Čtvrtek, 21 září, 2023

Plecháč, Kubíčková či Rochová. Ceny Czech Grand Design odhalily finální nominace

Prestižní cenu udílenou Akademií designu ČR letos může získat futuristický hasicí přístroj nebo třeba pražský navigační systém. Práce nominovaných umělců budou k vidění na výstavě, která začíná příští týden.

Finální trojice nominovaných byly poprvé v sedmnáctileté historii Czech Grand Design odhaleny v Brně, což mělo svoji logiku. V tamějším Uměleckoprůmyslovém muzeu se právě slavnostně otevírala výstava tvůrčího dua Vrtiška & Žák, které Ceny Czech Grand Design ovládlo loni a je také aktérem vizuálu k letošnímu ročníku, jehož autorem je Vojtěch Veškrna.

„Letošní Ceny Czech Grand Design odráží nádech českých výrobců, kteří po pandemické odmlce uvedly nové, plnohodnotné kolekce. Firmy jako Polstrin, Johann Malle, Brokis, Lasvit, Devoto nebo Ton a mnozí další představili novinky hodny světové úrovně, které vzešly ze spolupráce s českými nebo zahraničními designéry. Do nominací se rovněž promítla aktivita velkých měst, státních firem, soukromých nakladatelů a dalších subjektů, které při své práci s designéry úzce spolupracují. Je skvělé, že úroveň nominovaných tvůrců je letos tak vysoká, reflektuje celospolečenské změny i vůli orientovat se na budoucnost a pokrok,“ uvedla za Přípravný výbor ředitelka Designbloku Jana Zielinski.

Hasicí přístroj Amplla, foto: Czech Grand Design

Finalisté

Šanci stát se designérem roku má například Jan Plecháč za návrh postele Libra pro značku Johann Malle nebo Daniel Piršč s limitovanou kolekcí váz Barzoj. O titul módního designéra roku budou usilovat Zuzana Kubíčková, Liběna Rochová a Zoltán Tóth. V oblasti grafického designu odbornou porotu zaujal vizuální styl pro neziskovou organizaci Člověk v tísni od grafického studia Marvil nebo nový navigační systém hlavního města Prahy od studia Side2. Výrobcem roku může být společnost Amplla za svůj inovativní kruhový hasicí přístroj se štítem, který jako by vypadl z nějakého futuristického sci-fi filmu. Alespoň malou ukázku děl nominovaných v kategoriích produktový design, móda, šperk, grafický design, fotografie, ilustrace, výrobce a objev roku najdete na stránkách Czech Grand Design.

Jejich práce si pak můžete podrobněji prohlédnout v Galerii České spořitelny v Rytířské ulici na Praze 1. Výstava potrvá od 3. března do 2. dubna a vstup na ni je zdarma. Vítězové v jednotlivých kategoriích budou vyhlášeni 21. března na galavečeru v Centru architektury a městského plánování: CAMP. Záznam odvysílá ČTart 27. března.

Vychází 2. října

Přijměte pozvání do surrealistického snu s novou módní kolekcí Mi fashion...

Návrhářka Lenka Mulabegovič spojila v nové snové kolekci minimalismus s výrazným vizuálem, jenž je poctou umělcům, jako jsou René Magritte a Man Ray. Představí ji na Designbloku.

Už znáte zpěvačku Zeu? Její nová skladba Out of Touch je...

Ještě ani nestihl utichnout rozruch okolo létem provoněného hitu Loco, v němž zpěvačka a tanečnice Zea hostuje známému rapperovi Pauliemu Garandovi, a talentovaná Slovenka...

Nemáte doma lesní roh? Hledají se dárci hudebních nástrojů pro děti

Někomu možná doma leží nevyužité hudební nástroje, které by udělaly radost dětem ze znevýhodněných rodin. Projekt Kdyby tisíc klarinetů, který chce plnit hudební přání, podpořili Jiří Suchý i David Koller.

Hranice mezi prospěšným cvičením a sebepoškozováním je tenčí, než si myslíte

Sportem ku zdraví. Nebo k trvalé invaliditě? O přetrénování i poruchách příjmu potravy mezi sportovci píše běžkyně a triatlonistka Barbora Topinková.

Oáza jménem LUQY

Nově otevřené místo nabízející kadeřnické služby a dámskou i pánskou manikúru a pedikúru značky O.P.I. se jmenuje LUQY. A...
Zavří­t reklamu