Čtvrtek, 30 března, 2023

Plecháč, Kubíčková či Rochová. Ceny Czech Grand Design odhalily finální nominace

Prestižní cenu udílenou Akademií designu ČR letos může získat futuristický hasicí přístroj nebo třeba pražský navigační systém. Práce nominovaných umělců budou k vidění na výstavě, která začíná příští týden.

Finální trojice nominovaných byly poprvé v sedmnáctileté historii Czech Grand Design odhaleny v Brně, což mělo svoji logiku. V tamějším Uměleckoprůmyslovém muzeu se právě slavnostně otevírala výstava tvůrčího dua Vrtiška & Žák, které Ceny Czech Grand Design ovládlo loni a je také aktérem vizuálu k letošnímu ročníku, jehož autorem je Vojtěch Veškrna.

„Letošní Ceny Czech Grand Design odráží nádech českých výrobců, kteří po pandemické odmlce uvedly nové, plnohodnotné kolekce. Firmy jako Polstrin, Johann Malle, Brokis, Lasvit, Devoto nebo Ton a mnozí další představili novinky hodny světové úrovně, které vzešly ze spolupráce s českými nebo zahraničními designéry. Do nominací se rovněž promítla aktivita velkých měst, státních firem, soukromých nakladatelů a dalších subjektů, které při své práci s designéry úzce spolupracují. Je skvělé, že úroveň nominovaných tvůrců je letos tak vysoká, reflektuje celospolečenské změny i vůli orientovat se na budoucnost a pokrok,“ uvedla za Přípravný výbor ředitelka Designbloku Jana Zielinski.

Hasicí přístroj Amplla, foto: Czech Grand Design

Finalisté

Šanci stát se designérem roku má například Jan Plecháč za návrh postele Libra pro značku Johann Malle nebo Daniel Piršč s limitovanou kolekcí váz Barzoj. O titul módního designéra roku budou usilovat Zuzana Kubíčková, Liběna Rochová a Zoltán Tóth. V oblasti grafického designu odbornou porotu zaujal vizuální styl pro neziskovou organizaci Člověk v tísni od grafického studia Marvil nebo nový navigační systém hlavního města Prahy od studia Side2. Výrobcem roku může být společnost Amplla za svůj inovativní kruhový hasicí přístroj se štítem, který jako by vypadl z nějakého futuristického sci-fi filmu. Alespoň malou ukázku děl nominovaných v kategoriích produktový design, móda, šperk, grafický design, fotografie, ilustrace, výrobce a objev roku najdete na stránkách Czech Grand Design.

Jejich práce si pak můžete podrobněji prohlédnout v Galerii České spořitelny v Rytířské ulici na Praze 1. Výstava potrvá od 3. března do 2. dubna a vstup na ni je zdarma. Vítězové v jednotlivých kategoriích budou vyhlášeni 21. března na galavečeru v Centru architektury a městského plánování: CAMP. Záznam odvysílá ČTart 27. března.

Vychází 29. března

Prádlo ve tvaru dinosaura a salát jako pes. Helga Stentzel ve...

V Londýně usazená umělkyně fotí věci, které nám denně bez povšimnutí procházejí rukama, v hravých souvislostech. Jejím posledním dílem je košile ve tvaru holubice míru na podporu Ukrajiny.

Kunsthalle Praha slaví narozeniny. Přijďte zdarma ochutnat umění

Ve středu 22. února to bude rok, co se v Praze na Klárově otevřely brány uměleckého prostoru Kunsthalle. Oslavy budou trvat týden a lákají...

Někdy u nás lítaly talíře, tedy počítače, přiznává Monika Valentová, která ale na rozdíl od Martina Veselovského strach o jejich vztah neměla

Jak vypadá manželství dvou moderátorů? Monika Valentová a Martin Veselovský jsou spolu 22 let a pořád mají o čem...

Balení z korku a krabička z trávy. Propadněte kouzlu přírodních balzámů Kneipp

Zabalte své rty do balzámů,  které nejen nádherně voní, ale mají i stoprocentně přírodní složení. Například ty od značky...

Nalíčená při sportu? I upocená můžete vypadat upraveně a žensky jako slavná ruská tenistka

Být v kondici je trendy a sociální sítě se jen hemží fotkami vypracovaných těl. Na to samozřejmě reaguje i...
Zavří­t reklamu