Čtvrtek, 30 března, 2023

Jak vypadá umění ze skládky. Zvířata z recyklovaného kovu nám mají odhalit škody, které pácháme na přírodě

Skládky asi nejsou lákavou destinací na nedělní procházku nikoho z nás. Ind Gopal Namajoshi se po nich ale potuluje rád. Hledá na nich totiž materiál ke svému projektu, v němž upcykluje kovový šrot na sochy zvířat v životní velikosti. Čeho tím chce umělec, který uchvátil New York, Londýn nebo Dubaj, dosáhnout?

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Gopal Namjoshi (@gopalnamjoshistudio),

Když byl dítě, krmíval se svou matkou u rodného domu ptáky. A právě ti se stali inspirací pro jeho dílo, které vzbudilo obdiv po celém světě. Indický umělec totiž staví sochy zvířat v životní velikosti. Obdivuhodné ale není ani tak, co jeho sochy znázorňují, jako materiál, který k jejich tvorbě používá. Gopal Namajoshi totiž tráví spoustu času na skládkách s kovošrotem, aby našel poklady, které byly pro ostatní nepotřebné a zbytečné. Ty pak upcykluje právě do zmíněných uměleckých děl, které nazývá Ekologickou konverzací. No a proč to všechno dělá? Podle svých slov se snaží vytvořit nový dialog mezi věcmi a přírodou a zvýšit povědomí o věcech, které shromažďujeme, konzumujeme a po pár použití vyhazujeme. „Chtěl bych představit veřejnosti kritičtější pohled na hodnotu věcí. Myslím, že s konzumním životním stylem a denní dávkou stresu ztrácíme v životě určitou základní jednoduchost, řekl v rozhovoru pro Rosie Frost.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Gopal Namjoshi (@gopalnamjoshistudio),

 Svět je jedna rodina

Soužití v míru mezi lidmi a přírodním světem je pro Namajoshiho velkou inspirací. Kontrast mezi hromadami kovového šrotu a zvířaty má tedy pomoci vytvořit příběh o striktním odmítnutí škodlivého konzumu moderní společnosti, který je v přímém rozporu se spokojeným životem zvířat. Namjoshi je následovníkem gandhianského učení o úctě k veškerému lidskému životu a řídí se myšlenkou, že celý svět je jedna jediná rodina a všechny naše existence jsou protkané. Nesnaží se tedy pomoci zvířatům tím, že by je znázorňoval ve svých dílech, ale jeho umění má naopak pomoci nám, abychom porozuměli škodám, které přírodě způsobujeme.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Gopal Namjoshi (@gopalnamjoshistudio),

 

Vychází 29. března
Malai

Značka Malai a doplňky z „kokosové kůže” sklízí úspěchy

Designérka Zuzana Gombošová vyrábí pod vlastní značkou Malai produkty z takzvané kokosové kůže. Není divu, že materiál šetrný k životnímu prostředí veřejnost zaujal a...

Šperkařka Dana Bezděková recykluje zlato a stříbro

„Všímám si nenápadných věcí, vidím v nich krásu a měním ji ve šperky. Tají se mi dech nad krásou kosmických přístrojů a podléhám kouzlu starých, nalezených věcí,“ říká královna českého šperku, jak se jí přezdívá.

Miloš Urban: Kapři mají hlad před bouřkou

Známé osobnosti se s námi podělily o své oblíbené historky spojené se sluncem, vodou a letní pohodou. První z...

Jak ukrást Monu Lisu: Slavné umělecké krádeže, které se (ne)vyplatily

Co byste udělali z lásky k umění? Představte si, že existoval milovník umění, který každých čtrnáct dní ukradl nějaké...

Dobročinný bazar pomůže zvířatům v nouzi

Darujte věci do bazaru nebo si 26. listopadu přijďte něco koupit. Na místě bude k dostání i charitativní kalendář, který už jedenáct let fotí Patricie Pagáčová se svými kolegy a jejich pejsky.
Zavří­t reklamu