pomoci okolí a bez Lennonky ochoty se od nás na chvíli odtrhnout by to s tou kreativní částí naší práce byla nejspíš bída,” říká upřímně. 

Náročné natáčení ve španělské provincii

Videoklip, jenž je po vizuální stránce opět mistrovským dílem, dalo dohromady hyperaktivní režijní duo Jordan Haj a Givinar Kříž, přičemž sama Emma o jiných režisérech videa ani neuvažovala, jelikož dvojice je podle ní na scéně nejlepší. „A to neříkám proto, že je mám v rodině. O jejich kvalitách svědčí i fakt, že točí nejen pro mě, ale také pro značnou část zdejší hudební scény, jako jsou například Tomáš Klus, Vypsaná fiXa, Vojtěch Dyk, Mandrage, Berenika Kohoutová nebo Kapitán Demo,” vysvětluje.  

Právě Jordan Haj pak vybral také atmosférickou lokalitu natáčení ve španělské provincii Almería na poušti Tabernas, které se přezdívá Mini Hollywood a vzniklo tam hned několik westernů. „Jordan si usmyslel, že má klip vypadat americky a že se v záběrech musí objevovat poušť, takže vlastně ani jiná lokace v Evropě nepřipadala v úvahu. Cestovali jsme tam v dodávce, 27 hodin v kuse, já, Jordy, Givi, náš kameraman Anton, ostřič Matěj a střihač Milan, který si chudák myslel, že s námi jede na dovolenou. Na místě jsme strávili čtyři dny. Nezaspali jsme jediný východ ani západ slunce, natočili pět hodin hrubého materiálu asi na dvaceti lokacích. Spát jsme nestíhali, za ty čtyři dny asi jen 12 hodin. Psychopati. Ještě, že nám vařila rodinná kamarádka Hanka, u které jsme bydleli a která umí nejlepší paellu na světě. Na zpáteční cestě do Čech jsme vypadali jako zombies, celých 27 hodin v autě jsme promlčeli. V duchu jsme si všichni přísahali, že už nikdy víc. Ale vzhledem k tomu, že jsme kamarádi, tak je jasné, že to spolu protrpíme i příště, “ vzpomíná zpěvačka s tím, že kromě spánkového deficitu ji dělaly problém i jiné věci. 

„Třeba neztratit kontrolu a neuškrtit Jordyho, Giviho ani Antona. Když jste totiž několik dní v totálním dyskomfortu a pod časovým tlakem, tak se docela vykrystalizují povahy a temperamenty. Všem nám opakovaně ujížděly nervy, ale naštěstí se máme vážně rádi. Love is the answer. A taky humor. Jordy a Milan, náš střihač mají dar prolomit ledy, takže hodí hlášku, všichni brečí smíchy a rázem je mír,” usmívá se Emma.  

Nože a provazy

Co se týká samotného videoklipu, tak ten se odehrává ve dvou časových rovinách. Emma za volantem unáší milovaného Jordana, který je spoutaný v kufru auta, nebo mu uprostřed pouště, opět svázanému, holí nožem vousy na kapotě vozu, odkud mu Emma pak také promítá na plátno videa z dob, kdy byli šťastní. Klipová Emma chce prostě začít znovu, jinak, líp, vzpomíná na idylické chvíle vztahu, který se nemůže vrátit, ale kterého se také odmítá vzdát. „Moc hezky to Jordy s Givim vymysleli. Je vidět, že mě znají. Takhle nějak by to asi bylo, kdyby se mě Jordan rozhodl opustit,” směje se Emma. A vzápětí se opraví. „Pardon, kdyby se mě snažil opustit. Prostě by skončil v kufru auta a hotovo, jedeme dál,” žertuje zpěvačka, která i přesto, že je v osobním životě šťastná, zahrála šílenou zhrzenou ženu naprosto přesvědčivě. 

Na otázku, zda s partnerem nepíšou písničky o rozpadu vztahu, přestože ten jejich je idylický, z trošku vypočítavého důvodu, aby se s jejich skladbami dokázalo ztotožnit více lidí, kteří zrovna také špatné konce prožívají, odpovídá se smíchem. „Tak to nás vůbec nenapadlo. Ale skladba vlastně není až tak o krachujícím vztahu, jako o věcech, kterých je schopný zamilovaný psychopat. S tím se, doufám, zase tolik lidí neztotožní… a pokud ano, tak mám dost ujeté posluchače. Což by mi ale vlastně vůbec nevadilo,” směje se. 

Foto: Archiv Emmy Smetany

Čas neléčí

Když ale narazíme na význam slova over, tedy konec, a začneme probírat zásadní konce v jejím osobním životě, zvážní.  V posledních letech totiž Emma Smetana prožila několik zdrcujících rozloučení, z nichž se ještě úplně nevzpamatovala. „Bohužel nedokážu potvrdit rčení, že čas léčí. Obávám se, že neléčí. Josef Čapek po ztrátě bratra napsal překrásnou báseň “Za bratrem Karlem” a v ní tento verš: „Ten stesk svých hranic nikdy nepozná, Ten smutek nikdy nedosáhne svého dna”. Takhle to cítím. Což ale není moc veselý konec rozhovoru. Tak pojďme radši oslavovat život. Třeba na koncertech.”

Právě koncerty Emmy Smetany nás čekají na přelomu října a listopadu, kdy zpěvačka objede s novou písničkou české a moravské kluby. „Moc se s kapelou těšíme. V playlistu dostanou víc prostoru taneční skladby a taky věci, co teprve vydáme. Chystám i nový merch, který si jako vždy budu po koncertech sama prodávat, je to nejlepší příležitost, jak si popovídat s těmi skvělými lidmi, co na nás chodí,” těší se Emma. 

Emma Smetana pro své podzimní Over Tour chystá 7 zastávek: Kolín (29.10. MSD), Hradec Králové (30.10. NãPLAVKA), Ostrava (31.10. Barrak), Zlín (1.11 Fénix club), Brno (2.11 Kabinet múz), Praha (5.11 Café v lese), Plzeň (6.11 Buena Vista).

Další singl s názvem Freedom se pak zpěvačka chystá vydat příznačně na 30. výročí Sametové revoluce.

Vychází 28. listopadu

„Jako malá jsem určitě nechtěla být baletkou,“ říká ředitelka festivalu Tanec...

Yvona Kreuzmannová svými aktivitami dlouhodobě sbližuje diváky s moderním tancem. Stojí za scénou Ponec a za mezinárodním festivalem současného tance a pohybového divadla Tanec Praha, jehož 35. ročník začne v červnu.

Francouzská umělkyně tvoří díla ze špaget

Že je v umění možné opravdu cokoliv, dokazuje Francouzka Alice Pegna. Právě z její dílny totiž pochází řada šatů a doplňků, které jsou vyrobené...

Třeštíkovi: Místo topení obraz na stěně

Nikdy nemuseli překonávat krizi. Shodli se na tom, jak vychovávat děti a že je důležitější mít doma obraz než...

Studio Zahy Hadid v Číně postaví kulturní centrum nad rušnou silnicí

Projekt nového centra je ukázkou promyšleného přístupu, který propojuje technologické inovace s respektem k přírodě a k lidem.

Jak vypadá umění ze skládky. Zvířata z recyklovaného kovu nám mají odhalit škody, které pácháme na přírodě

Skládky asi nejsou lákavou destinací na nedělní procházku nikoho z nás. Ind Gopal Namajoshi se po nich ale potuluje...
Zavří­t reklamu