Pátek, 2 června, 2023

Fotografie moravských polí uspěla v mezinárodní konkurenci soutěže Earth Photo

Autorem snímku z Českého Toskánska je fotograf Daniel Franc, který letos uspěl také v soutěži Czech Nature Photo. Prohlédněte si oceněné fotografie v online galeriích.

Daniel Franc v britské soutěži Earth Photo s mezinárodním záběrem obsadil první místo v kategorii Místa se snímkem nazvaným Surfing the Spring. Vítěze oznámila Královská geografická společnost v tiskové zprávě.

Fotografie s ekologickým rozměrem

„Zvlněné kopce zemědělských oblastí na jižní Moravě v České republice (někdy nazývaných České Toskánsko) slibují nekonečný proud překvapení z každého úhlu. Tyto výhledy nejsou vždy známkou dobrého zemědělství – kvůli prostoru pro pole bylo vykáceno mnoho přirozených lesů,“ popsal český fotograf své dílo. „Vlny na fotografii nejsou hrou světla, ale místa postižená erozí,“ vysvětloval.

Soutěž a výstavu Earth Photo založila Královská geografická společnost ve spolupráci se správou britských lesů Forestry England. Jejich společným zájmem je prostřednictvím témat geografie a životního prostředí umožnit lidem lepší pochopení světa kolem nás. Soutěž představuje fotografie a videa zachycující krásy a proměny krajiny, pozitivní i negativní, a také příběhy, které k nim vedou. Oceňuje díla v pěti kategoriích: Lidé, Místo, Příroda, Proměny lesa a Klima změny. Klade důraz na sociální a envrionmentální rozměr snímků a vítá témata reflektující propojení člověka s přírodou, biodiverzitu, udržitelný rozvoj a inovace, adaptaci na klimatické změny, péči o přírodní zdroje nebo například extrémní projevy počasí.

Klimatická krize v Bangladéši, foto: Mohammad Rakimul Hasan

Celkovým vítězem se stal Mohammad Rakimul Hasan se sérií fotek, které dokládají úbytek pitné vody a potravin v důsledku pandemie a klimatických změn pro obyvatele pobřežní oblasti Sundarbans v Bangladéši.

Pokud se zrovna nechystáte do Londýna, kde v sídle Královské geografické společnosti aktuálně probíhá výstava Earth Photo, můžete si oceněné snímky prohlédnout online.

Czech Nature Photo

Pražský fotograf Daniel Franc se před několika lety začal specializovat na fotografie přírody nebo průmyslových oblastí pomocí dronu. Obsadil také první a druhé místo v kategorii Krajina v posledním ročníku soutěže Czech Nature Photo.

Czech Nature Photo je od roku 2017 sesterskou soutěži k Czech Press Photo, kterou organizuje Czech Photo o.p.s. Letošní vítězné a nominované snímky jsou k vidění až do 4. září v pražské galerii Czech Photo Centre. Otevřeno je denně kromě pondělí. Od 12. září do konce tohoto roku pak bude výstava putovat po České republice.

Vychází 29. května

Malířka Jelly Green používá své obrazy k záchraně pralesa

Sedmadvacetiletá britská malířka Jelly Green se rozhodla, že její pomoc Amazonskému deštnému pralesu neskončí pouze u sdílení tragických obrázků masivního odlesňování. A za výtěžky...

Výstava vás vezme mezi hippies v San Franciscu i bohémské umělce...

V pražské Kunsthalle začala výstava Bohemia: Příběh fenoménu, 1950–2000. Je poctou bohémství - životnímu stylu, který vyznává absolutní svobodu a uměleckou volnost.

Zpěvačka Lenka Graf žije svůj českoamerický sen

Sopranistka a zakladatelka Nadačního fondu Energie pomáhá Lenka Graf má za sebou mimořádně úspěšný rok. WHAT zjišťoval, co všechno dokáže vincentka s hlasem a proč se chce Lenka vrátit z Ameriky do rodného Ústí.

Trendy k vodě: Plavky sportovní, rafinované i menstruační

Jednodílné, dvoudílné, surfařské s dlouhým rukávem... Nedaří se vám sehnat přesně padnoucí plavky? Vytipovali jsme pro vás místa, kde je seženete.

Trápí vás klimatický žal? Nejste sami. Režisérka dokumentu Žal žen poradí, co s tím

Andrea Culková je scenáristkou a režisérkou filmu Žal žen, který má 8. března premiéru v pražském Kině Pilotů. Odhaluje...
Zavří­t reklamu