Sobota, 28 května, 2022

Když barva pleti určuje osud: Knihy o rasismu, které byste si měli přečíst

Vlnu protestů a nevole, které vyvolala po celém světě smrt Afroameričana Goeorge Floyda po neúměrném a brutálním zákroku policisty, asi zaznamenal každý z nás. Nepokoje v ulicích a opovržení nad surovým činem by ale neměly být tím jediným, co si z celé kauzy odneseme. Zkuste si proto rozšířit obzory a přečíst alespoň nějakou z následujících knih o rasismu a jeho podobách.

Assata
Assata Shakur

Poutavá autobiografie o justičním systému a aktivismu z období 60. a 70. let v Americe. Assata Shakur byla tehdy aktivistou v oblasti občanských práv, členka Black Liberation Army a Black Panther Party, která byla bez dostatečných důkazů usvědčena z vraždy a odsouzena na doživotí.  Později utekla z vězení a uprchla ze země na Kubu. Pokud jste příznivci silných osudů, osobností a příběhů, tak od knihy kmotry rappera Tupaca Shakura neodtrhnete oči dřív, než dočtete poslední větu.

I’m Still Here
Austin Channing Brown

Zjistěte, co obnáší vyrůstat v Americe jako černá křesťanská žena. Austin Channing Brown se věnuje některým z nejdůležitějších témat dneška, jako je rasová rovnoprávnost a náboženství. S tím, co to znamená rasismus se spisovatelka prý setkala už v sedmi letech, když zjistila, že ji rodiče pojmenovali Austin, aby zmátli budoucí zaměstnavatele, kteří si podle jejího jména v životopise měli myslet, že je běloška. Inspirativní cestu k nalezení vlastní sebehodnoty této autorky, řečnice a odborné konzultantky v mnoha pomáhajících organizacích byste si neměli nechat ujít. Možná vám pomůže najít klíč k pochopení rasové problematiky i k objevení vaší vnitřní síly.

One Person, No Vote
Carol Anderson

Trýznivé čtení o potlačování práv voličů a rasové diskriminaci během voleb řízené přímo vládou. Akademička Carol Anderson se kromě odporné politické manipulace odehrávající se přímo před očima americké veřejnosti zabývá také příběhy organizací bojujících za rovnocennost a spravedlivost právě v oblasti voleb. Mrazivé detaily o tom, jaké způsoby a praktiky byly k diskriminaci používány a jak trnitá vedla cesta obnovení základního práva volit pro všechny Američany vás přinutí o tématu přemýšlet ještě dlouho po dočtení.

They Can’t Kill Us All
Wesley Lowery

Co znamená ztráta jednoho života pro zbytek národa? Kniha pojednávající o policejním násilí proti černošským komunitám ve Spojených státech přímo zapadá do atmosféry událostí posledních týdnů. V titulu vede reportér Washington Post Wesley Lowery stovky rozhovorů s rodinami obětí a přináší zajímavá svědectví z nejvíce policejních amerických měst. Příběh o hledání spravedlnosti smrti Michaela Browna, Tamira Rice a Freddie Graye, nabízí pohled na realitu policejního násilí v Americe a intimní, dojemný portrét těch, kteří se běsnění snaží ukončit. Obzvlášť silné jsou pak výpovědi rodiny Michaela Browna, kterého při šarvátce zastřelil policista Darren Wilson, přestože nebyl ozbrojený. Pokud tedy chcete více porozumět pocitům afroamerické komunity i celému systému, tak kniha, v níž Lowery zkoumá rasově zaujatou policii i život ve čtvrtích se selhávajícími školami, rozpadající se infrastrukturou a příliš malým počtem pracovních míst, bude tou pravou volbou.

Roční předplatné + dárek

Předplaťte si WHAT a my vám darujeme kousek té nejčistší přírody. Díky biOrganica.cz si užijete hýčkání aktivizující super-food maskou nebo pečující čokoládovou maskou z dílny britské 100% bio značky Inlight.

Doma jako v přírodě: Na Vysočině se rodí nábytek inspirovaný lesem

Za novou značkou Zlesart stojí architektka Daniela Polubědovová a podnikatel Petr Novák. Vyrábějí nábytek a doplňky, které vycházejí z větviček nebo lístků a přenášejí do interiéru kus přírody.

Jak ukrást Monu Lisu: Slavné umělecké krádeže, které se (ne)vyplatily

Co byste udělali z lásky k umění? Představte si, že existoval milovník umění, který každých čtrnáct dní ukradl nějaké dílo a celkem jich doma...

Johnny Depp jako slavný fotoreportér exkluzivně v Praze

Originální umělecký zážitek si můžete vychutnat během speciálního promítání celovečerního filmu Minamata s Johnnym Deppem v hlavní roli. To...

Perníková dýňová kaše podle Janiny z Cukrfree

 Pokud vás často honí mlsná, ale nechcete se odbývat jen nezdravými sladkostmi napěchovanými cukrem, uvařte si perníkovou dýňovou kaši,...

Lilia Khousnoutdinova: Věřím, že způsob, jakým rodíme, ovlivňuje všechny oblasti našeho života

„Záleží mi na tom, aby ženy byly ve veřejném prostoru vidět a měly slovo,“ říká na úvod Lilia Khousnoutdinova,...
Zavří­t reklamu