Čtvrtek, 21 září, 2023

Jak vypadá umění ze skládky. Zvířata z recyklovaného kovu nám mají odhalit škody, které pácháme na přírodě

Skládky asi nejsou lákavou destinací na nedělní procházku nikoho z nás. Ind Gopal Namajoshi se po nich ale potuluje rád. Hledá na nich totiž materiál ke svému projektu, v němž upcykluje kovový šrot na sochy zvířat v životní velikosti. Čeho tím chce umělec, který uchvátil New York, Londýn nebo Dubaj, dosáhnout?

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Gopal Namjoshi (@gopalnamjoshistudio),

Když byl dítě, krmíval se svou matkou u rodného domu ptáky. A právě ti se stali inspirací pro jeho dílo, které vzbudilo obdiv po celém světě. Indický umělec totiž staví sochy zvířat v životní velikosti. Obdivuhodné ale není ani tak, co jeho sochy znázorňují, jako materiál, který k jejich tvorbě používá. Gopal Namajoshi totiž tráví spoustu času na skládkách s kovošrotem, aby našel poklady, které byly pro ostatní nepotřebné a zbytečné. Ty pak upcykluje právě do zmíněných uměleckých děl, které nazývá Ekologickou konverzací. No a proč to všechno dělá? Podle svých slov se snaží vytvořit nový dialog mezi věcmi a přírodou a zvýšit povědomí o věcech, které shromažďujeme, konzumujeme a po pár použití vyhazujeme. „Chtěl bych představit veřejnosti kritičtější pohled na hodnotu věcí. Myslím, že s konzumním životním stylem a denní dávkou stresu ztrácíme v životě určitou základní jednoduchost, řekl v rozhovoru pro Rosie Frost.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Gopal Namjoshi (@gopalnamjoshistudio),

 Svět je jedna rodina

Soužití v míru mezi lidmi a přírodním světem je pro Namajoshiho velkou inspirací. Kontrast mezi hromadami kovového šrotu a zvířaty má tedy pomoci vytvořit příběh o striktním odmítnutí škodlivého konzumu moderní společnosti, který je v přímém rozporu se spokojeným životem zvířat. Namjoshi je následovníkem gandhianského učení o úctě k veškerému lidskému životu a řídí se myšlenkou, že celý svět je jedna jediná rodina a všechny naše existence jsou protkané. Nesnaží se tedy pomoci zvířatům tím, že by je znázorňoval ve svých dílech, ale jeho umění má naopak pomoci nám, abychom porozuměli škodám, které přírodě způsobujeme.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Gopal Namjoshi (@gopalnamjoshistudio),

 

Vychází 2. října

Rekonstruovaný byt má kuchyň v modré a zlaté. Je to riskantní...

V interiéru secesního bytu v centru Varšavy se setkává minimalismus s historickými prvky i výraznými barevnými akcenty. Za návrhem stojí polská architektka Marta Chrapka, kterou při práci ovlivňují vzpomínky na domov prarodičů i pobyt v Africe.
Výstava Alexander McQueen

Navštivte výstavu Memory s modely Alexandera McQueena

Významný návrhář Alexander McQueen  spáchal před devíti lety ve svém londýnském bytě sebevraždu. Oběsil se na opasku ze své vlastní kolekce. Jeho jméno, značka...

Bio kosmetika ESSERE: Speciální přírodní produkty v jedinečném konceptu

ESSERE je nejmladší projekt uznávané výzkumné laboratoře Made in Italy a stojí za ním kosmetičtí profesionálové, kteří pevně věří...

Zero waste v praxi. V pondělí začíná Týden bez odpadu

Výzva propojuje akce po celé republice, které inspirují k omezení množství odpadu. Podívejte se, co se děje kousek od vás. Anebo taky něco uspořádejte.

Myšlením proti stresu i stárnutí. Co je to vůbec mindfulness?

Internet se hemží nabídkami kurzů mindfulness. K čemu a pro koho je tahle metoda vhodná? A jaké aplikace vám pomohou začít?
Zavří­t reklamu