Čtvrtek, 30 března, 2023

Když barva pleti určuje osud: Knihy o rasismu, které byste si měli přečíst

Vlnu protestů a nevole, které vyvolala po celém světě smrt Afroameričana Goeorge Floyda po neúměrném a brutálním zákroku policisty, asi zaznamenal každý z nás. Nepokoje v ulicích a opovržení nad surovým činem by ale neměly být tím jediným, co si z celé kauzy odneseme. Zkuste si proto rozšířit obzory a přečíst alespoň nějakou z následujících knih o rasismu a jeho podobách.

Assata
Assata Shakur

Poutavá autobiografie o justičním systému a aktivismu z období 60. a 70. let v Americe. Assata Shakur byla tehdy aktivistou v oblasti občanských práv, členka Black Liberation Army a Black Panther Party, která byla bez dostatečných důkazů usvědčena z vraždy a odsouzena na doživotí.  Později utekla z vězení a uprchla ze země na Kubu. Pokud jste příznivci silných osudů, osobností a příběhů, tak od knihy kmotry rappera Tupaca Shakura neodtrhnete oči dřív, než dočtete poslední větu.

I’m Still Here
Austin Channing Brown

Zjistěte, co obnáší vyrůstat v Americe jako černá křesťanská žena. Austin Channing Brown se věnuje některým z nejdůležitějších témat dneška, jako je rasová rovnoprávnost a náboženství. S tím, co to znamená rasismus se spisovatelka prý setkala už v sedmi letech, když zjistila, že ji rodiče pojmenovali Austin, aby zmátli budoucí zaměstnavatele, kteří si podle jejího jména v životopise měli myslet, že je běloška. Inspirativní cestu k nalezení vlastní sebehodnoty této autorky, řečnice a odborné konzultantky v mnoha pomáhajících organizacích byste si neměli nechat ujít. Možná vám pomůže najít klíč k pochopení rasové problematiky i k objevení vaší vnitřní síly.

One Person, No Vote
Carol Anderson

Trýznivé čtení o potlačování práv voličů a rasové diskriminaci během voleb řízené přímo vládou. Akademička Carol Anderson se kromě odporné politické manipulace odehrávající se přímo před očima americké veřejnosti zabývá také příběhy organizací bojujících za rovnocennost a spravedlivost právě v oblasti voleb. Mrazivé detaily o tom, jaké způsoby a praktiky byly k diskriminaci používány a jak trnitá vedla cesta obnovení základního práva volit pro všechny Američany vás přinutí o tématu přemýšlet ještě dlouho po dočtení.

They Can’t Kill Us All
Wesley Lowery

Co znamená ztráta jednoho života pro zbytek národa? Kniha pojednávající o policejním násilí proti černošským komunitám ve Spojených státech přímo zapadá do atmosféry událostí posledních týdnů. V titulu vede reportér Washington Post Wesley Lowery stovky rozhovorů s rodinami obětí a přináší zajímavá svědectví z nejvíce policejních amerických měst. Příběh o hledání spravedlnosti smrti Michaela Browna, Tamira Rice a Freddie Graye, nabízí pohled na realitu policejního násilí v Americe a intimní, dojemný portrét těch, kteří se běsnění snaží ukončit. Obzvlášť silné jsou pak výpovědi rodiny Michaela Browna, kterého při šarvátce zastřelil policista Darren Wilson, přestože nebyl ozbrojený. Pokud tedy chcete více porozumět pocitům afroamerické komunity i celému systému, tak kniha, v níž Lowery zkoumá rasově zaujatou policii i život ve čtvrtích se selhávajícími školami, rozpadající se infrastrukturou a příliš malým počtem pracovních míst, bude tou pravou volbou.

Vychází 29. března

Kolíbalova výstava na bienále v Benátkách může opět okouzlovat

Stanislav Kolíbal je jedním z nejvýznamnějších představitelů českého konceptuálního umění. I proto Českou a Slovenskou republiku reprezentuje na 58. mezinárodní bienále umění – La...

Bydlení v elektrárně: Londýn má novou architektonickou atrakci

Megalomanský projekt Battersea Power Station se v říjnu dočkal slavnostního otevření zrevitalizované industriální budovy Grade II a jejího okolí. Do elektrárny se čtyřmi vysokými komíny se tak vrací energie.

Surfová prkna z řas nebo příbory z dřevního odpadu. Které eko startupy nás baví?

Pojďme si představit několik zajímavých udržitelných projektů a startupů, které nabízejí průkopnické produkty, služby nebo zdroje a snaží se...

Udělejte bordel! S dokumentaristou Kryštofem Zvolánkem o DJovi NobodyListen, o drogách, rapu, ekologii a stavění mostů

Filmový portrét Jakuba Stracha (alias klubové hvězdy NobodyListen) Generace A: Ať si každej dělá, co chce má dnes premiéru na MFDF v Jihlavě. Jak dokument vznikal a čím ho zachránila Helena Třeštíková?

Velká vánoční soutěž pokračuje. Tentokrát můžete vyhrát pleťové sérum od Kiehl’s

Jelikož nás přepadla touha potěšit vás v této nelehké době, připravili jsme vánoční speciál, v němž můžete od 6....
Zavří­t reklamu