Pátek, 1 prosince, 2023

Každý měsíc celosvětově vyhodíme téměř 130 miliard roušek. Jihokorejský umělec přišel na to, jak s odpadem smysluplně naložit

Roušky se staly nedílnou součástí našeho života a každý měsíc se jich celosvětově spotřebuje 129 miliard. OSN navíc odhaduje, že až 75 procent pak končí na skládkách a v oceánech, kde se rozkládají desítky let. Jihokorejský designér Kim Ha-neul se tak rozhodl shromažďovat desetitisíce použitých jednorázových roušek, recyklovat je a vytvářet z nich originální nábytek. Třeba duhové stoličky.

Pokud bychom dali na rady a doporučení odborníků ze Státního zdravotního ústavu, znamenalo by to, že bychom denně spotřebovali klidně okolo pěti roušek. Ty by se totiž měly měnit nejméně po dvou hodinách. Použitou ochranu úst a nosu také mnozí radí zabalit do plastových obalů a až poté vyhodit. Odpadu, který vyprodukujeme během pandemie, tedy přibývá raketovou rychlostí.

Roušky v oceánu i v lese

Obrovské množství vyhozených roušek, které se budou desítky let rozkládat na skládkách, ale není jediným problémem. Použité ochranné masky se totiž navíc povalují i v lesích, parcích, na frekventovaných turistických trasách, zaplavují moře a znečišťují pláže. Podle odhadů OSN končí na skládkách a ve vodních hladinách až 75 procent použitých roušek. Zatímco tedy množství emisí skleníkových plynů ve světě v době pandemie koronaviru ubývá, odpadu ve světových oceánech je mnohonásobně více. Podle některých odhadů totiž každý měsíc použijeme až 129 miliard roušek a 65 miliard plastových rukavic. Konference OSN o obchodu a rozvoji navíc uvedla, že celosvětový prodej jednorázových roušek vzrostl v roce 2020 více než dvěstěkrát oproti předešlému roku. Některé známé oděvní značky se snaží problém vyřešit tím, že uvádí na trh opakovaně použitelné roušky vyrobené z recyklovaného materiálu, jiní pak zase přemýšlí, jak smysluplně zužitkovat odpad, který z těch jednorázových vzniká.

Z odpadu designovým nábytkem

Na zajímavý nápad, jak nad obrovským množstvím použitých ochranných pomůcek vyzrát, přišel jihokorejský designér Kim Ha-neul, který založil projekt s názvem Stack and Stack. Jak informoval server dezeen.com, Kim se rozhodl nainstaloval do kampusu své univerzity boxy na sběr použitých jednorázových roušek, který pravidelně vyprazdňoval. Shromáždil tak desetitisíce kusů, jež dal na nějakou dobu “do karantény”, a pak se rozhodl z nich vyrábět nábytek. Začal se stohovatelnými stoličkami, přičemž na jednu takovou spotřebuje 1500 chirurgických roušek. Student Kaywonské univerzity umění a designu postupuje tak, že nejprve odstraní drátek v oblasti nosu i poutka, které se dávají za uši. Polypropylenový filtr a netkanou textilii pak vloží do připravené formy a roztaví je pomocí horkovzdušné pistole. Když pak materiál vychladne a znovu ztvrdne, vznikne velmi odolný plast.

Konečný produkt pak už nepotřebuje žádné lepidlo nebo pryskyřici, aby ho držely pohromadě. Je tedy kompletně vyroben z recyklovaných roušek bez přidaných materiálů. Dokonce ani pestrobarevné vzory židliček nejsou způsobeny žádnými barvivy, ale pouze původními barvami ochranných pomůcek. Pokud tedy mladý designér inspiruje další umělce, mohli bychom mít časem namísto oceánů plných roušek třeba celý obývák z recyklovaných ochranných pomůcek.

Vychází 28. listopadu

Výstava s díly Alberta Giacomettiho představuje neznámé malby i ikonického Kráčejícího...

Sochař a malíř Alberto Giacometti, který svou tvorbou inspiroval mnoho dalších umělců a jehož díla se draží za miliony liber, byl géniem a experimentátorem,...

Kam zajít, když prší? Na výstavu! Které výstavy si v létě...

Výlety po republice můžete spojit s obhlídkou umění. Čekají vás tajemné zahrady, temné bytosti, blízká setkání s živly, ale i jiný pohled na předměty, které nás obklopují každý den.

Tipy na výlety s dobrým jídlem od Lukáše Hejlíka

Lukáš Hejlík letos získal cenu Czech Social Awards za on-line sbírku gurmánských tipů Gastromapa, která se rozrostla i v knihy, podcasty a seriály. Proč vydal knihu o Brně a která další místa doporučuje?

Pozitivní covídka: Pozoruj znamení

Věříte v něco mezi nebem a zemí? Už se vám někdy stalo, že se vám sen propojil s realitou? Přečtěte si novou povídku koučky Eriky Bach, která začala s psaním humorně laděných povídek v době covidu. Proto jim taky říká pozitivní covídky.

Toužíte po vyšší produktivitě? Vypněte sociální sítě a vyzkoušejte metodu hluboké práce

Hluboká práce neodkazuje na potápěče ani jinou geografickou hloubku, tady jde spíš o kognitivní rovinu. Tedy konkrétně o schopnost...
Zavří­t reklamu