Čtvrtek, 21 září, 2023

Designové roušky s natištěným obličejem zvládnou odemykat telefony

Roušky se staly v posledních týdnech velkým tématem. Šijí je umělci, návrháři i velké firmy. Můžete vidět zajímavé kousky  z povlečení, starých kolekcí nebo třeba z utěrek. Lidská fantazie ale nezná mezí a bylo jen otázkou času, kdy někdo přijde s opravdu originálním nápadem jako třeba umělkyně Danielle Baskin. Ta totiž začala s výrobou roušek, na nichž je natištěná vaše tvář ve 3D. Pokud tedy na svém telefonu využíváte funkci odemykání pomocí obličeje, nemusíte si ochranu před koronavirem vůbec sundavat.

Těžká doba s sebou často přináší i spoustu inovací a vynálezů. Třeba vědci z Českého vysokého učení technického v těchto dnech představili respirátory z 3D tiskáren a pozadu nejsou ani světoví designéři. Alespoiň tedy když jde o originalitu nápadů. Třeba taková Danielle Baskin ze San Francisca se rozhodla založit společnost Resting Risk Face, která zkouší tisknout na roušky a respirátory obličeje lidí. A to z toho důvodu, aby lidé, kteří jsou k odemčení svých přístrojů zvyklí používat  funkci rozpoznávání obličeje, nemuseli stále ochranu obličeje sundavat a nandavat. „Nová metoda, kterou používám, vytváří trojrozměrnou masku s tvarovanou tváří, která skutečně odemkne telefony používající hloubkové senzory. Musíte si ji jen nastavit jako další tvář, protože bude mít trošku jiný tvar než vaše vlastní,” svěřila se umělkyně pro Dezeen s tím, že celý produkt vzniká způsobem, že jí přinesete svou fotografii obličeje ve 2D a ona ji pak přemění ve 3D obrázek, který se natiskne na ochrannou masku.

Zdroj: Dezeen

Zdroj: Dezeen

Pro zdravotníky i protestující

Celý nápad vznikl, když designérka vedla se svým známým rozhovor o tom, jak moc je nošení roušek a respirátorů proti koronaviru účinné. Známý se jí pak svěřil, že se ochrana snižuje, když musí respirátor neustále sundavat, aby odemkl svůj telefon, jelikož s nasazenou maskou mu tato funkce nefunguje. „Teď ale čekám až druh respirátorů, které používím, zase nebude nedostatkovým zbožím. Zatím zkouším nejrůznější výrobní techniky,” vysvětluje pro portál s tím, že ke zhotovení produktů používá  respirátor N95. Ten se vyznačuje odolností proti virům více než pětadevadesát procent a je tedy jednou z nejlepších variant za prakticky nesehnatelné FFP3.

„Nejpřekvapivější věcí pro mě ale je, jak se povědomí o mé práci celosvětově rozšířilo tak rychle. Lidé z Jižní Koreji, Lotyšska, Francie a Číny mě začali během pár dní po zveřejnění zprávy kontaktovat,” podivovala se umělkyně nad tím, jak velká je po jejích výrobcích poptávka. Do budoucna Baskin doufá, že její masky na rozpoznávání obličeje mohou být užitečné pro lidi, kteří je musí neustále nosit v práci nebo kvůli nemoci. „Líbily se pracovníkům ve zdravotnickém průmyslu, pacientům s rakovinou nebo lidem s těžkou alergií,” říká a dodává, že hodit se mohou také během požárů nebo protestů.

Zdroj: Twitter umělkyně

Vychází 2. října

Ekologické trendy v architektuře: Omítka z konopí i kompostovací záchodky

Udržitelnost a architektura se v posledních letech propojují čím dál tím více. Není tak divu, že se studia i ekologičtí vizionáři předhání v tom,...

Výstava vás vezme mezi hippies v San Franciscu i bohémské umělce...

V pražské Kunsthalle začala výstava Bohemia: Příběh fenoménu, 1950–2000. Je poctou bohémství - životnímu stylu, který vyznává absolutní svobodu a uměleckou volnost.

Autorka Příběhu služebnice s plamenometem protestuje proti zákazu knih

V New Yorku se draží unikátní nehořlavé vydání slavného románu Příběh služebnice od Margaret Atwood. Výtěžek z prodeje půjde...

Říká se mu Vajgl a chce vyčistit svět od vajglů. „Víme, jak je recyklovat,“ říká osobitý podnikatel

Petr Kukla už osm let učí kuřáky neházet vajgly na zem. Prodává popelníky s designem od českých ilustrátorů, zásobuje jimy bary a festivaly a teď chce obsadit města se svým popelníkem ve tvaru cigarety.

Pomozte obyvatelům Maroka, kteří kvůli zemětřesení přišli o své domovy

Maroko o víkendu zasáhlo nejničivější zemětřesení za posledních 60 let. Do postižených horských oblastí se pomoc dostává velmi obtížně. Charita Česká republika vyhlásila sbírku, která má zajistit přístřeší, jídlo či vodu pro lidi zasažené katastrofou. Jsou potřeba i léky a zdravotnický materiál.
Zavří­t reklamu